37 obserwujących
5749 notek
2016k odsłon
  852   0

Historia spółdzielczości Społem

 

motto:

 

PSS Społem - nic nie zlikwidowano, najwyżej Pański ulubiony sklepik zamknieto (por. http://www.spolem.org.pl/)

(źródło: http://dobrezycie.salon24.pl/136026,gra-polglowek#comment_1876013)

 

Za wskazaniem Kolegi RomanaK sięgnąłem do historii PSS „Społem”, która absolutnie przeczy jego stanowisku. O okresie, który wspomniałem, na witrynie wskazanej przez blogera RomanaK - KZR SS Społem przytacza historię polskiej spółdzielczości i sam tak ją przedstawia :

 

„(...)Szanse na przywrócenie elementarnych zasad spółdzielczych po 1989 r. zostały unicestwioneustawą z 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości. Znów zastosowano zdyskredytowaną wcześniej metodę polityczno–administracyjną "uzdrawiania spółdzielczości". Nie dostrzeżono, że zło w spółdzielczości nie tkwiło w jej strukturach organizacyjnych, lecz w funkcjach narzucanych przez państwo.

Administracyjnie zlikwidowano wszystkie związki spółdzielcze. Spółdzielczość Spożywców "Społem" poddana ostrym regułom gospodarki rynkowej, pozbawiona jakiejkolwiek opieki instruktażowej i organizacyjnej, bez możliwości zintegrowania swoich wysiłków, jednak nie upadła. W dniach 11—12 grudnia 1991 r.przedstawiciele 122 spółdzielni spożywców, na zasadach całkowitej dobrowolności zrzeszania się, powołali do życia Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców "Społem", którego głównym celem jest pomoc i ułatwianie zrzeszonym spółdzielniom realizacji ich statutowych zadań oraz inspirowanie współdziałania dla ich rozwoju i integracji. W 1992 r. została reaktywowana przynależność KZRSS "Społem" do MZS.

Działalność KZRSS "Społem" w latach 1991—2007, to już najnowsza historia i odrębny temat.

(http://kzrss.spolem.org.pl/informacje-o-spolem/historia-spoldzielczosci-spolem,2,10.html)

 

Z powyższego wynika wprost, że „PSS Społem” – o którym pisałem w moim komentarzu, a który tak krytykuje RomanK – manifestem PKWN w listopadzie 1944 r. podjęto uchwałę o zjednoczeniu ruchu spółdzielczego, zainicjowanego jeszcze w 1844 roki w Anglii,  istniejącego w Polsce od 1919 roku (Związek Polskich Stowarzyszeń Spożywców). W 1948 roku ta organizacja została zreorganizowana – powstała Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, od 1949 roku obowiązywała nazwa „Związek Spółdzielni Spożywców”.

Człon nazwy „Społem” ponownie przywrócono w 1957 roku. Kolejna zmiana organizacji miała miejsce w 1976 roku, aby w 1981 roku przywrócić ideę spółdzielczości „upaństwowionym” spółdzielniom. Od 1990 roku nastąpił proces likwidacji spółdzielczości.

W tej sytuacji nie można mówić, że „Społem” dnia dzisiejszego jest tym samym „Społem”  do 1989 roku i zlikwidowanym po 1990 roku.

 

Tymsamymogłaszam, że kolega romank mimo, że pisze ciekawe komentarze, pod moim adresem wypisuje kłamstwa, jest niepoważny i dyskredytuje moje wypowiedzi. Nie znam przyczyn takiego zachowania, a większość jego wpisów w sposób tendencyjny obraża moją godność.

 

Dodam, że pewien czas temu zablokował mi możliwość komentowania na jego blogu – co można sprawdzić w licznych wymianach poglądów między nami.

 

Uważam, że jego działalność pod moim adresem jest niegodna blogera salon24.pl

 

123 350, 04.11.2009, 01.50

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale