11 obserwujących
133 notki
85k odsłon
759 odsłon

Kocham cię, zwierze ty moje – czy to PiS-owi pomoże

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj70

Kura znosi za mało złotych jaj, kurę trzeba zarżnąć? Póki jednak znosi – każde jajko powinno być na wagę złota; czyż nie tak-li?

Co do innych pakietów ustawy –

i/ wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane;

ii/. zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych;

iii/. zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców,

To tych trudno się do przyczepić, chyba że do Misia z Okienka... Prawdą jest, że warunki w jakich często żyją zwierzęta, są straszne i nie do zaakceptowania... Nie wiem kto decyduje o wymiarów kojców i w tym punkcie bym się zatrzymał...

Nie wchodząc w dyskusję co znaczy „kojec” zakładam, że dotyczy to również parametrów standardowego kurnika – intensywności przewietrzenia, systemu ogrzewania, liczby, długości i wysokości grzęd, grzędy z jakiego materiału... i tak dalej. Jeśli nie podadzą ilości kur na głowę koguta, będę dyskutował.

W tym temacie, ostrzegam konstruktorów ustawy przed konsekwencjami... Jak coś im pójdzie nie tak, moja ostra interwencja będzie nieunikniona... Na hodowli kur znam się bardzo.

Na zakończenie - ograniczenie możliwości uboju rytualnego zwierząt. Temat niezwykle delikatny, wręcz delikatesowy... Z nim trzeba się obchodzić ostrożnie.

Z przepisów ustawy o ochronie zwierząt wynika, że zakaz uboju rytualnego jest koniecznością. Problem w tym, że Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. zdecydował, że jej przepisy nie są zgodne z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju rytualnego łamie prawa wspólnot religijnych i jest sprzeczny z Konstytucją, która deklaruje wolność sumienia i wyznania, oraz swobodę uprawiania kultu. Co ciekawe jednak, Trybunał przywołał także art. 53 ust. 5. Ten przepis określa, w jakich przypadkach chronione wolności można ograniczać:

"Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób."

Rzecz w tym, że to właśnie moralność publiczna stanowi główną przesłankę uznania szkodliwości społecznej danego czynu. Z moralnością publiczną różnie bywa, często mocno się wygina, zgodnie z kierunkiem wiatru.

Zakaz uboju rytualnego w dzisiejszych czasach nie budzi większych wątpliwości w społeczeństwach zachodnich, ale tak się jednak składa, że większość państw Unii Europejskiej na ubój rytualny pozwala.

Czym jest tak właściwie ubój rytualny?... Jest wielu, którzy na ten temat wiedzą więcej niż ja i nie będę się wymądrzał; nadmienię tylko, że w judaizmie występuje jako szechita... Muzułmański ubój halal  jest podobny... W obu rytuałach chodzi o to, żeby śmierć zwierzęcia była szybka i bezbolesna, a mięso pozbawione krwi.

W podtekście wchodzą w rachubę duże pieniądze, bo Polska jest dużym eksporterem mięsa halal. Zakaz uboju rytualnego obowiązywał przez dwa lata (2013 i 2014), a czasową próżnię na rynku wykorzystała zagraniczna konkurencja.

Wyglądało by, że interesy polskiego handlu i polskich rolników przemawiają za utrzymaniem obecnego stanu prawnego... Ale chyba to nie jest aż tak ważna sprawa, after all.

Pozostaje pytanie, czy ubój rytualny jest dla zwierząt gorszy od przemysłowego?... Są dane mówiące, że ubój rytualny jest bardziej humanitarny niż ten masowy w rzeźni, bo to jest tłuczenie młotem do skutku albo rażenie po kilka kilkanaście razy prądem. 

Warto by o to zapytać krowy...

Jest wiele głosów, w kręgach naukowych też, że zwierzęta kręgowe odczuwają ból i cierpienie jak człowiek.... Są też inne dane twierdzące, że zwierzę odczuwa ból, ale cierpienie jest domeną człowieka. 

I co mamy aktualnie?...

Prezes PiS powiedział, że czas wzmocnić ochronę zwierząt i ograniczyć ubój rytualny (bo humanitaryzm), a tymczasem wszystko wskazuje na to, że na przeszkodzie ulepszeniom prawnym znów stanie Trybunał Sprawiedliwości EU. W niedawno wydanej opinii rzecznika generalnego TSUE stwierdzono, że „przepisy zakazujące uboju zwierząt bez ich uprzedniego ogłuszenia (w tym uboju rytualnego), są sprzeczne z prawodawstwem unijnym” (opinia rzecznika generalnego Gerarda Hogana) 

W pierwszy i drugim pakiecie ustawy i całej ustawie jest jakieś drugie dno; jeden Pan i jedna Pani twierdzą, że stoją za tym argumenty polityczno-siłowe, jakoby...  A może siły nieczyste?

Wciągnięcie w orbitę spraw Premiera Morawieckiego przez Prezesa Kaczyńskiego!... Komu to miało służyć?... Polityce, czy sprawie?...To się jeszcze okaże i może być bardzo śmiesznie .

I ten nieszczęsny tik-tok!... Rozśmieszył mnie Tik-Tok... Poważny polityk nie tik-tokuje...Dlaczego Prezes Kaczyński nie produkuje się na Twitterze, jak Prezydent Trump, nie przymierzając... Tik-Tok jest własnością Chińczyków i pozostaje pod ich kontrolą i cenzurą... Może Prezes Kaczyński się uparł; ale czy nie lepiej uważać?


To wszystko jest nieważne, Life is good!... Trzeba się tylko zapamiętale oddać miłości. 

Serce to miłość, miłość to serce - biznes to polityka, polityka to biznes.

Miłość bywa ślepa a serce nie zawsze wybacza.

Kochajmy ludzi, chrońmy zwierzęta.

Wracając do tytułu – czy ustawa PiS-owi pomoże czy zaszkodzi?... Plusy ujemne, ale minusy dodatnie!

That’s all folks!


Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości