Następnego dnia szef Sztabu Wojska Polskiego Florian Siwicki określił „zasady organizacji pracy z żołnierzami czynnej służby wojskowej w okresie od 20 grudnia do 30 stycznia 82”, wśród których wyróżnił „spotkania członków WRON z grupami żołnierzy, wykonującymi zadania w obrębie garnizonu warszawskiego oraz pododdziałami pozostającymi w rejonach ześrodkowania do wykonywania zadań specjalnych (…). W celu podziękowania za trud żołnierski i złożenia życzeń świątecznych i noworocznych (…) dowódcy oddziałów i pododdziałów zorganizują i wezmą udział w tradycyjnej żołnierskiej choince i kolacji wigilijnej”.
W ślad za tym gen. Józef Baryła - szef Głównego Zarządu Politycznego WP, polecił, aby w dniu 24 grudnia zorganizować kolacje dwudaniowe, zapewniając tradycyjną potrawę jak zupa z owoców suszonych z makaronem, barszcz czerwony czysty z fasolą, groch z kapustą itp., oraz danie mięsne lub rybne (z ryb świeżych lub konserw rybnych do wyboru). Jednocześnie zalecał, aby w okresie świąt „uwzględnić możliwie szersze urozmaicenie potraw, stosując dodatkowo w dniach 25 i 26 bm. po 100 g mięsa lub 75 g kiełbasy, w dniu 31 bm. na kolację 50 g kiełbasy, a w dniu 1.01.1982 50 g mięsa na żywionego z planowego zaopatrzenia, a ponadto owoce i wyroby cukiernicze. W piekarniach polowych wypiec w miarę możliwości na okres świąt i Nowego Roku ciasta typu rolady, babki itp.”.
W ramach prezentu gwiazdkowego rząd ogłosił obniżenie – od stycznia – norm przydziału mięsa i jego przetworów na kartki. Rolnicy z gospodarstw powyżej pół hektara w ogóle nie dostali prawa do kartek na mięso i masło. Wprowadzono też obowiązek pracy dla mężczyzn w wieku 18–45 lat i zarządzono odłożenie wyborów do rad narodowych „do czasu powstania warunków umożliwiających ich przeprowadzenie w atmosferze spokoju społecznego i w duchu konstytucyjnych zasad PRL”.
Wybrana literatura:
T. Ruzikowski – Stan wojenny w Warszawie i województwie stołecznym 1981-1983
A. Paczkowski – Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny w Polsce 13 XII 1981-22 VII 1983
W. Polak – Stan wojenny – pierwsze dni
L. Kowalski – Generał ze skazą. Biografia wojskowa gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego
R. Reiff – 13 grudzień: wspomnienia
Stan wojenny, wspomnienia i oceny. Praca zbiorowa pod red. J. Kulasa
Tajne dokumenty Biura Politycznego. PZPR a „Solidarność” 1980-1981
B. Kopka, G. Majchrzak – Stan wojenny w dokumentach władz PRL
W. Roszkowski – Najnowsza historia Polski
Komentarze