doku doku
199
BLOG

Geniusz dyplomatyczny Państwa Środka

doku doku Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Czy zauważyliście, jak genialne wyjście z sytuacji bez wyjścia wymyślili Chińczycy dla Rosji? Jeśli jeszcze nie skojarzyliście, to w skrócie przypomnę, o co chodzi (staram się zachować wierność sformułowaniom z oryginału, stąd drobne niezręczności):

Jeżeli Rosja: 1) uszanuje suwerenność Ukrainy, 2) zrezygnuje z prowadzenia zimnej wojny, 3) zaprzestanie działań zbrojnych, 4)... etc ..., to wtedy świat: 10) zniesie sankcje przeciwko Rosji, 11) pozwoli Rosji ustabilizować produkcję i łańcuchy dostaw i 12) pozwoli Rosjanom na odbudowanie stref ogarniętych konfliktem.

Ta propozycja to ostatnia szansa dla Rosji wyjścia z twarzą z tego konfliktu - to oczywiście jest niemożliwe, ale w chińskim rozumieniu "wyjścia z twarzą" to jest możliwe. Chińczycy widząc rozpaczliwe położenie Rosji, pokazują im jedyne wyjście.

Rosjanie teraz mogą ogłosić swoje zwycięstwo i się wycofać ze wszystkich terytoriów okupowanych, ponieważ osiągnęli najważniejszy cel polityczny swojej operacji specjalnej - niesienie pomocy ludności na terenach zamieszkałych przez mniejszość rosyjską.

"Najważniejszym celem strategicznym naszej operacji było rozpoznanie potrzeb i wysłuchanie skarg miejscowej ludności. Cel ten został osiągnięty, dlatego mogliśmy się wycofać z Ukrainy - już wiemy, jakie są potrzeby naszych rodaków i w jaki sposób im pomagać. Wiemy już, ile środków powinniśmy przekazać Ukrainie, aby zapewnić rozwój ziem zamieszkiwanych przez mniejszość rosyjską. Mamy nadzieję, że Ukraina nie pogardzi naszymi darami tylko dlatego, że w wyniku kilku nieporozumień gdzieniegdzie wybuchły walki i życie straciła duża liczba Rosjan i Ukraińców".

W chińskiej mentalności to wystarczy, aby wyjść z twarzą i płacić reparacje.

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka