5 obserwujących
62 notki
19k odsłon
84 odsłony

Czy otworzy się niebo – z Florydy.

Wykop Skomentuj

Polonia w USA głosowała dzisiaj i tutaj jest już po głosowaniu... Rzecz jasna, wyniki jeszcze nie są znane... W Polsce jest już niedziela, przed szóstą rano. Wkrótce się zacznie. 

Przeglądam doniesienia mediów w sieci, znalazłem jedno doniesienie na temat.

... Wracam do doniesień medialnych w niedzielę rano... Teraz jest 8:00 rano, w Polsce wczesne popołudnie, głosowanie trwa... Są już pierwsze doniesienia światowe, ale bez komentarzy... 

Associated Press: “Poland holds momentous, tight presidential election runoff” 

Latest polls showed that the race may be decided by a very small margin. Amid calls from both sides to some 30 million eligible voters to cast ballots, turnout is expected to be higher than the 64.51% in the first round on June 28.”

T he Telegraph: “Liberal Presidential challenger hopes to reverse Poland's conservative drift ahead of Sunday vote” 

A victory for Mr Trzaskowski would bring an end to a run of Law and Justice victories that have helped fuel a populist tide that has swept across Central European countries such as Poland and Hungary. “ 

AFP: “Polarised Poles vote in tight presidential race”

“Duda is locked in a tight race with Warsaw mayor Rafal Trzaskowski of the opposition Civic Platform (PO) and final opinion polls showed an almost even split between the two.”

Przełączam na wiadomości z Polski. 

Otwieram Salon24.pl: „PKW o przebiegu wyborów: Mamy wzrost wykroczeń w porównaniu do I tury”

„Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak zaapelował do wyborców o zachowanie wymogów sanitarnych podczas głosowania w niedzielę w II turze wyborów prezydenckich.” 

Portal wPolityce.pl: „RELACJA. II tura wyborów. Polacy wybierają prezydenta Polski. Przed lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki”

„Największe okręgi konsularne RP w Nowym Jorku i w Chicago odnotowały rekordowe zainteresowanie polonijnego elektoratu drugą turą wyborów na prezydenta RP. Głosy składać tam można do godz. 21 miejscowego czasu.

Onet.pl „ Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.”

„Szczecin: Przewodniczący komisji miał przyjechać do pracy autem oznakowanym materiałami wyborczymi”

Teraz rozumiem że muszę jeszcze poczekać. Jeszcze kilka godzin. 

Dla jednych niebo się otworzy się, dla innych zamknie. Tak, teraz się to wydaje...Wyników jeszcze nie ma.

Któraś ze stron ogłosi – „Zwycięstwo, wielkie zwycięstwo!”... Według „Boskiego Juliusza” Swetoniusza, Juliusz Cezar przekazał senatowi po swoim błyskawicznym zwycięstwie nad wojskami króla Pontu - Veni, vidi, vici...”Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”, Juliusz Cezar był wtedy rozpromieniony i pewny siebie...Ale bitwa pod Zelą była zwycięstwem w walce i nie przesądzała o wyniku wojny...

Słowa te zostały sparafrazowane przez Jana II Sobieskiego, który po bitwie pod Wiedniem wysłał list z podobnymi słowami do papieża Innocentego XI, tyle że z zaznaczeniem Deus vicit...Zwycięstwo Sobieskiego było wiktorią, ale rozwiązania konfliktu z Turcją nie załatwiło...

Zbytnia pewność siebie i brak konsekwencji Juliusza Cezara zgubiły... „I ty, Brutusie?”... Tak to się dla niego skończyło...

Bitwa pod Wiedniem (1683 r.) miała bardzo duże znaczenie dla całej Europy gdyż zwycięstwo pod Wiedniem zatrzymało pochód wojsk tureckich na Europę, a tym samym zapobiegło islamizacji Europy. Gdyby Polacy nie zatrzymali muzułmanów to ich niezwykle liczna armia prawdopodobnie podbiłaby cały Zachód.

Dalsze losy I Rzeczpospolitej pokazały, że korzyści z tego zwycięstwa dla Polski nie było...Potem był już tylko schyłek. ..

Czy Polacy o tym pamiętają?


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka