7 obserwujących
181 notek
96k odsłon
  54   0

Izrael jak dobry Beitar Hogega

Jesteśmy rozsiani po całym świecie. My, Polacy i Wy Żydzi. Uczyłem się kiedyś nazw wszystkich narodów pisać dużą literą, dziś to pisanie z szacunku. Z szacunku do drugiego człowieka. My i Żydzi przeszliśmy gehennę na całym świecie. Izolacyjną, adaptacyjną, niechęci, zazdrości i nienawiści. Większość narodów taką gehennę przeszła.

Piszę ten artykuł dla zachowania na świecie Pokoju. Ken le-Shalom.

Chciałbym, aby ten artykuł przeczytał każdy Żyd na całym świecie. Chciałbym, by skomentował, pomysł na pokojowe współistnienie dwóch narodów pochodzących od braci Icchaka i Ismaela. Bo bracia powinni się wspierać, choć mówią różnymi językami.

Martwi mnie wieczna wojna na bomby i snajperów w Strefie Gazy, w Jerozolimie, w całym obszarze między Egiptem, Jordanią i Syrią. Niedawno, w tym 2021 roku mogło dojść z tego powodu do III wojny światowej. Czuję się dzisiaj tak, jakbym tłumaczył odwieczny sen Izraelitów o silnym państwie i jego przyszłości. Jakbym przypominał historię Golema i Dawida, ale w innym sensie. Męczy mnie Binjamin Netanjahu. Jakby mu nie pomagać dąży do własnej chwały i jak największego majątku. Jego polityka jest środkiem do własnego bogactwa, a nie bogactwa wszystkich Izraelitów. Dlatego podporządkowanie go procesowi lustracji korupcyjnej uważam za najważniejsze. Premier narodu wybranego (jak w Biblii) musi być nieskazitelny. Czytam w gazetach, w internecie, że Likud niszczy konsensus między Izraelitami, a Palestyńczykami, bo Netanjahu cały czas używa mowy nienawiści. Jest jak Beitar z Jerozolimy przed tym, jak zaczął pracować z zespołem Hogeg. La Familia kiedyś nienawidziła Palestyńczyków, dziś widać, że ich toleruje. To wynik dwudziestoletniej pracy zaangażowanych w Beitarze ludzi. Ciężkiej pracy z widocznymi efektami porozumienia i przyjaźni między Izraelczykami i Palestyńczykami.

Dobrze, że nowym premierem Izraela zostanie Naftali Bennett. Jest jak Hogeg, który zmienił oblicze Beitaru i świadomość kibiców z La Familia. Ja'ir Lapid mu pomoże, zachowa arabską partię w Knesecie, pogodzi wszystkie nacje w regionie. Netanjahu nie słuchał Tami Hay-Sagiva z Centrum Szimona Peresa, zapomniał o pokojowym współistnieniu, które wypracowali Rabin, Peres i Arafat. Zapomniał o Benie Gurionie, zapomniał o innych ludziach dążących do pokoju.

Dziś w Beitarze naocznie można się przekonać o tym, że arabskie i izraelskie dzieci szybko nawiązują porozumienie w czasie treningów gry w piłkę. Nawzajem uczą się własnych języków, podstawowych zwrotów by porozmawiać. Arabowie uczą się zwyczajów szabasu, mali Żydzi z ciekawością obserwują zachowania Arabów w czasie Ramadanu. To przykład do wykorzystania przez polityków. Zachować pokojowe współistnienie obu narodów można ucząc wszystkie dzieci na tym obszarze wzajemnych relacji i szacunku do tradycji. Beitar to bezpieczna strefa dla dzieci obu narodów. Mam nadzieję, że dzięki Bennettowi taką bezpieczną strefą będzie cały Izrael i Strefa Gazy. To przecież dwa zbiory, jak w matematyce, mające część wspólną. Ludzi.

Można założyć w umowach między Arabami i Izraelitami, że wydzieli się obszar Jerozolimy i Betlejem (oraz ziemi między nimi) jako Obszar Bezpieczny wspólny - ze swobodnym przepływem turystów i policją złożoną na poszczególnych posterunkach z oddziałów izraelskich i arabskich. Umową określi się jak ma funkcjonować ten obszar, kto i w jakim zakresie walczy tu z przestępczością, jak wspólnie Arabowie i Izraelczycy walczą z terroryzmem i darzą się szacunkiem. Obszarem ze strony izraelskiej powinno zawiadywać dorosłe już pokolenie piłkarzy z Beitaru, ze strony arabskiej pokolenie Jasira Arafata i jemu podobnych w dążeniu do pokoju.

Obszar Bezpieczny dawałby świadectwo pracy obu narodów w zachowaniu równowagi. Byłby początkiem współpracy w zakresie przepływu pracowników, budowania kanalizacji i wodociągów w Strefie Gazy, rozwoju turystycznego całego regionu. To zadanie dla nowych negocjatorów. Chciałbym aby w negocjacjach między oboma stronami konfliktu uczestniczył były prezydent USA Barack Obama. Strony konfliktu szanują go, ma największą szansę przekonać Palestyńczyków i Izraelczyków do stworzenia Obszaru Bezpiecznego złożonego z Jerozolimy, Betlejem i ziemi między nimi. Ma szanse stworzenia nowego ładu i pogodzenia obu narodów. Jest przecież laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Wystarczy, że cały świat niszczy covid-19.

Młodym pokoleniom znudził się ciągły strach, świszczące kule snajperów i spadające na domostwa bomby po obu stronach. Nie potrafią spokojnie żyć w takiej rzeczywistości ułożonej z nienawiści polityków do siebie nawzajem. Chcą wygasić wzajemne rasistowskie okrzyki, chcą zachowywać się tak, jak mówi slogan na koszulkach zawodników Beitaru. Chcą się nawzajem poznawać, chcą mieć ciekawą pracę i dostęp do internetu. Chcą normalnie żyć. Pierwszym krokiem do nowego życia bez jakiegokolwiek strzału z jakiejkolwiek broni może być stworzenie Obszaru Bezpiecznego dla obu narodów.

Każdy może przez Google-Translate przetłumaczyć ten tekst, skomentować go w imię pokoju w Izraelu i Strefie Gazy, wypowiedzieć się na temat pomysłu utworzenia z Jerozolimy, Betlejem i ziemi między nimi Obszaru Bezpiecznego. Najbardziej zależy mi na komentarzach Żydów i Palestyńczyków z całego świata i ich odpowiedzi na pytania: Czy chcą, nie patrząc wstecz, stworzyć wspólnie, na granicy swych państw w Azji Mniejszej, Obszar Bezpieczny służący swobodnemu przepływowi myśli, idei pokoju, rozwoju ludzi. Czy są skłonni przestać walczyć zbrojnie i przestać zabijać, by stworzyć swoim dzieciom kraje miodem i mlekiem płynące zaczynając od swobody przepływu ludzi w dwie strony przez Obszar Bezpieczny?

Anyone can translate this text through Google-Translate, comment on it for the sake of peace in Israel and the Gaza Strip, and comment on the idea of creating a Safe Area from Jerusalem, Bethlehem and the land between them. What I care most about is the comments of Jews and Palestinians from all over the world and their answers to the questions: Do they want, without looking back, to jointly create, on the border of their countries in Asia Minor, a Safe Area for the free flow of thoughts, the idea of peace, and the development of people. Are they willing to stop fighting armed and stop killing in order to create countries of honey and milk for their children, starting with the free movement of people in both directions through the Safe Area?

Avinu Malkenu. Ken le-Shalom. Salam Alejkum.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka