Blog
Pieniądze. Bezpieczeństwo. Innowacje
Tomasz Wójcik
1 obserwujący 64 notki 71599 odsłon
Tomasz Wójcik, 16 maja 2018 r.

Uwaga na opłaty w bankomatach. Można się nieźle nadziać

2316 2 0 A A A
Uwaga! Banki ponownie pobierają opłaty za wypłaty z bankomatów.
Uwaga! Banki ponownie pobierają opłaty za wypłaty z bankomatów.

Wypłata gotówki z bankomatów zrobiła się droga. Szczególnie dla nieuważnych. Tym bardziej warto płacić kartą. 

Kilka lat temu zostaliśmy właściwie przyzwyczajeni przez banki, że gotówkę można za darmo wypłacać ze wszystkich bankomatów w całej Polsce, a czasem wręcz na świecie. To była jedna z głównych kart przetargowych banków w wyścigu po klienta.

Teraz jednak czasy się zmieniły. Choć nadal można „bankować” w Polsce za darmo, to banki w obliczu choćby obniżek stóp procentowych, niższych opłat interchange, wyższych składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny czy podatku bankowego zaczęły dokładniej oglądać każdą wydawaną złotówkę. Jedną z „ofiar” takiej polityki są bankomaty – banki nieco mniej chętnie niż kiedyś biorą na siebie koszty, którymi wszak są dla nich wypłaty ich klientów z bankomatów konkurencji. A to oznacza dla nas klientów jedno – jeśli chcemy wypłacać gotówkę z bankomatów powinniśmy zajrzeć w tabelę opłat i prowizji. Żeby potem nie być zaskoczonym.

Każdy bank udostępnia pewną pulę darmowych maszyn – to są jego bankomaty albo „zaprzyjaźnionej” sieci – i tu opłat za wypłaty nie ma. Koszty mogą się jednak pojawić, gdy korzystamy z tzw. „obcych” bankomatów, czyli maszyn konkurencji.

Uwag na opłaty procentowe

Opłaty za wypłatę z bankomatu mogą iść w naprawdę duże kwoty. Pal licho, jeśli bank pobierze za wypłatę z „obcego” bankomatu np. 2,50 zł. To da się przeżyć.

Jednak czasem opłaty nie mają charakteru „ryczałtowego” – czyli np. 2,50 zł, obojętne, czy wypłaca się 100 zł czy 5 000 zł – ale procentowy, np. 2 proc. wypłacanej kwoty. Taka konstrukcja opłaty sprawia, że wypłata np. 2 000 zł będzie kosztowała aż 40 zł, a np. 5 000 zł aż 100 zł. Trzeba więc być bardzo ostrożnym i wiedzieć, czy jeśli już bank stosuje opłatę, to czy ma ona charakter stały – „ryczałtowy”, czy zależy od wartości operacji.

Nie wypłacaj z bankomatu za mało

Czasem trzeba też pamiętać, aby nie wypłacać z „obcych” bankomatów zbyt niskich sum. Niektóre banki od około roku stosują opłaty tylko dla wypłat kwot poniżej 100 zł. Czyli – wypłacasz np. 80 zł – płacisz opłatę (to ok. 1,5-2 zł), wypłacasz więcej – jest darmowo.

Przyczyn takiej polityki należy szukać właśnie w oszczędnościach po stronie banków – każda wypłata ich klienta z „obcego” bankomatu to dla nich konkretny koszt. Jeśli część klientów opłatami da się „zmusić”, żeby nie wypłacali dzień po dniu np. po 80 zł, ale raz 160 zł (co dla banku będzie dwa razy tańsze), to cel zostanie osiągnięty. A nawet jeśli klienci dalej wypłacają po 50 czy 80 zł, to opłata za to pokryje bankowi koszty po jego stronie.

Licz wypłaty z bankomatu

Tego też nie było jeszcze 2-3 lata temu, a teraz jest coraz częstsze. Chodzi o limit darmowych wypłat z „obcych” bankomatów w miesiącu. Czyli np. 1 albo 2 pierwsze takie operacje są darmowe, ale kolejne już nie. Takie warunki są o tyle niewygodne, że trudno spamiętać, czy gotówkę wypłaciliśmy 27 czy 33 dni temu. Trzeba wertować historię rachunku albo pogodzić się z ewentualną opłatą.

Aktywny klient

Sporo banków darmowość bankomatów uzależnia od naszej aktywności. Czyli np. jeśli na konto są regularne wpływy, a do tego jeszcze płacimy kartą w miesiącu np. minimum 5 razy albo wydajemy przynajmniej 300 zł, to w ramach „wdzięczności” bank pozwala nam za darmo wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jeśli tych warunków się nie spełnia – trzeba płacić!

Wypłata gotówki w sklepie

Warto pamiętać, że zamiast z bankomatu, można wypłacać gotówkę z kasy sklepowej w ramach tzw. usługi cashback. Taka usługa jest dostępna już w ponad 130 tys. sklepów i punktów usługowych w całej Polsce.

Jak to zrobić? Po prostu, należy o wypłatę gotówki poprosić ekspedienta/ ekspedientkę przy okazji płatności kartą za zakupy. W przypadku kart Mastercard taki limit wypłat cashback został niedawno podniesiony i wynosi już aż 500 zł. Punkty realizujące wypłaty cashback są oznaczone m.in. specjalnymi naklejkami przy wejściu oraz przy kasie.

Płać kartą

Wiadomo – czasem konieczność wypłaty gotówki z bankomatu nie wynika z naszych przyzwyczajeń, ale z konieczności. Ot, np. idziemy na bazar albo sprzedawca (np. samochodu) uparł się, że chce pieniądze w gotówce. Ale gdzie się da – warto płacić kartą. Tak jest po prostu taniej.


Polecam mój poprzedni tekst:

Terminal płatniczy w smartfonie. Możliwe, że wkrótce robiąc zakupy będziemy przykładać kartę nie do tradycyjnego terminala, ale do smarftona sprzedawcy.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Gospodarka