cepol
Czechy, Polska, Ameryka Łacińska, Służby specjalne, StB.
3 obserwujących
42 notki
38k odsłon
  500   0

Nawrócony agent

Souza, ABS Praga
Souza, ABS Praga


Doszło do tego, że oficer prowadzący, który go naprowadził na rolę lwa salonowego nagle się przeraził - i dla niego było tego za wiele, znaczy łatwość z jaką Souza zdobywał kobiety i jak je traktował, chodzi o to, że taki tryb życia zaczynał być z operacyjnego punktu widzenia bardzo ryzykowny. Tym bardziej, iż młody Brazylijczyk chwalił się pieniędzmi, kontaktami i nie potrafił dobrze legendować skąd ma forsę. Więc doszło do tego, że oficer StB go temperował, a właściwie uczył - można powiedzieć, że był swoistym guru dla Souzy, gdyż ich pogawędki na spotkaniach nie ograniczały się jedynie do zadań operacyjnych, ale często rozmawiali o życiu, sztuce, edukacji itd. o tym, co dziś nazwalibyśmy ścieżka osobistego rozwoju. Innymi słowy esbek go na tę ścieżkę naprowadził. W dobrym i złym.

StB chodziło o to, by Souza miał ambicję zostania dyplomatą a do tego potrzebne było złożenie trudnego egzaminu. Wiadomo było, że w Pradze nie będzie wiecznie, że wróci do Rio i co dalej? Jako dyplomata dalej by był dla StB pożyteczny. 


W 1958 r., jeszcze w Pradze przejął agenta Departament I., czyli wywiad. I niedługo po tym Souza wrócił do Rio de Janeiro. 


Zdał egzaminy i mógł alej pracować w MSZ.


Już w Pradze sprawą zainteresowała się KGB, w dokumentacji jest notatka ze spotkania czeskich esbeków z towarzyszem doradcą z KGB. KGB potem wróci także w Brazylii. W tej praskiej naradzie chodziło o sprawę pułapki na pewnego brytyjskiego dyplomatę, którego StB chciała wykończyć (nie fizycznie) i Souza miał w tej intrydze odegrać istotną rolę. 


To inna sprawa. Mimochodem, zaprowadziła mnie do Guatemali, ale o tym być może innym razem...


Wracając do Souzy, który już od dawna miał pseudonim "Willi". Wywiad potem stosował pseudonim "Lago".

W każdym razie w Brazylii coś się psuło. Wprawdzie nie od razu, ale stopniowo, lecz psuło. "Willi" otrzymał pracę w dziale szyfrów brazylijskiego MSZ i to było to, co bardzo interesowało KGB. W tym momencie stał się najważniejszym agentem bloku wschodniego w całej Ameryce łacińskiej. Teczka pracy agenta z tego okresu się nie zachowała. 


Ale z innych dokumentów wynika, że jemu na tej pracy nie zależało i że nie uwzględniał życzenia StB. Chciał zostać dyplomatą pracującym zagranicą. To mu się udało i już w 1961 r. znalazł się w Angoli. Potem w Nigerii, Szwecji i następnie w Urugwaju. Oceny pracy agenta z tego czasu są jednoznaczne - pisano w nich, że unika kontaktu, że twierdzi, iż obserwuje go policja i dlatego nie może się spotykać, słowem nie był z niego żaden pożytek operacyjny. Pomimo, że prawie wszędzie StB miała swoje rezydentury, nie udalo się nawiązać do dobrego praskiego czasu współpracy i agenta powoli tracono aż w 1970 r. StB spasowała. Po prostu jego sprawę zamknięto i złożono do archiwum.


Szukając osobę na interenecie zawsze chcę wiedzieć, co było dalej, jak się potoczyło jej życie. Chodzi również o to, że próbuje sprawdzić, czy aby dana osoba nie dostała się pod kuratele KGB. Sowieci znali przecież i tę sprawę, sami byli w niej w jakiś sposób zainteresowani, nie można więc wykluczyć tego, że agenta po prostu przejęła KGB. Ale o takich sprawach zazwyczaj w teczkach StB są adnotacje. W tym przypadku nie ma żadnej. Prawda - nie ma kilku podteczek pracy, więc trudno wnioskować z absolutną pewnością, ale raczej nic nie wskazuje na to, że "Willi" został sowieckim agentem.


No i teraz do odkrycia Maura. Souza (a to już odkryłem ja) zmarł w 2016 roku jako szanowany pastor metodystyczny. Ale nie odkryłbym tego, gdyby mnie Mauro nie naprowadził na profil facebookowy tego pastora. Najpierw nie było pewne, że to ten sam Souza, ale klikając dalej znaleźliśmy potwierdzenia - kilka informacji, kim był pastor, datę urodzenia itd. Wszystko się zgadza a w końcu i wdowa po nim potwierdziła, że jej mąż był także w Czechosłowacji. To druga żona, bo z tą pierwszą się rozwiódł.


Z profilu na fb, który wciąż można oglądać, iż Souza był autentycznie, szczerze i gorąco wierzącym pietystą z konserwatywnymi przekonaniami. Ewangelikal. Będę dalej drążyć temat, by się o nim więcej dowiedzieć, ale na razie sprawa wygląda tak, że agent "Willi" po powrocie do Brazylii przeżył nawrócenie i zrozumiał, że dotąd żył źle. Postanowił wszystko zmienić i w zasadzie udało mu się. Trwało co prawda kilka lat zanim odciął się na dobre od StB, ale i to mu się w końcu udało. Wydaje się, że prowadził pełne i szczęśliwe życie z nowa rodziną. 


Czyli rysuje się ciąg dalszy i prawdę mówiąc cieszy mnie to. Agenci często nie kończą dobrze. Badanie tej tematyki jest dosyć nieprzyjemne własnie ze względu na to, że StB (jak każdy wywiad) wykorzystuje często te najgorsze cechy człowieka i  je niejako cementuje. Trudno się wyrwać ze szponów organizacji wywiadowczej, to jak mafia. Psuje życie. 


Souza -  wszystko na to wskazuje - pokazał, że tak być nie musi.


Vladimír PetrilákLubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura