37 obserwujących
6069 notek
2084k odsłony
  72   0

szkutnictwo na przestrzeni wieków

O podróżach morskich można mówić wiele. Najstarsze statki były budowane z drewna a wiodącymi państwami w żegludze morskiej to Anglia i Holandia, może i Portugalia.

Potrzeby w zakresie budowy statków doprowadziły do całkowitego wycięcia drzew tam, gdzie one znajdowały się a drewno było potrzebne do budowy statków. Najcenniejszym surowcem był cedr -drzewo to najlepiej nadawało się na budowę masztów.Było wysokie i zachowywało elastyczność nadającą żaglowcom odpowiednią odporność na porywy wiatrów.

Inne gatunki wykorzystywano do budowy kadłuba. A drewno nie było wieczne - co wymuszało wycinanie kolejnych drzew na odbudowę kadłuba statku niszczącego przez wodę morską oraz zwierzątka morskie osiedlające się na podwodnej części statku.

Kiedy do budowy kadłubów zaczęto stosować stal - nadal drewno było niezbędne - tym razem w przemyśle i kolejne areały leśne podlegały wycince. W efekcie takiej gospodarki wszystkie kraje o tradycji morskiej i rozwinięte pod względem przemysłowym utraciły swoje zasoby leśne...

Wtedy okazało się, że lasy nie tylko cieszą, ale też są elementem stabilizującym warunki hydrogeologiczne na terenie zurbanizowanym. To naturalna retencja wody w gruncie kumuluje wodę z opadów atmosferycznych i stopniowo uwalnia ją w okresach bez opadów deszczu. Woda ta sukcesywnie zasila cieki stanowiące źródło zaopatrzenia w wodę nie tylko ujęcia wody pitnej. Ta sama woda służy nawodnieniu gruntów - także uprawianych rolniczo...

Lasy zazwyczaj rosną na obszarach o najniższej przydatności rolniczej. Jednocześnie są ostoją dla zwierzyny dzikiej - czyli nie hodowlanej w gospodarstwach rolnych. Te zwierzęta muszą być utrzymywane na poziomie liczebnym zależnym od możliwości wyżywienia się tych zwierząt - stąd konieczność racjonalnej polityki łowieckiej.

Lasy to również możliwość pozyskania licznych produktów, które nie rosną na terenach zurbanizowanych, ale ich cechy są znaczące w zróżnicowaniu pokarmu społeczności ludzkich. 

Na zakończenie warto wspomnieć o tym - co lasy skrywają. Poszycie leśne utrudnia i nawet uniemożliwia pozyskanie naturalnych surowców kopalnych - takich jak piasek na cele budowlane, torf, żwiry na obszarach dawnych, wielkich dolin, którymi płynęła rzeka.

Zdarza się, że pod pokrywą leśną, na różnych głębokościach znajdują się kopaliny typu węgiel czy też ruda metali, łupki cenne pod względem poszukiwanych pierwiastków...

Prawdopodobnie polskie lasy są celem pozyskania surowców w przyszłości - ale już bez wpływów polskiego społeczeństwa na dalszy bieg wydarzeń...https://www.youtube.com/watch?v=0LLHxgYU1uM


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale