Sledzinski Sledzinski
166
BLOG

Przedterminowe wybory w imię demokracji

Sledzinski Sledzinski Polityka Obserwuj notkę 0

Idea demokracji ma swoją tradycję od kilku wieków. Złośliwi tłumaczą, że jest to najgorszy system władzy w państwie, ale nikt nie znalazł lepszego pomysłu. Jeszcze inaczej postrzegają demokrację zwolennicy grabienia pieniędzy publicznych dla siebie. Szczególną rolę odegrali w szerzeniu demokracji w Polsce zwolennicy liberalizmu pojmowanego inaczej.

W ich oczekiwaniu państwo powinno ustąpić miejsca autorytatywnej władzy, poza ktrą nie będzie żadnych ognisk decyzyjnych. Czy jest to prawda ?

Myślę, że ten materiał można uznać za tendencyjnym lecz warto go obejrzeć:

https://youtu.be/znPD55XWt4c

 

Wiele słów gorzkiej prawdy pod adresem PiS powiedział Grzegorz Schetyna w imieniu największej partii zarządzającej państwem w latach 2008-2015

https://youtu.be/NBw2WG2KrhA

 

Donald Tusk osobiście zapewnił, że państwo musi speniać oczekiwania Obywateli, że nie może marnować publicznych pieniędzy ect...

https://youtu.be/ReiZteSbgLM

Gdy Platforma Obywatelska zbierała siły w celu wejścia do sejmu, deklarowała wiele zmian ustrojowych w celu obrony demokracji w Polsce. Andrzej Olechowski, jeden ze współzałożycieli PO wyjaśnił, że inicjatywa z referendum "4 x tak" była tylko ćwiczeniem kadr w celu wykonania poważniejszych zadań:

W 2004 Platforma Obywatelska zorganizowała akcję "Powiedz 4 razy TAK dla Polski", w ramach której zbierano podpisy pod projektem referendum w sprawie zmian w konstytucji. Dotyczyły one czterech kwestii: zmniejszenia liczby posłów o połowę, likwidacji Senatu, zniesienie immunitetu parlamentarnego i wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.(http://www.tvn24.pl)

http://www.tvn24.pl/akcja-4xtak-olechowski-to-byly-cwiczenia,541792,s.html

 

Ostoją demokracji AD 2016 ma być Trybunał Konstytucyjny, który został powołany ustawą z 1985 roku. Nic więc dziwnego, że od samego początku nie był to akt spełniający oczekiwania obrony interesów społeczeństwa.

Sądownictwo konstytucyjne nie istniało w Polsce przed II wojną światową. Zarówno Konstytucja z 1921 r., tworzona pod silnym wpływem systemu III Republiki Francuskiej, jak i Konstytucja z 1935 r. wykluczały kontrolę ustaw przez sąd powszechny lub sąd administracyjny, nie przewidywały też powołania odrębnego sądu konstytucyjnego.

Po II wojnie światowej zaczęły obowiązywać wzory radzieckie, /.../. W Polsce przedstawiciele doktryny prawnej zaczęli formułować potrzebę ustanowienia sądownictwa konstytucyjnego na początku lat siedemdziesiątych, trzeba było jednak przełomu z 1980 r. - okresu "Solidarności", aby sugestie te mogły przybrać realny kształt.

Jesienią 1981 r. zostały podjęte prace ekspertów nad ustanowieniem Trybunału Konstytucyjnego /.../ ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została uchwalona dopiero 29 kwietnia 1985 r. /.../

W praktyce - począwszy już od pierwszego orzeczenia z 28 maja 1986 r. - polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu udało się zyskać stosunkowo niezależną pozycję i wypracować interesujące orzecznictwo, zwłaszcza w sprawach relacji między ustawą i rozporządzeniem. /.../

Na zmianę tego stanu nie umiały się zdobyć kolejne ekipy rządzące /.../ do wejścia w życie Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. i ustawy z 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm.), dostosowanej do nowego stanu regulacji konstytucyjnej. 25 czerwca 2015 r. Sejm RP uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064).

Ustawa weszła w życie 30 sierpnia 2015 roku.

Źródło: http://trybunal.gov.pl/o-trybunale/trybunal-konstytucyjny-w-polsce/rys-historyczny/

Okazuje się, że TK prawdopodobnie pośredniczy w naciskach kręgów lobbystycznych UE w podejmowaniu decyzji na szkodę państwa polskiego...

https://youtu.be/kMg3ObpscB8

 

 

 

 

 

 

 

Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka