Młody harcerzyk wcielił się w rolę generała i usiłuje decydować o strategii. Niestety, zapomniał młodzieniec, kto opracowuje strategie a kto je wykonuje.
W przypadku państwa demokratycznego najwyższą formą demokracji jest wypowiedzenie się wszystkich obywateli w sprawie. Jeżeli takiej możliwości nie ma, to trudno uznać, że decyzje podejmowane są demokratcznie. Poza tym jest jeszcze zakres kompetencji.
W państwie prawa wszelkie decyzje muszą być podejmowane przez gremia do tego upoważnione. Najwyższym rangą organem stanowiacym w państwie demokracji pośredniej jest sejm. To posłowie w imieniu swoich wyborców określają politykę państwa. Rząd jest wykonawcą przytjętej polityki. Jeżeli jest inaczej, jeżeli to rząd wytycza kierunek polityki państwa i traktuje debatę sejmową jako formalność - to mamy do czynienia z przerowstem władzy wykonawczej nad ustawodawczą.
Warto zastanowić się jeszcze nad kompetencjami posłów - jako przedstawicieli społeczeństwa. Okazuje się, że w państwie demokratycznym to samo społeczeństwo wyłania spośród siebie posłów. Jeżeli jednak procedura wyłaniania kandydatów zależy od aprobaty gremiów politycznych i jeżeli jeszcze zdarza się narzucanie dyscypliny gosowania pod dyktando jakiegoś członka organu władzy wykonawczej - to na pewno jest to demokracja wątpliwa.
Myślę, że warto zastanowić się, czy w Polsce nie zachodzi zjawisko przerostu włądzy wykonawczej nad ustawodawczą i czy rzeczywiście posłowie reprezentują swoich wyborców.
http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/opinie/news-tusk-referenda-nie-spelniaja-zadnych-norm-polska-nie-uzna-wy,nId,1424104
Inne tematy w dziale Polityka