...CENTEO... ...CENTEO...
98
BLOG

Krótka polemika z poglądami ks. Zbigniewa Czeladnika

...CENTEO... ...CENTEO... Kultura Obserwuj notkę 4

Ksiądz Zbigniew Czeladnik na stronie internetowej Gazety Wyborczej udzielił wywiadu na temat kondycji kościoła katolickiego w Polsce, nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie kontrowersyjna wypowiedzieć katolickiego duszpasterza która skłoniła mnie do zapoznania się z całością i sprowokowała polemikę z jego poglądami.

W przeprowadzonym wywiadzie ksiądz z Cieszyna przedstawia utylitarystyczny (1) stosunek do wykonywanej pracy przed którym mistrzowie życia duchowego przestrzegają mówiąc:

„..., nie patrz na przyjemność czy nieprzyjemność w czynnościach, by je według tego spełnić lub zaniedbać, lecz wszystko wykonuj z czystej miłości dla Boga. Wszystko więc, miłe czy przykre, należy czynić tylko z tą myślą, by przez nie służyć Bogu."

Św. Jan od Krzyża - Cztery wskazówki dla pewnego zakonnika, by mógł osiągnąć doskonałość

W kontekście wypowiedzi ksiądz Zbigniew dodaje:

W Polsce problemem jest to, że ludzie przychodzą na gotowe. Są bierni, sami nawet nie potrafią się nakarmić. Hostię przyjmują wprost do ust, co jest symbolem skrajnego infantylizmu religijnego. Taki jest właśnie polski Kościół - czekamy, aż ktoś nas nakarmi. Sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

Infantylizm (2) religijny, do którego przekonuje nas ksiądz Czeladnik jest nieuzasadniony, bo czy można byłoby powiedzieć, że papież Benedykt XVI zatrzymał się w rozwoju intelektualnym i duchowym? Czy nasza wola i umysł nie podpowiadają nam intuicyjnie padnijmy na kolana przed Królem, królów i panów, Panem? A w swej istocie jest wyrazem najgodniejszej formy przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej którą wskazują nam święci kościoła katolickiego? Pytania się mnożą aczkolwiek ksiądz Czeladnik nie poprzestaje krytykuje modlitwę w której przejawią się symbole, ubolewa nad katechizacją, brakiem spontaniczności jak sam mówi jest: „zbyt zdemoralizowany" Można byłoby rzecz, że wszystko, co łączy się z schematyzmem jest złe - ale czy na pewno? Jadąc autobusem możemy się modlić w cichości swego serca, będąc w domu składać ręce do modlitwy a w kościele modlić się na różańcu. Na tej podstawie punkt po punkcie możemy wykazać że ksiądz Zbigniew chce zburzyć jeden z filarów wiary, zapominając że cała budowla może runąć - tylko po co ponosić tak duże ryzyko, jeśli można naprawić to co z wiekiem się nadkruszyło.

Osobnym tematem w artykule jest wypowiedź duszpasterza na temat ewangelizacji ateistycznego społeczeństwa w Czechach:

- Mówienie, że Czesi są ateistami, traktowanie ich z góry jest bardzo krzywdzące. To ludzie, którzy duchowo są bardzo aktywni, szukają swojej drogi. Ja nie jestem od robienia z nich katolików, ale od asystowania w ich życiowej drodze.

Wychodzę z założenia, że posłaniem każdego - wierzącego czy nie - jest być dobrym. To jest najważniejsze. Niektórzy mają jeszcze to szczęście, że otrzymali dar wiary. Ale to nie oznacza, że są lepsi od niewierzących. Poznałem w Czechach ateistów, od których wiele się nauczyłem. Oni też szukają prawdy, nikt nie ma patentu na obraz Boga. Gratulowałem niedawno Petrowi Jandzie, frontmanowi czeskiej grupy rockowej Olympic, że grają razem już 40 lat. A on, niewierzący, mówi do mnie: - Ty mi, głupku, gratulujesz, a sam grasz w kapeli, która ma dwa tysiące lat. Otwarły mi się oczy na coś, z czego do tej pory nie zdawałem sobie sprawy.

Czytając wypowiedź księdza Zbigniewa możemy pokusić się o kilka pytań wprost czy wyznaje ksiądz pogląd:

15. Każdy człowiek ma swobodę wyboru i wyznawania religii, którą przy pomocy światła rozumu uzna za prawdziwą.

16. Ludzie mogą znaleźć drogę do wiecznego zbawienia i osiągnąć to wieczne zbawienie przez praktykowanie jakiejkolwiek religii.

17. Należy mieć przynajmniej zasadną nadzieję co do zbawienia wiecznego tych wszystkich, którzy w żaden sposób nie przynależą do prawdziwego Kościoła Chrystusowego.

18. Protestantyzm nie jest niczym innym, jak tylko jedną z różnych form tej samej prawdziwie chrześcijańskiej religii, w której tak samo można się podobać Bogu, jak i w Kościele katolickim.

Papież Pius IX - Syllabus Błędów

Na te i inne pytania może odpowiedzieć ksiądz Polak - Zbigniew Czeladnik....,

------------------------------

  • (1) Utylitaryzm - pogląd etyczny (XVIII-XIX w.), głoszący, że to, co dobre, jest pożyteczne, że miarą słuszności postępowania winna być użyteczność jego skutków i że celem działania moralnego, społecznego, politycznego powinna być przewaga przyjemności nad bólem i największe szczęście największej liczby ludzi; dążenie do osiągnięcia celów utylitarnych, praktycznych, materialnych.
  • (2) Infantylizm - med. zatrzymanie się danej cechy psych., fiz. a. całego zespołu cech osobnika dorosłego na poziomie rozwojowym dziecka; przen. niedorozwój, niedojrzałość, prostoduszność, dziecięcość ludzi dorosłych, puerylizm.

Wywiad można przeczytać pod linkiem: http://wyborcza.pl/1,90705,5314392,Zrobilismy_z_Kosciola_fabryke.html?as=1&ias=3&startsz=x

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura