25 obserwujących
239 notek
223k odsłony
  2646   0

Rosnąca potęga militarna Chin i azjatyckie NATO – otrzeźwienie (Part II)

Z Internetu
Z Internetu

Patrząc na mapę świata z punktu widzenia strategii obrony USA przed rosnącym militaryzmem chińskim (lub strategią jego siłowego pokonania), łatwo zauważyć, że na ogół nie dostrzega się pewnego rejonu świata i kraju na Półkuli Zachodniej, nie tak bardzo odległego od Chin....  

Australia, kraj i kontynent „odkryty” późnej niż Ameryka, przez długie lata część Imperium Brytyjskiego; formalnie „niepodległy” od 1901 roku, suwerenny dopiero od roku 1886...  

Mimo krótkiej historii obecności w polityce międzynarodowej, rosnąca siła ekonomiczna, czynią Australię coraz ważniejszym członkiem rozgrywek globalnych... Australia staje się bardzo ważnym partnerem dla intresów Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim, że względu na położenie geograficzne i udział w strategii obronnej USA. 

Australia jest jednym z wielkich krajów Azji, na pewno nie najważniejszym. W powojennej historii wojen, konfliktów i zadrażnień, Australia nie brała udziału... Działo się na Bliskim Wschodzie, Turcji, Indiach, Korei, Malajach, Filipinach, Wietnamie; oczywiście działo się w Chinach. 

We wszystkich tych wydarzeniach brały Stany Zjednoczone brały udział. Przez naciski gospodarcze, działania wywiadowcze i militarne, USA sterowała polityką w całej Azji... Inaczej być nie mogło, bo jako mocarstwo nuklearne i światowy hegemon, robić to musiała. 

Kontrolując politykę światową, USA wchodziła w układy i alianse z wieloma państwami świata... W wielu przypadkach ich umiędzynarodowienie usprawiedliwiało ich istnienie, szczególnie w oczach opinii publicznej. 

Warto przypomnieć sojusze, które istniały dawno temu a nawet istnieją nadal. Byłoby arcydziwne, żeby w ciągu ostatnich dekad, rządy amerykańskie i Pentagon o tym nie myślały i do tematu nie wracały...

Pomimo dobrych stosunków handlowych z Chinami i umożliwieniem im penetracji rynków amerykańskich, co zaczęło się na dobre za rządów Clintona i było było podpierane przez akceptację społeczną spowodowaną zalewem rynków amerykańskich przez tanie towary z Chin i wzmożeniem konsumpcji (najpierw przez administrację GW Busha a potem Obamy), konflikt narastał i do konfrontacji dojść musiało. 

Ostre reakcje Trumpa, niejednokrotnie przez społeczeństwo nie akceptowane, doprowadziły najpierw do impasu; niemniej otrząśnięcie się amerykańskich włodarzy z pro-chińskiego zaczadzenia, zaczęło zmieniać sytuację na korzyść USA dopiero za jego czasów. 

Zmiany politycznej mapy świata zachodzą bez przerwy i nadal dominującą na świecie potęgą militarną Stany Zjednoczone. Wraz z partnerami w wojskowych sojuszach na wszystkich kontynentach. 

Słabo pamiętane są fakty istnienia, i to istnienia od dawna, sojuszy wojskowych USA w Azji mających znaczenie globalne. Przede wszystkim ANZUS-u i SEATO...  

Czy ktoś pamięta o ANZUS-ie?... O SEATO może tak, bo nazwa jakoś kojarzy się z NATO. 

ANZUS – był Paktem Bezpieczeństwa Pacyfiku zawiązanym już w 1951 i dotyczył porozumienia dla utrzymania bezpieczeństwa zbiorowego między Australią i Nową Zelandii oraz oddzielnie, Australią i USA, w sprawie współpracy w kwestiach wojskowych w regionie Pacyfiku.  Ten, obecnie tylko dwustronny pakt, istnieje nadal.  

ANZUS był jednym z serii utworzonych przez Stany Zjednoczone porozumień w epoce groźby komunizmu w czasie zimnej wojny i celował w bezpieczeństwo w strefie Pacyfiku.  Do ANZUS-u należały USA, Australia i Nowa Zelandia. 

Nowa Zelandia została jako członek Paktu zawieszona w 1986 roku, po tym, jak zainicjowała na jej wodach terytorialnych strefę bezatomową.

Teoretycznie, ANZUS zaprzestał działalności w latach 80-tych, ale został przywrócony do życia po wydarzeniach 9/11 w Nowym Jorku, jako element walki z międzynarodowym terroryzmem.

Kolejne rządy lauborzystowskie w Nowej Zelandii działały w kierunku ograniczenia współpracy z USA. W ramach swojej polityki zagranicznej Nowa Zelandia nadal utrzymuje u siebie strefę bezatomową, ale sprawy zaczęły się stopniowo zmieniać. 

Deklaracja z Wellington z 2010 r. określiła nowe "strategiczne partnerstwo" między Nową Zelandią a USA, a w 2012 Nowa Zelandia dołączyła do przeprowadzanych cyklicznie, co dwa lata, ćwiczeń wojskowych na Pacyfiku u wybrzeży Hawajów. 

W Australii jest kilkanaście baz amerykańskich, w tym 4 duże. Aktualnie rozbudowywana jest baza lotnicza i morska w Port Darwin, w Północno-Zachodniej Australii i baza lotnicza na Cocos island na Oceanie Indyjskim. 

Rozbudowa bazy lotniczej na Cosos Island ma, prawdopodobnie, związek z rozwojem współpracy militarnej Stanów Zjednoczonych z Indiami, które stały się drugim obok Chin mocarstwem w Azji...

Wzrost znaczenia i potencjału gospodarczego Indii w ciągu ostatnich dwóch dekad, jest ze wszech miar godny uwagi. Indie już od dłuższego czasu mają konflikty, w tym graniczne z Chinami (3 wojny o Kaszmir) i zawsze deklarują się jako sojusznik USA... 

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka