Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
260
BLOG

Polak, Węgier nie bratanki – kto zyskuje, kto traci?

Dziobaty Dziobaty UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Powiedzenie – „Polak-Węgier dwa bratanki..." stało się nieaktualne. Polsko - węgierska wrogość wzbudzona wojną na Ukrainie i nienawiścią do Rosji, skutkuje tym, że w oczach świata węgieski przywódca chodzi wyprostowany, a przywódcy Polski garbią się i chwieją... Ktorzy zyskałi a którzy stracili?

Dawno, dawno temu, dawało się usłyszeć powiedzenie – „Polak-Węgier dwa bratanki... i do konia i do szklanki”... dawno, dawno temu, Polacy pijali wyśmienitego węgrzyna... jedli śliwki-węgierki i podszczypywali jędrne, węgierskie kozy... Przysłowie mówiło o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i było ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach dwóch narodów... 12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, deklarację poparło 324 posłów,nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw... Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację Sejm RP.

Aliści, wszystko to prysło jak zły sen... najpierw powoli...jakoś, tak... z ociaganem się.. ale potem gwałtownie przyspieszyło... to cała epopeja, nie na dzisiaj... Schłodzenie, a potem oziębienie relacji polsko-węgierskich spowodowała znaczna różnica obu krajów w podejściu do wojny na Ukrainie, po inwazji rosyjskiej w styczniu 2022.... Stosunek Polski do Węgier stał się, parsdoksalnie, pochodna relacji Węgier z Ukrainą... Od ponad roku stosunki między Węgrami a Ukrainą znajdują się w najgłębszym kryzysie od upadku ZSRR. Główną przyczyną napięć jest przyjęta we wrześniu 2017 roku przez ukraiński parlament ustawa oświatowa, która wprowadzając całościową reformę systemu edukacji, jednocześnie przewiduje drastyczne ograniczenia w stosowaniu w szkolnictwie języków mniejszości narodowych, w tym węgierskiego...ale tudno się dziwić że Węgrom to się nie podobało.

Media zachodnie żaliły się wielokrotnie na dotkliwe dla Ukrainy utrudnianie przez Budapeszt współpracy z NATO. Węgry kilkukrotnie blokowały posiedzenia Komisji Ukraina–NATO na poziomie ministerialnym; w lipcu 2022 br. zaś, podczas wcześniejdzego szczytu Sojuszu w Brukseli, także na szczeblu głów państw.

Ogólnym zarzutem stawianym Węgrom w reakcji na zbrojną agresję Rosji przeciwko Ukrainie, jest ograniczanie się co do zasady przyjmowania decyzji wspólnotowych i sojuszniczych; przede wszystkim jednak, że nie podejmują żadnych działań sankcjonujących Rosję na poziomie bilateralnym... Węgry nie wspierają Ukrainy wyposażeniem... zapowiedziały, że nie zezwolą na użyczenie swojego terytorium w celu dostarczenia przez UE „śmiercionośnego uzbrojenia”... (według mediów międzynarodowych, w tym polskich)... Co jeszcze - „węgierskie media państwowe powielają rosyjską dezinformację, co jest wykorzystywane przez Rosję do wskazywania, że w Europie istnieją podziały w kwestii wojny na Ukrainie”... USA i Zachodowi nie podobało się również to że, po cichu, Węgry stały się najsilniejszym sojusznikiem Chin w Europie... wzbudziło to poważne obawy nie tylko  wśród konserwatystów w USA... W 2019, Orban zaczął zbierać cięgi po tym jak media rozpowszechniały foto, jak podaje rękę chińskiemu przywódcy, prezydentowi Chin Xi Jinping... media sugerowały, że oznacza to „sprzymierzenie się Węgier z przeciwnikiem USA i NATO”,

W ciągu ostatnich dwóch lat Viktor Orban kilkakrotnie mówił że węgiersko - polskie relacje są złe... „dlatego trzeba zacząć o nich myśleć rozumem, nie sercem” – mówił Orban... Jednym z zadrażnień są planowane zmiany w programie nauczania szkół podstawowych w Polsce, które dotyczą historii stosunków polsko-węgierskich i ją deformują... jak twierdzą Węgrzy - z powodu doraźnych korzyści politycznych...

Od dawna, Orban dobrej prasy w Polsce niema... pójście Polski w kierunku (niemal) bezkrytycznego popierania Ukrainy w wojnie z Rosją i podporządkowania się planom i celom USA dla zbudowania korzystnego dla siebie układu państw w bliskim sąsiedztwie Rosji, sparaliżowało sensowne działania polskiej dyplomacji w celu budowania autentycznie silnej pozycji Polski w Europie... Chyba zaczął występować "Orban paradox", kiedy polscy politycy nie mogli znieść zbyt częstego pojawiania się Orbana - nie tylko w tytułach mediów i prasowych doniesień... polskie media się wściekały i obrzucały Orbana błotem...

Można zauważyć, że przywódca Węgier, kiedyś zaprzyjażnionego kraju, przechodzi przez bagno międzynarodowej polityki i wiatru historii "godnie"... wyprostowany, z podniesioną głowa i otwartą przyłbicą... Gdzie jest "godność" polskich przywódców, chwiejących się w podmuchach wiatru historii jak trzcina... przestraszonych grzmotami burzy i przechodzącymi błyskawicami?...Gdzie są budowniczowie którzy mieli Polskę najpiew zbudować, a potem odbudować... otynkować, pomalować i postawić nad nią bezpieczny dach?"... Zamiast tego walą się łopatami od mieszania wapna po łbach i potykają o porozrzucane cegły i rury.... nie chodzili do szkół?... a może same lipne dyplomy adwokackie z Collegium Humanum mają?... czy nadzorcę budowlanego "z urzędu" trzeba?... Urząd patrzy i wszystko widzi...

Tymczasem - co nowego u Orbania - "Hungary's Orban: Reelect Trump to End Ukraine War” – "Orbán z Węgier: Reelekcja Trumpa zakończy wojnę na Ukrainie”; Associated Press,  1 marca 2024.

"Przemawiając na Forum Dyplomatycznym w Turcji, Premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że ewentualny powrót Trumpa do Białego Domu może pomóc w zakończeniu konfliktu w Strefie Gazy... w przyszłym tygodniu ma odwiedzic Donalda Trumpa na Florydzie, a ewentualny powrót byłego prezydenta określił jako "jedyną poważną szansę" na zakończenie wojny na Ukrainie."

Orbán powiedział, że powrót Trumpa -  "jest warunkiem wstępnym silnego i szybkiego pokoju na kontynencie europejskim". Orbán wyraził też przekonanie, że gdyby Trump był na urzędzie, wojny na Ukrainie by nie było... Nawiasem mówiąz, Orbán i Trump sojusznikami są od dawna... spotkali się w sierpniu 2022 r. w klubie golfowym Trumpa w Bedminster w stanie New Jersey, kiedy Orbán udał się do Stanów Zjednoczonych, aby przemawiać na konferencji Conservative Political Action Conference w Teksasie....W kwietniu 2023 r., kiedy postawiono zarzuty w pierwszej z czterech spraw karnych Trumpa, Orbán opublikował wiadomość z poparciem dla Trumpa, wzywając go do "dalszej walki"...

Dla wyjaśnienia – o Forum Dyplomatycznym w Antolyi -"Diplo at Antalya Diplomacy Forum 2024 -The 3rd Antalya Diplomacy Forum – Advancing Diplomacy in Times of Turmoil" -  "Diplo na Forum Dyplomacji w Antalyi 2024 - 3. Forum Dyplomacji w Antalyi - Postęp w dyplomacji w czasach zawirowań"; DigWatch, 1 marca 2024.

"Premier Turcji Erdoğan ponawia wezwanie do znalezienia rozwiązań dyplomatycznych w celu zakończenia wojny na Ukrainie". Szef tureckiej dyplomacji spotyka się ze swoimi odpowiednikami w drugim dniu 3. edycji Forum Dyplomatycznego w Antalyi, zwołanego w celu znalezienia możliwości pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. W Forum ma wziąć udział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który spotka się ze swoim tureckim odpowiednikiem Hakanem Fidanem.

Dla odprężenia - „Orbán: Nazywają mnie psem Putina. Szef MSZ Węgier bankietował z Ławrowem", Salon24, 2 marca 2024.

Na zaproszenie tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Viktor Orbán wziął udział na Forum Dyplomatycznym w Antalyi ... w czasie wystąpienia powiedział – „ Jeśli ktoś uważa, że czas działa na korzyść Ukraińców i Zachodu, a kontynuowanie wojny przyniesie Ukrainie sukces militarny, to kontynuowanie jej ma sens. Jeśli ktoś uważa, że czas działa na korzyść Rosji i że kontynuowanie wojny przyniesie Rosji sukces, to lepiej zatrzymać się teraz... Osobiście należę do tych drugich" ... wyjaśniając - "my, Węgrzy, stoimy całym sercem po stronie pokoju.”  Orban i Węgry są rzecznikami pokoju...czy Polska rzecznikiem pokoju być nie może?... Polska wojny chce - z paskudnymi Ruskami tylko wojna!.. Wow! czy jeszcze jakiś rozum Polacy majął?... Zguby trzeba?

Co ważniejsze – „Premier Węgier Viktor Orbán uzyskał też zgodę Erdogana i premiera Bułgarii Rumena Radeva na zapewnienie mu tranzytu rosyjskiego gazu w najbliższych latach. Węgry odbierają większość rosyjskiego paliwa gazociągiem TurkStream i jego odnogą przez terytorium Bułgarii i Serbii.”... dyplomatyczny, jakże ważny dla Węgier sukces w sytuacji pełnej zależności energetycznej od Rosji... Kolejny przykład rozsądnego, pragmatycznego działanie premiera Węgier... Ale rzecz w tym, że Orban ma balls... Erdogan też ma... niech mi ktoś powie, że polscy przywódcy też balls mają !?

Należy jednak sądzić że pozytywne plusy jakie zbiera ostatnio Orban w międzynarodowych mediach, nie są w smak ani polskim politykom, ani polskim mediom...  jak również zdezorientowanej przez nie dużej części polskiej opinii publicznej... duża jej część uważa go właśnie - za psa Putina i zdrajcę interesów Europy... na szczęście tak myślą nie wszyscy... warto przeczytać artykuł i zamieszczone pod nim komentarze.

"Nazywają (go) psem Putina". Nie da się ukryć, że to prawda."... "Owczarek węgierski - średniej wielkości węgierski pies pasterski o dużym zasobie energii i samodzielności. Bardzo inteligentny i pojętny, lubiący się uczyć i chętnie wykonujący polecenia przewodnika."... Riposta - "wolę węgierskiego owczarka, (bo przynajmniej dba o swoją trzodę), od ryżego ratlerka szczekające głośno w kraju i łaszącego się do pana w Brukseli. "...YES, ale warto też pamiętać o łaszących się do panów w Waszyngtonie...

Opinia na koniec - "Nie ma co wymyślać Orbanowi od psów Putina. Nie mam wątpliwości, że kieruje się on interesem Węgier, tak jak on go rozumie. Czyli wąsko rozumianym egoizmem narodowym... Pozostaje sprawą otwartą, jak Węgry na tym wyjdą na dłuższą metę."

I odpowiedź - "Sądzę, że Węgry wyjdą na tym znacznie lepiej niż Polska na zbyt szeroko pojętym altruizmie, czyli na lekceważeniu zasady ordo caritatis przez naszych, żal się Boże, polityków...

Więc jak to jest, Panie i Panowie - kto zyskuje?...kto traci?"... co znaczy "stracić", a co znaczy "zyskać"?

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka