elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
11 obserwujących
665 notek
181k odsłon
  358   0

Praworządność - definicja

Zauważyłem, że zaskakująco mało osób rozumie słowo "praworządność". Uznałem za konieczne wyjaśnić w prostych słowach, czym jest praworządność. Zacznę dla ułatwienia od tego, że praworządność nie jest działaniem zgodnie z przepisami w krajach rządzonych niezgodnie z prawem.

Wyobraźmy sobie bolszewickie lub nazistowskie państwo bezprawia, w którym policja zgodnie z przepisami prawa prześladuje ludzi uczciwych, aby rządząca biurokracja mogła ich skutecznie eksploatować, mordować i grabić. Naziści zgodnie z przepisami robią to z Żydami, bolszewicy robią to samo z Ukraińcami. Ani Rosja ani Niemcy nie były w 1938 krajami praworządnymi.

Praworządność nie jest więc z definicji działaniem zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa - chodzi o zgodność z przepisami i zasadami bardziej podstawowymi - z przepisami, na podstawie których oceniamy, czy praworządne jest obowiązujące prawo w jakimś kraju. Jakie przepisy decydują o tym, czy jest się praworządnym. Czy chodzi o prawa człowieka? Można do tego zagadnienia podejść w taki właśnie sposób - bez zrozumienia zapamiętać, że praworządność jest z definicji działaniem zgodnym z prawami człowieka.

Ale można podać definicję, którą można poczuć i zrozumieć. W tym celu przypomnę zasadę, którą intuicyjnie każdy rozumie: "nieznajomość prawa nie jest wytłumaczeniem". Każdy czuje, dlaczego ta zasada jest oczywista - wszyscy mamy w sobie tę wiedzę prawniczą. Nie musimy czytać kodeksu karnego, żeby wiedzieć, że popełniamy przestępstwo. Niezależnie od tego, co prawodawcy w jakimś kraju napiszą, przestępca zawsze będzie przestępcą, a człowiek dobrej woli zawsze będzie praworządnym obywatelem, choćby go bolszewicka władza wsadziła do więzienia.

Skąd każdy człowiek wie bez czytania przepisów, co jest przestępstwem, a co nim nie jest? Na to pytanie można odpowiadać na bardzo różnym poziomie szczegółowości, ale dla celów definicji musi to być poziom najogólniejszy. Źródło tej wiedzy jest w naszym wnętrzu - w sercu, w psychice, w duszy, w instynktach... na pewno nie w umyśle - umysł potrzebuje poznać przepisy, a przecież pamiętamy, że ich znajomość nie jest potrzebna. To nasze wnętrze, nazwijcie je sobie jak chcecie, jest źródłem praworządności.

Definicja: "praworządność" - Zgodność działania z wewnętrznymi zasadami człowieczeństwa, które werbalizujemy w postaci prawa.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka