Niemal sto lat po zainicjowaniu nowoczesnego polskiego ruchu narodowego – poprzez powstanie Ligi Polskiej w 1887 roku, przekształconej w 1893 roku przez środowisko skupione wokół Romana Dmowskiego w Ligę Narodową – na przełomie lat 1980/1990 doszło do jego reaktywacji. Miało to miejsce w realiach schyłkowej PRL, w okresie tzw. transformacji ustrojowej.
Proces ten zapoczątkował istotne zmiany organizacyjne i programowe w polskim ruchu narodowym, który zaczął dostosowywać się do wyzwań nowej epoki politycznej, medialnej i społecznej.
Tej najnowszej historii polskiego ruchu narodowego poświęcona jest audycja Studia „Narada-Polaków”, otwierająca cykl rozmów i analiz dotyczących przemian ustrojowo-politycznych ostatnich 35–40 lat.
Kolejne odcinki cyklu przybliżą słuchaczom ewolucję różnych nurtów ideowych obecnych w polskim życiu publicznym – zarówno tych związanych z tradycją narodową, jak i nurtów konserwatywnych, katolickich czy piłsudczykowskich.
Podstawowym założeniem cyklu jest wymiana poglądów osób reprezentujących różne pokolenia – uczestników i świadków przemian politycznych – co wpisuje się w ideę „sztafety pokoleń”, która będzie nadrzędną zasadą przyświecającą spotkaniom i dyskusjom w ramach audycji.
Celem projektu jest nie tylko dokonanie rzetelnej analizy przeszłości, ale również próba wskazania koniecznych rozwiązań programowych i organizacyjnych, przed którymi stoją dziś najbardziej świadome środowiska patriotyczne. Poszukiwanie miejsca i roli Polski we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie – balansującym między lokalnością, regionalnością a globalizacją – staje się dziś sprawą kluczową.
Ruch Narodowy w XXI wieku (cz. II)
W drugiej części cyklu przyjrzymy się najważniejszym etapom rozwoju ruchu narodowego w Polsce po roku 1989, m.in.:
Powstanie Ligi Polskich Rodzin – w kontekście środowisk tworzących zaplecze ideowe i organizacyjne: Organizacji Narodu Polskiego – Ligi Polskiej, środowisk polonijnych (m.in. Edward Moskal, Jan Kobylański), oraz kontekstu wyborów prezydenckich 2005 roku.
Relacja Radia Maryja z ruchem narodowym – analiza współpracy z organizacjami neoendeckimi i katolickimi (Rodzina Polska), a także relacje z formacjami post-piłsudczykowskimi (ROP, KPN, RKN).
Stanowisko ruchu narodowego wobec akcesji III RP do Unii Europejskiej – kontrowersje, głosy sprzeciwu i próby alternatywnej narracji geopolitycznej.
Koalicja PiS–LPR–Samoobrona – krótki sojusz, jego tło, skutki oraz rozpad.
Narodziny idei Marszów Niepodległości – źródła, cele, ewolucja i znaczenie społeczne oraz polityczne.
Od Ruchu Narodowego do Konfederacji – bilans współczesnych działań, trudności w konsolidacji środowisk, wyzwania ideowe i organizacyjne w XXI wieku.
Ruch Narodowy w XXI wieku (cz. III)
Rozmawiają:
Paweł Ziemiński,
Zbigniew Jacniacki,
Adam Śmiech,
Marcin Makowski.
Najnowsza historia polskiego ruchu narodowego cz. II (Rumble)
Najnowsza historia polskiego ruchu narodowego cz. III (Rumble)
Najnowsza historia polskiego ruchu narodowego cz. II i III
Autor Paweł Ziemiński
Wierni Polsce Suwerennej
Nagranie Studia Narada, w ramach plafromy edukacyjnej Narada Polaków
NARADA POLAKÓW
scenariusz realizacja i montaż, oleandro@dżon
Rozgość się, ale nie licz na... taryfę ulgową.
Gdy cisza sprzyja wygodzie, mój głos zawsze powoduje niepokój. Głos budzacy niepokój, to często głos, który przypomina o sumieniu. Jeśli komuś jest niewygodny... a tak może być, to zwykle jest prawdziwy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo