31 obserwujących
5315 notek
1898k odsłon
1568 odsłon

Manipulacja sondażami

Wykop Skomentuj16

Statystyka jest nauką, która na podstawie właściwie i prawidłowo dobranej serii badań określa pewne prawidłowości zachodzące w naszej rzeczywistości. Ale statystyka nie jest sztuką przewidywania przyszłości.

Owszem, odpowiednia interpretacja zjawiska pozwala na wysunięcie pewnej koncepcji scenariusza rozwoju, ale nie jest prawdą obiektywną jednoznacznie przesądzającą o wyniku.


Tu chciałbym zaprezentować pewne procesy statystyczne, które dowodzą prawidłowości tych relacji.

Pierwsza ilustracja jest analizą preferencji wyborczych w Polsce dokonana jeszcze przed wyborami do parlamentu europejskiego w maju 2019*:

image

Widzimy tutaj wyniki sondażu ze wskazaniem preferencji wyborczych - kolor zielony wskazuje popularność zwolenników partii PO - tu występującej już jako blok proeuropejski. Kolor niebieski odpowiada poparciu zwolenników Prawa i Sprawiedliwości z znaczeniu potocznym, faktycznie bloku występującego jako Zjednoczona prawica.

Wyniki poparcia są dla obu tych bloków podobne, na poziomie około 30% z tolerancją na granicy błędu statystycznego. Oznacza to mniej więcej tyle, że wyniki mogą być inne już na podstawie wyników głosowania w dniu wyborów...

image

Druga ilustracja została sporządzona kilka dni później. Wyniki tego sondażu (ilustracja 1) zostały przedstawione z możliwością udziału w ankiecie - tu każdy z internautów mógł wypowiedzieć się o swoich preferencjach wyborczych - podając jednocześnie kilka informacji statystycznych - a jego głos był skrupulatnie odnotowywany i publikowany w ciągi jednej minuty - tyle czasu trwało uwzględnienie jego głosu w tym plebiscycie -bo to już nie był sondaż preferencji, ale plebiscyt poparcia...

Wiem o tym z własnego doświadczenia, sam skutecznie spróbowałem kilkakrotnie wpłynąć na wynik tego plebiscytu i nie mam wątpliwości - w ciągu minuty zmieniał się wynik wcześniej publikowanych danych preferencji wyborców.

O ile ilustracja 1 ukazywała preferencje na podstawie sondażu, ilustracja 2 jest obrazem preferencji internautów w chwili zamknięcia możliwości złożenia swojego głosu. Tutaj znowu kolor zielony odpowiada preferencji Koalicji Europejskiej a kolor niebieski  odpowiada preferencji Prawa i sprawiedliwości. Trzeba dodać, że ciągle popularność obu tych bloków była na podobnym poziomie około 30 % z niewielką przewagą na poziomie błędu statystycznego. Wygląda na to, że internauci tak długo klikali w sondaże, aby wykazać większą popularność Platformy Obywatelskiej.

Tuż przed wyborami możliwość klikania została wyłączona i ten właśnie obraz został utrzymany do chwili samych wyborów.

Dodam tylko, że jedynie Wiosna Biedronia doszła do poziomu około 15 % - ale nie była widoczna w skali tej mapy. Inni uczestnicy wyborów do PE uzyskali poparcie na poziomie zaledwie progu wyborczego.


I stało się... W dniu 26 maja 2019 roku na podstawie wyniku wyborów, już nie zgłoszenia preferencji wyborczej, ale na podstawie bezpośredniego głosowania utworzono mapę poparcia bloków politycznych uczestniczących w tych wyborach.

Wygląda ono tak:

image

https://m.salon24.pl/d5b1260d7bdecc90028c0c1a6b274f50,860,0,0,0.jpg


Na ilustracji 3 kolor niebieski wskazuje popularność Prawa i Sprawiedliwości (Zjednoczona Prawica) a kolor żółty wskazuje popularność Koalicji Europejskiej. Ten wynik mówi sam za siebie - poparcie dla partii Donalda Tuska (był jednym z założycieli tej partii) jest znikome i odpowiada lokalizacji osadnictwa ludności niemieckiej w okresach historycznych sprzed 1939 roku.


*) zobacz też:

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/956786,prawda-sondazy-wyborczych


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka