Mihai Tănăsescu (fot. Adrian Stoicoviciu)
Mihai Tănăsescu (fot. Adrian Stoicoviciu)
Czytelnia Salon24 Czytelnia Salon24
312
BLOG

Mihai Tănăsescu, Wiceprzewodniczący EBI, gościnnie w S24

Czytelnia Salon24 Czytelnia Salon24 Polityka Obserwuj notkę 0

„Stawka jest wysoka: Europa musi podjąć odpowiednie kroki, by generować wzrost gospodarczy, inaczej zostanie w tyle. Umożliwianie i podtrzymywanie innowacji to kluczowe zadania, by utrzymać konkurencyjność rynku europejskiego, a zwłaszcza rynku Europy Środkowo-Wschodniej. To wymaga od Europy podjęcia ryzyka, prężnego działania, inwestowania w przyszłość, a także zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych, które pozwolą przezwyciężyć trudności. Europa potrzebuje również więcej działań wspólnych. Dlatego osiągnięcie przez państwa członkowskie kompromisu w kwestii budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 powinniśmy postrzegać jako bardzo dobrą wiadomość. Również wspólna inicjatywa Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju należy do tego rodzaju środków, jakich potrzebujemy, by kreować więcej okazji do rozwoju. Mihai Tănăsescu, Wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego, również namawia do współpracy, rzetelnego finansowania i właściwego zarządzania narodowymi budżetami. GE jako główny gracz na rynku Europy Środkowo-Wschodniej i dostawca nowoczesnej infrastruktury również opowiada się za wiarygodnym budżetem UE, który wsparłby paneuropejskie inwestycje w innowacje i efektywną polityką spójności, która pomoże Europie wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego.” – Hendrik Burgeois, Dyrektor ds. relacji rządowych GGO Europe.

Gościnny blogger:Mihai Tănăsescu, Wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Międzynarodowe instytucje finansowe dążą do pobudzenia wzrostu gospodarczego w regionie. Potrzebujemy szybciej rozwijającej się Europy!
Europa podjęła bardzo zdecydowane kroki mające na celu przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu i finansowemu. Objęły one stworzenie Europejskiego Funduszu Stabilności, propozycję budowy unii bankowej i fiskalnej oraz interwencje Europejskiego Banku Centralnego. Mimo że kroki te przyniosły istotne rezultaty, ożywienie wzrostu gospodarczego nie będzie możliwe bez podjęcia jeszcze większych wysiłków, w tym przez międzynarodowe instytucje finansowe, oraz bez skoncentrowania się na wspieraniu trwałej poprawy wyników gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pobudzenie wzrostu gospodarczego niesie ze sobą aktualne wyzwanie, jakim jest zapewnienie jego trwałości. Kryzys gospodarczy spowodował powstanie znacznej przepaści pomiędzy północą a południem Europy, której zlikwidowanie będzie wymagało osiągnięcia jednolitego wzrostu konkurencyjności. Potrzebujemy nowej zjednoczonej Europy, z nową umową społeczną i skoordynowaną polityką fiskalną, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie dyscypliny fiskalnej. Międzynarodowe instytucje finansowe chcą uzupełnić udzielane przez nas wsprarcie finansowe działaniami na rzecz koordynacji krajowych pakietów wsparcia oraz dialogu politycznego pomiędzy głównymi interesariuszami w regionie.

Działanie na rzecz wzrostu i ożywienia gospodarczego w Europie Środkowej i Południowowschodniej
Międzynarodowe instytucje finansowe – Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (Grupa EBI), Grupa Banku Światowego oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. EBRD) – przyjęły nowy wspólny plan działania na rzecz ożywienia i rozwoju gospodarki w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Plan ten, będący bezpośrednią odpowiedzią na ciągły wpływ problemów strefy euro na europejskie rynki wschodzące, przewiduje wspólne zobowiązanie do udzielenia tym krajom wsparcia w wysokości ponad 30 mld euro w latach 2013-2014. Celem opracowanego w kontekście „Inicjatywy Wiedeńskiej” wspólnego planu działania międzynarodowych instytucji finansowych jest pobudzenie wzrostu gospodarczego w regionie poprzez wspieranie inicjatyw sektora prywatnego i publicznego, w tym infrastruktury, inwestycji przedsiębiorstw oraz sektora finansowego.

Inicjatywa ta wzorowana jest na zakończonym sukcesem wspólnym planie działania międzynarodowych instytucji finansowych na lata 2009-2010, wspierającym gospodarki krajów Europy Środkowej dotknięte kryzysem płynności w sektorze finansowym i sektorze przedsiębiorstw. W ramach tego planu międzynarodowe instytucje finansowe początkowo zobowiązały się do udzielenia przez okres dwóch lat pomocy w wysokości 24,5 mld euro, a rezultaty przekroczyły pierwotnie przyjęte cele. Program ten skutecznie uzupełniał wszystkie działania podjęte w ramach „Inicjatywy Wiedeńskiej”, w tym aktywne zaangażowanie WE, MFW oraz aktywnych w regionie banków międzynarodowych, które podpisały zobowiązania dotyczące zaangażowania w funkcjonowanie swoich oddziałów.

Nowy wspólny plan działania bierze pod uwagę fakt, że dzisiejsza sytuacja jest inna. Pierwszy plan skupiał się jedynie na udzielaniu bankom pożyczek na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Teraz celem finansowania będzie wzmacnianie wszystkich form wzrostu gospodarczego poprzez wspieranie restrukturyzacji, konsolidacji i dywersyfikacji gospodarki, a także poprzez zwiększanie długoterminowej konkurencyjności dzięki dostępności pożyczek długoterminowych, zastrzykom kapitału własnego (tam, gdzie jest to konieczne i możliwe), wsparciu dla finansowania eksportu oraz dla polityki reform.
Kraje, które skorzystają z tego wsparcia finansowego to Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Estonia, Macedonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia. Poszczególne międzynarodowe instytucje finansowe skoncentrują się na określonej grupie państw zgodnie z ich zadaniami i aktualnymi strategiami. Państwa te dokonały istotnych zmian w swoich rachunkach budżetowych i rachunkach bieżących, zwiększyły krajowe oszczędności i poprawiły bilanse banków – po części także dzięki zobowiązaniom podjętym przez banki macierzyste w ramach Inicjatywy Wiedeńskiej 2009-2010. Nie unikną one jednak sporych wyzwań, takich jak ciągły wpływ problemów strefy euro na ich gospodarki. Ożywienie i konsolidacja wzrostu gospodarczego jest niezbędna w sytuacji, w której kraje te dążą do zniwelowania różnic w jakości życia w porównaniu do bardziej rozwiniętych rynków Unii Europejskiej.

Grupa EBI odegra najważniejszą rolę – przekaże 20 miliardów euro. Wsparcie to będzie obejmowało przede wszystkim udzielanie długoterminowych pożyczek sektorowi prywatnemu i publicznemu oraz wspieranie obszarów priorytetowych, takich jak małe i średnie przedsiębiorstwa, energia odnawialna, efektywność energetyczna, innowacja oraz konwergencja. Szczególne środki zostaną skierowane na wspieranie pozyskiwania dotacji unijnych oraz środków publicznych i prywatnych, a także na udzielanie porad. EBI skupi się ponadto na omawianym wcześniej wzroście kapitału, szczególnie w kontekście państw członkowskich. Należy zauważyć, ze wspomniane zobowiązania podejmowane są w stosunku do całego regionu. Poszczególne instytucje finansowe będą wnosić wkłady odpowiednio do swoich instrumentów i zadań. Nie będzie celów czy strategii dotyczących poszczególnych krajów, a kryterium udzielenia wsparcia będzie w dalszym ciągu jakość projektów.

Wspomniałem wcześniej o potrzebie dyscypliny fiskalnej. Nie mam tu jednak na myśli środków oszczędnościowych, jako że żaden kraj nie przyjmie ich z zadowoleniem. Potrzebne jest raczej właściwe zarządzanie budżetami krajowymi. Priorytetem jest także liberalizacja, ponieważ potrzebujemy stabilnego rynku finansowego w całej Europie oraz współdziałania krajów z północy i z południa. Potrzebujemy szybciej rozwijającej się Europy!

GEforCEE blog

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka