Blog
Wszystko o oddłużaniu.
Conectum
Conectum Oddłużanie, Finanse, Prawo
2 obserwujących 45 notek 35225 odsłon
Conectum, 27 kwietnia 2018 r.

Rowerzyści na chodnikach, czyli walkę o bezpieczeństwo czas zacząć!

651 19 1 A A A
O rowerzystach na polskich drogach..
O rowerzystach na polskich drogach..

Rowerzyści na chodnikach, czyli zaczynamy walkę o bezpieczeństwo pieszych i kierowców?

Zbliża się lato w związku z tym sezon rowerowy. Na naszych drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach widać już rowerzystów. Jak co roku powraca temat, który jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa całego ruchu drogowego oraz pieszych.

Rowerzystów prawa i obowiązki?

Zbliża się lato w związku z tym sezon rowerowy. Na naszych drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach widać już rowerzystów. Jak co roku powraca temat, który jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa całego ruchu drogowego oraz pieszych. 

Temat rowerzystów na chodnikach.
Największy błąd i grzech rowerzystów? Jazda po chodniku i przejściach dla pieszych. Często zdarzają się sytuacje, że środkiem wyznaczonych dla ruchu pieszych pasów mkną rowery, dodatkowo często używające sygnałów dźwiękowych. Powiedzmy sobie szczerze, tam, gdzie ruch pieszy jest duży, rowerzyści na chodnikach nie są pożądanymi gośćmi. Ale czy wszędzie obowiązuje taki zakaz? 

Jazda rowerem po chodniku. Prawodawstwo.
Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 26 określa wyraźnie: „Kierującemu pojazdem zabrania się (…) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.”
Ponieważ rower uznawany jest za pojazd, chodnikiem nie wolno, można go co najwyżej przeciąć oraz prowadzić po nim rower. Jeśli na chodniku zostaniemy złapani przez policję, grozi nam mandat za „naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych” w wysokości 50 zł.

Pamiętajmy są wyjątki dla ruchu rowerami po chodniku. Jakie?
W artykule 33 Prawo o Ruchu Drogowych znajdziemy trzy wyjątki dotyczące jazdy rowerem po chodniku:
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
I nie chodzi tu o dziecko, które znajduje się w foteliku czy przyczepce. Musi ono jechać na odrębnym własnym rowerze. Jednak, co ważne, może się nim opiekować jedna osoba.
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
Wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie, czyli brak infrastruktury rowerowej, dopuszczalna prędkość dla pojazdów na ulicy wynosi więcej niż 50 km/h i chodnik ma szerokość więcej niż 2 metry. Pamiętajmy, że nie możemy wybrać jednego, czy dwóch warunków – wszystkie muszą być spełnione równocześnie. 
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Ten warunek jest konieczny ze względu na zmienność pogody, który potrafi się zmienić w szybkim tempie. A rowerzyści nie zawsze muszą być przygotowani i odpowiednio zabezpieczeni przed ulewą, nachalnym wiatrem itp.

Podsumowanie.

Ważne: Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Obowiązkiem każdego rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. Dopiero w przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza możliwe jest skorzystanie z jezdni.
Zawsze pamiętać należy o konieczności trzymania się prawej strony pasa ruchu. Zjazd do osi jezdni dopuszczalny jest jedynie w momencie wykonywania manewrów skrętu w lewo, podczas wyprzedzania lub omijania. Rowerzysta na ścieżce rowerowej może poruszać się z kodeksową prędkością 50 km/h. 

A co mogą rowerzyści?
Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. 
Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić. Rowerzysta może przeciskać się w korku. Poruszanie się w słuchawkach na jednośladzie nie jest formalnie zabronione przez przepisy.


Czy jest tak źle z jazdą rowerzystów po drogach i po chodnikach?źródło: med-legal.pl

Opublikowano: 27.04.2018 12:38.
Autor: Conectum
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Oddłużanie. Upadłość konsumencka. Kredyty oddłużeniowe. Prawo. Conectum. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o oddłużaniu.
Kliknij w logo i dowiedz się więcej: Conectum. Oddłużanie. Upadłość konsumencka

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • A tak z ciekawszych rzeczy, nowa opłata, nie podatek, opłata, który uderzy w...
  • [Aktualizacja] Komisja Parlamentu Europejskiego przegłosowała cenzurę internetu! Art. 13...
  • @Beem.Deep Na razie to tylko przedwyborcze zapowiedzi. Czekamy zatem na podniesienie/wprowadzenie...

Tematy w dziale Polityka