Wojtek Wojtek
108
BLOG

UE czyli refleksja nad demokratycznym państwem utopijnym

Wojtek Wojtek UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Idea państwa wzorcowego powstała w Niemczech. To małe państewka niemieckie pielęgnowały różne wzorce demokracji, to znaczy państwa na wskroś feudalnego.  Próby zjednoczenia tego narodu udały się dopiero władcom Prus, którzy doprowadzili ostatecznie do utworzenia wspólnego państwa pod warunkiem, że na jego czele stanie władca Prus...

Walka o utrzymanie państwa także wymagała wysiłku, bowiem ciągle ktoś buntował się przeciwko komuś, ciągle trzeba było poskramiać zapędy państw sąsiednich, aby rozwijająca się potęga Cesarstwa Niemieckiego miała możliwość rozwoju.

Teoretykami znanymi już na cały świat, którzy stworzyli ideał państwa, to Marks oraz Engels wspierani przez wielu filozofów a dopiero Leninowi udało się stworzyć ideał państwa socjalistycznego.

Błędy i wypaczenia władzy opartej na filozofii doprowadziły do upadku Niemiec jako państwa i zostało ono rozparcelowane pomiędzy dwóch okupantów - od wschodu wielkiego Związku Radzieckiego i od zachodu - przez koalicję francusko-brytyjsko-amerykańską. Były to bardzo trudne lata odbudowy państwa niemieckiego jako idealnego wzorca demokratycznego.

W historii tworzenia państwa wykorzystano dorobek kolejnego włoskiego filantropa-filozofa, któremu bardzo podobała się wizja zjednoczonej Europy i już w 1941 roku miał on prawie gotową wizję kontynentu bez granic. Niestety, upadek Rzeszy Niemieckiej uniemożliwił realizację tej koncepcji, ale powoli społeczeństwa dostrzegały wyższość w pełni demokratycznego państwa sterującego wszystkimi dziedzinami zainteresowania jego obywateli.

Sądzę, że okres tzw. "zimnej wojny" przełomu lat 50. i 60. XX wieku pozwolił docenić komfort życia w państwach socjalistycznych, w których cała społeczność mogła rozwijać swoje zainteresowania i cieszyć się dobrami materialnymi oraz korzystać z dostępnych wydarzeń kulturalnych. I tak oto powoli cały gigantyczny moloch gospodarczy powoli przekształcił się w "starą piętnastkę" - czyli państwo bez granic administracyjnych, państwo wolnej gospodarki i swobodnego przepływu produktów. Zwyciężyła wspólna równość obywateli, którzy mogli poruszać się po ogromnym terytorium teoretycznie różnych państw. Oczywiście w granicach objętych taką konwencją.

Tak trwało sporo lat, aż doszło do kolejnego międzynarodowego porozumienia i "stara piętnastka" postanowiła otworzyć swoje granice dla nowych członków wspólnoty europejskiej...

Myślę, że warto jest zastanowić się nad tą wspólnotą, aby w pełni spełniała ona oczekiwania wszystkich obywateli tej Unii Europejskiej. Państwa, któe posiada swoją administrację, chociaż państwa nie posiadającego już żadnych granic...



https://youtu.be/kPLi3Y_ySCw


Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka