31 obserwujących
5410 notek
1922k odsłony
66 odsłon

Konstruktywne debaty

Wykop Skomentuj4

Najwyższym organem władzy w państwie jest sejm. W Polsce sejm jest dwuizbowy a Konstytucja dokładnie określa jego istotę. Niemniej warto zastanowić się, na ile lepszy jest system władzy pośredniej a na ole system władzy bezpośredniej. Często w takim przypadku należy uwzględnić sprawność w podejmowaniu decyzji.

Owszem, każda koncepcja dotycząca wszystkich obywateli wymaga bardzo dokładnego sprawdzenia pod kątem wpływu na inne dziedziny życia. W przypadku demokracji pośredniej pracę tę powierza się komisjom sejmowym. W przypadku demokracji bezpośredniej potrzebna jest w miarę sprawna komunikacja Obywateli między sobą oraz system publikacji uwag.

W Polsce mamy też dodatkowy problem mediów... Powinny one być niezależne od środowisk lobbystycznych a nasze media zależą finansowo od kapitału zagranicznego. Jest to bardzo poważny problem do rozstrzygnięcia. Pewną namiastką są próby stworzenia mediów społecznościowych - ale tu brak kapitału nie zawsze pozwala na właściwe spektrum spojrzenia.

Być może dobrym zwiastunem będzie tutaj próba reorganizacji partii opozycyjnych względem większości parlamentarnej. Mamy tu do czynienia z kilkoma partiami i każda z nich ma własny pogląd na te same sprawy. Czyni to tylko niespójność opozycji.

W tej sytuacji warto zastanowić się, jaka ta "opozycja" ma być. Opozycja "personalna" jak dotąd nie doprowadziła do niczego sensownego. Brakuje nam "opozycji" zadaniowej - która będzie wnosić alternatywne koncepcje rozwiązania problemu a samo głosowanie będzie dotyczyć wyboru sposobu - jak zadanie wykonać najlepiej.

Tylko - czy my jesteśmy w stanie wznieść się ponad osobiste uprzedzenia do innych osób ?


https://www.radiomaryja.pl/informacje/rafal-trzaskowski-zaprezentuje-dzis-formule-rozszerzenia-ko/


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka