19 obserwujących
203 notki
180k odsłon
  1740   0

Święto Dziękczynienia - amerykańskie dożynki, o których w Polsce mało się wie

Z Internetu
Z Internetu

„Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, których nie ma miary?...

- tak w okresie dożynkowym pisał w jednaj ze swoich "Pieśni", Jan Kochanowski.

Dożynki, Święto Plonów albo „Wieńce” jest ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich było świętem przypadającym w okresie równonocy jesiennej (23 września).  

Obchodzone w Polsce Święto Matki Boskiej Zielnej, inaczej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to święto kościelne które wypada w połowie sierpnia. Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach, w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą, jako patronkę ziemi i roślinności.

Współcześnie, Dożynki obchodzone są zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września, po zakończeniu żniw..

W amerykańskich Harvest Festivals również nie chodzi tylko o celebrowanie dojrzałych upraw i ich zbiorów, ale też o ważną astronomiczną zmianę zachodzącą w Układzie Słonecznym. Są one uważane za zakończenie pomyślnych okresów, wymagające uroczystości i modlitw dziękczynnych do Boga.. 

Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, obchodzone jest co roku w czwarty czwartek listopada. Amerykanie uznają je za najważniejsze święto rodzinne, porównywalne do wigilii w Polsce; z tą różnicą, że Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) łączy wszystkich, niezależnie od wyznawanej religii. lub braku religii.

Święto zawiera elementy podobne do naszych polskich dożynek. Domy są strojone bukietami jesiennych kwiatów i traw, przygotowuje się ozdobne, wiklinowe kosze z owocami i warzywami... W sklepach i centrach handlowych jest wiele okolicznościowych kolorowch dekoracji, zwykle w złoto-jesiennym i jasno-brązowym nastroju. 

Nie ma zgodności co do daty i miejsca pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia w Ameryce. Wbrew dowodom naukowym, tradycyjnie uważa się, że pierwszy Dzień Dziękczynienia był obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku... W rzeczywistości, pierwsze udokumenrtowane uroczystości z okazji tego, co obecnie nazywa się Thanksgiving Day, odbyły się znacznie wcześniej w miejscu, które dziś nosi nazwę St. Augustine na Florydzie.  

Warto wiedzieć, że St. Augustine ( z hiszpańskiego: San Agustín) było miastem na atlantyckim wybrzeżu, założonym 8 września 1565 roku przez hiszpańskiego admirała Pedro Menéndeza de Avilésa, pierwszego gubernatora Florydy. Nazwał on to miejsce "San Agustín", ponieważ jego statki z osadnikami, wojskami i zaopatrzeniem z Hiszpanii, po raz pierwszy pojawiły się na Florydzie 28 sierpnia, w święto świętego Augustyna...

St. Augustine, teraz głównie atrakcja turystyczna, jest najstarszą zamieszkaną osadą w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad 200 lat było stolicą hiszpańskiej Florydy. Dopiero w 1819 roku Hiszpania oddała Florydę Stanom Zjednoczonym.

Tak zwani Pielgrzymi (Pilgrims), przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower i byli członkami anglikańskiego Kościoła separatystycznego (odłamem purytanów zwanym English Dissenters lub English Separatists). Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnymi

Według legendy, Pielgrzymi wyszli na brzeg w Plymouth Rock, na Cape Cod (dzisiaj w Stanie Massachusetts), w dniu 11 grudnia 1620 roku. Po pierwszej ostrej zimie, do początku kolejnej jesieni, zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na „Mayflower”. Ale żniwa w 1621 roku były obfite, dlatego też koloniści postanowili uczcić to wraz z 91 Indianami z sąsiedniego plemienia Wampanoaga, którzy wraz z Massasoito, swoim Sachemem, pomogli im przetrwać pierwszy rok.

Święto miało więcej z tradycyjnych angielskich obyczajów dożynkowych niż z obchodów dziękczynnych, ale dla Wampanoagów było ono piątą z sześciu tradycyjnych ceremonii dziękczynnych w roku, obchodzonych w okresie od połowy września do końca listopada... Legenda mówi, że Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni; ale w menu nie było sosu żurawinowego, ziemniaków, ciasta z dyni ani indyków, znanych z obecnego zestawu dań w Dzień dziękczynienia. Było za to ptactwo wodne (kaczki i gęsi).

Chociaż nie ma pewności, co zmotywowało Pielgrzymów do obchodów Święta Dziękczynienia, wielu biblistów twierdzi, że świadomie czerpali oni z dobrze im znanej Biblii. Widząc siebie jako nowych Izraelitów w nowej "ziemi obiecanej", Pielgrzymi znaleźli inspirację w Biblii, w Księgach Kapłaństwa i Powtórzonego Prawa, w których Bóg nakazuje starożytnym Izraelitom czcić Boga w Święto Szałasów — w hebrajskim Sukkot - “To rejoice before Adonai your God”, „Radować się przed Adonai twoim Bogiem" w czasie żniw. 

Angielscy emigranci którzy zasiedli do pierwszej dziękczynnej kolacji, oddając Panu Bogu cześć za pierwsze zbiory na nowej ziemi na terenie kolonii Plymouth, jeszcze nie uprawiali dyni, żurawiny ani nie hodowali indyków ale już wtedy dziękowali Bogu za to, że bezpiecznie dotarli do Nowego Świata i mieli tam co jeść... Dzikie indyki fruwały w obfitości i były dla emigrantów ważnym pożywieniem ale, początkowo, Święta Dziękczynienia nie symbolizowały.

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura