24 obserwujących
255 notek
237k odsłon
  813   0

W USA jest dzisiaj Columbus Day - ale kto odkrył Amerykę?

Z Internetu
Z Internetu

Powszechnie mówi się, że "Amerykę odkrył Kolumb". Kiedyś wiedziały o tym nawet szkolne dzieci.

Amerykanie mają w poniedziałek dzień wolny od pracy. Od 1937 roku jest to święto narodowe - Columbus Day, które upamiętnia datę 12 października 1492 r., kiedy to włoski odkrywca Krzysztof Kolumb oficjalnie postawił stopę w obu Amerykach i zajął ziemię dla królestwa Hiszpanii.

Krzysztof Kolumb - Cristoforo Colombo albo Cristóbal Colón, urodził się między 26 sierpnia a 31 października 1451 w Genui (Włochy), a zmarł 20 maja 1506 w Valladolid, (Hiszpania)... Był żeglarzem - mistrzem nawigacji, którego cztery podróże transatlantyckie (1492–93; 1493–96; 1498–1500 i 1502–04) otworzyły drogę do europejskiej eksploracji obu Americas.

3 sierpnia 1492 roku Kolumb i jego załoga wypłynęli z Hiszpanii na trzech statkach: Niña, Pinta i Santa Maria. 12 października statki wylądowały – ale nie w Indiach Wschodnich jak sądził Kolumb, ale na jednej z wysp Bahama, prawdopodobnie San Salvador.

Z pewnością można twierdzić, że Kolumb wprowadził Amerykę do Europy Zachodniej albo inaczej, że utorował drogę do masowego napływu Europejczyków, którzy wraz z ludźmi z innych stron świata, utworzyli kilka nowych krajów i narodów, w tym Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk.

W 1502 roku florencki kupiec i odkrywca Amerigo Vespucci stwierdził że Kolumb się mylił i że został odkryty zupełnie inny ląd, a jego wieść o „Nowym Świecie” rozeszła się po całej Europie. Ten Nowy Świat został później nazwany Ameryką, co wiąże się właśnie z nazwiskiem Amerigo Vespucci.

W 1507 roku, Martin Waldseemüller, niemiecki uczony i humanista z uniwersytetu we Fryburgu, w dziele Cosmographiae introductio oraz na mapie Universalis Cosmographia, jako pierwszy użył określenia Ameryka dla nazwania niedawno odkrytego kontynentu na zachodzie.

Nazwa Ameryka odnosiła się początkowe się tylko do Ameryki Południowej. Ta nazwa się przyjęła, ale rozszerzenie nazwy na Amerykę Północną nastąpiło jednak później.

Co do pochodzenia samego Kolumba - Was Christopher Columbus really from Genoa, in Italy? Or was he Spanish? Or Jewish? Or, as some other theories have it, was he Portuguese or Croatian or even Polish? 

Niedawna teoria historyczna sugeruje, że Kolumb nie urodził się w Genui we Włoszech, a raczej był portugalskim szlachcicem, który przyjął to imię, gdy przeniósł się do Hiszpanii.

Portugalska teoria przodków została po raz pierwszy wysunięta przez Fernando Branco, profesora na Uniwersytecie w Lizbonie. W książce opublikowanej w 2012 roku Branco zauważa, że wczesne życie Kolumba nigdy nie zostało w pełni zrozumiane i twierdzi, że jego imię i życie mogły być w rzeczywistości, z różnych przyczyn, zamaskowane...Wielu badaczy twierdzi, że historyczne zbiegi okoliczności mogą stanowić dobrą hipotezę, ale aby rzucić więcej światła na prawdziwość twierdzenia Branco, konieczne są testy naukowe, przede wszystkim badania DNA. 

Po wyrafinowanych testach DNA w ostatnich latach, geografia genów może teraz ustalić przybliżony obszar przodków osoby europejskiej. Fragmenty próbek są wysyłane do laboratoriów identyfikacji genetycznej z głównymi ośrodkami - w Rzymie i Florencji we Włoszech, Meksyku i Stanach Zjednoczonych,

Z kolei, inny portugalski uczony – historyk Manuel Rosa twierdzi co innego, w oparciu o starą portugalską legendę. Ta legenda głosi, że chrześcijański król Polski i Węgier Władysław III przeżył bitwę pod Warną w 1444 roku, by następnie pod mianem Henrique Alemao (Henryk Niemiec, zwany także O Principe Polaco – Książę Polak), osiąść w posiadłości Madalena do Mar na portugalskiej Maderze, doczekać syna i zaginąć na morzu w wieku ponad 40 lat.

Po ponad 20 latach szeroko zakrojonych badań Rosa, pracownik Duke University, utrzymuje że wielki nawigator był królewskiego polskiego pochodzenia. Biegle posługując się wieloma językami, historyk studiował niezliczone relacje i dokumenty o Kolumbie napisane w języku hiszpańskim, portugalskim, angielskim i włoskim, zanim opublikował to w książce „Columbus. The Untold Story.”

Naukowcy zdają sobie jednak sprawę że Kolumb nie był pierwszym, który odkrył Amerykę. Przybyło do niej wielu ludzi, jeszcze przed Kolumbem.

Teoria o irlandzkich mnichach - VI wiek. Ta "teoria" jest w rzeczywistości bardziej legendą... Irlandzki mnich z VI wieku o imieniu Saint Brendan rzekomo popłynął do Ameryki Północnej na currach - drewnianej łodzi pokrytej skórą zwierzęcą. Jego rzekoma podróż jest szczegółowo opisana w starożytnych annałach Irlandii. Brendan był prawdziwą postacią historyczną, która dużo podróżowała po Europie. Ale nie ma dowodów na to, że kiedykolwiek wylądował w Ameryce Północnej.

W 1976 roku pisarz Tim Severin postanowił udowodnić, że taka podróż jest możliwa. Severin zbudował dokładną replikę currach z VI wieku i popłynął trasą opisaną przez podróżujących mnichów. Ostatecznie wylądował w Kanadzie.

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka