9 obserwujących
232 notki
64k odsłony
  121   0

Czy Polska Pamięta o Kolonializmie i Własnym Obywatelu?

12 sierpnia 2022 roku pod Ambasadą Indonezji w Warszawie odbyła się demonstracja, która choć wydawała się nieliczna, zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk poglądowych.

Uczestnicy zgromadzenia pojawili się motywowani kilkoma różnymi intencjami, w tym:

1) Aby podnieść kwestię historycznej aneksji i kolonizacji Papui Zachodniej przez administrację Indonezji - naruszenia prawa międzynarodowego, odebranego prawa do niepodległości i zbrodni przeciwko ludzkości jakich dopuściły się indonezyjskie siły bezpieczeństwa.

2) Upomnieć się o los Jakóba Skrzypskiego, obywatela Polski i zarazem pierwszego obcokrajowca oskarżonego i skazanego za "zdradę Indonezji". Skrzypski został poddany procesowi kryminalizacji i jako więzień polityczny od czterech lat (od końca sierpinia 2018) pozostaje pozbawiony wolności na terytorium Indonezji.


Wśród uczestników zgromadzenia subtelnie z kamerą przemieszcza się polski reżyser i dokumentalista Krzysztof Wojciechowski, który rejestruje rozwój wydarzeń, przemówienia i dialogi. Sprawy szybko przybierają nieoczekiwany obrót. Na pół godziny przed przewidzianą godziną rozpoczęcia protestu z budynku indonezyjskiej ambasady, przystrojonego długą czerwono-białą wstęgą, wychodzą urzędnicy i dyplomaci indonezyjscy którzy wyrażają oburzenie z powodu zgromadzenia i podważają jego legalność. Twierdzą, że nie otrzymali żadnej wiadomości o demonstracji i starają się wymusić na polskiej policji rozproszenie manifestacji.

Więcej na Free West Papua Campaign Poland i FWPC 2


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale