25 obserwujących
295 notek
266k odsłon
  366   2

Co dla Ukrainy znaczy „winning small” i „winning big” ?

internet
internet
Politytycy i polityczni komentatorzy zdają sobie jednak sprawę, że zwycięstwo Ukrainy zwycięstwo w tej wojnie nie zakończy konfliktu z Rosją.W przewidywaniach zwycięstwa są wersje „Winning Small” i „Winning Big”. W obu tych przypadkach przedtaiony jest amerykański punkt widzenia.

Wojna trwa, ale Ukraina musi wygrać!... Przewidywania rozmiarów zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją nie schodzą ze szpalt dzienników, żurnali i stacji telewizyjnych... Najwięcej przewidywań pochodzi z mediów amerykańskich i polskich...wiele dobrego się stanie jeśli Ukraina wygra!

Politytycy i polityczni komentatorzy zdają sobie jednak sprawę, że zwycięstwo w tej wojnie nie zakończy konfliktu z Rosją, niemniej lokalne zwycięstwa w bitwach na Ukraine dostarczają wiele satysfakcji.

Poważni amerykańscy żurnaliści i komentatorzy z organów takich jak - Foreign Affairs Inistitute, American Enterprise Institute , RAND, Breibart, The Hill, Politico oraz poważni komentatorzy z NYT, WP, WSJ... duże Agencje Informacyjne – AP, Reuters, AFP, Hearst i inne; dostarczają wiele informacji dających podstawy do spekulacji jakie są możliwości poskromienia Rosji i ustanowienia nowego porządku w Europie.

Niektóre przewidywania idą dalko, inne są skromniejsze i bardziej wyważone... W przewidywaniach rozmiaru zwycięstwa rozróżnić można wersje „Winning Small” i „Winning Big”. Różnice są, ale w obu  przedstawiony jest amerykański punkt widzenia.

Wojna na Ukrainie trwa i obie strony nie chcą jej przerwać... Rosja atakuje, Ukraina się broni.

Rosja zamierza zająć i utrzymać wschodnią i południową Ukrainę na zawsze, a potem skierować główne działania militarne na Odessę, główne miasto portowe na południu Ukrainy i centrum handlowe, które łączy Ukrainę ze światem zewnętrznym.

W ostatnich dniach, wielu zachodnich obserwatorów wojny na Ukrainie zaczęło się martwić odwracaniem się fali militarnych wydarzeń na korzyść Rosji. Potężny ostrzał artyleryjski przynosi coraz większe rosyjskie zyski w Donbasie we wschodniej Ukrainie; Rosja sprowadza nowe siły i zmienia strategię. Ukraińskie wojska są zmęczone a środki bojowe wyczerpane.

Patrząc jednak z szerszej perspektywy, sytuacja wygląda dla Moskwy coraz mniej korzystnie. Lista osiągnięć militarnych Ukrainy staje się coraz dłuższa. Siły ukraińskie wygrały bitwę pod Kijowem; skutecznie broniły południowego miasta Mikołajów, utrzymały Odessę poza zasięgiem wojsk rosyjskicjch (przynajmniej na razie) i zwyciężyły w bitwie pod Charkowem, niedaleko granicy z Rosją.

W przeciwieństwie do Kremla, władze w Kijowie mają jasny cel strategiczny, wspierany przez doskonałe morale i poszerzanie pomocy z zagranicy. To, w znacznej mierze zawdzięczają prezydentowi Zeleńskiemu który się stał Wodzem Narodu.

Ta dynamika może nakreślić korzytny cykl wzrostu dla Ukrainy. Jeśli siły ukraińskie odzyskają zajęte przez Rosje terytorium tego lata, siła Kijowa będzie nadal rosła. Można założyć, że pomimo lokalnych niepowodzeń w wielu bitwach, Ukraina nadal może wygrać – chociaż zakres i skala jej zwycięstwa będą najprawdopodobniej ograniczone.

Najbardziej prawdopodobnym ukraińskim zwycięstwem jest "winning small".

Aby „wygrać małe” i przywrócić status quo sprzed inwazji, Ukraina musiałaby powtórzyć swoje zwycięstwa na północy, na podobne zwycięstwa na wschodzie i południu. W Kijowie i Charkowie siły ukraińskie zepchnęły rosyjskie do taktycznego odwrotu. Wynik ten byłby trudniejszy do powtórzenia w miejscach takich jak Chersoń i Mariupol, które znajdują się na terytorium kontrolowanym przez Rosję i gdzie prawdopodobnie Rosja bardzo się umocniła.

Ukraina ma przewagę dużych rezerw sił ludzkich zasilających armię; jest to armia dobrze zorganizowana i dobrze dowodzona. Nie ma też wątpliwości co do ukraińskiej gotowości do walki. Charakter rosyjskiej inwazji wygenerował ogromną wolę walki jakiej Ukraina potrzebuje. Zręczne przywództwo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jeszcze bardziej umocniło wysiłek wojenny i zbliżyło Ukrainę do zwycięstwa.

Ukraina jest w stanie wypchnąć Rosję z zachodniej strony Dniepru, ustanowić strefy obronne wokół obszarów kontrolowanych przez Rosję na wschodzie i południu Ukrainy, oraz zabezpieczyć dla siebie dostęp do Morza Czarnego.

Z biegiem czasu siły ukraińskie mogłyby ruszyć dalej, zrywając „most” lądowy, który Rosja ustanowiła na Krymie oraz zająć terytoria w południowo-wschodniej Ukrainie, które Rosja przejęła i zaanektowała w 2014 roku.

Z całą pewnością Ukraina mogłaby przynajmniej przywrócić status quo, które istniało przed atakiem Rosji w lutym.

To nie byłoby zwycięstwo zmieniające świat o którym marzą niektórzy zachodni eksperci. Ale mniejsze i słabsze militarnie państwo odpychające imperialną potęgę, miałoby skutki wielofalowe w regionie i reszcie świata – demonstrując że skuteczny opór przeciwko potężnym agresorom jest możliwy. Szczególnie jeśli państwa te działają w słusznej sprawie obrony demokracji i posiadają poparcie dużych państw posiadających te same ideały demokratyczne.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka