www.rogala.pl
Pomocny Poprzez Edukowanie
6 obserwujących
380 notek
274k odsłony
  1307   0

Od 1 lipca wiek emerytalny policjantów zostanie obniżony o 12 lat!

W mediach zapowiedź zniesienia warunku - ukończenia przez policjantów 55 lat przy nabywaniu prawa do emerytury - przeszła bez echa. A ta oznacza straszliwie bolesny policzek dla większości Polaków i dowód niesprawiedliwości Prawa i Sprawiedliwości .

Rząd PO, zdając sobie sprawę z tego, jak dalece warunki uzyskiwania uprawnień emerytalnych przez służby mundurowe odbiegają od powszechnych - 15 lat służby - stoczył bardzo ciężki bój, aby te warunki zmienić. Udało się, ale też formie kompromisu: 25 lat służby i dodatkowy warunek ukończenia 55 roku życia.

Dlaczego połowicznie? Mundurowe emerytury, które według autorów reformy z 1999 roku, miały zostać włączone do systemu powszechnego, zachowały ekstra bonusy: emerytura stanowiąca 60% wynagrodzenia już w wieku 55 lat (12 lat wcześniej) - bez względu na średnie dalsze trwanie życia.

Już w momencie ogłoszenia kompromisu byłem zdegustowany, mając świadomość tego, że każdy z nas - objęty systemem obowiązkowym działającym w systemie zdefiniowanej składki - nie może liczyć na żadne gwarancje dotyczące wysokości przyszłej emerytury w relacji do ostatnich zarobków. Dzisiaj wiemy, że to będzie około 30% ostatnich zarobków pod warunkiem opłacania składek przez ponad 40 lat.

Uległość PISu w stosunku do protestujących policjantów była tak daleko idąca, że policjant, który rozpocznie służbę w wieku 18 lat, uzyska prawo do emerytury stanowiącej 60% jego ostatnich zarobków z okresu 10 lat służby w wieku 43 lat, czyli 22 lata wcześniej od pracownika objętego powszechnym systemem emerytalnym, który nie może liczyć na żadne gwarancje w relacji do ostatnich zarobków!

Komisja Europejska właśnie wydała rekomendacje odnośnie kroków, które mają skutkować Polsce większą adekwatnością przyszłych emerytur. Wbrew niektórym publikacjom, rekomendacje KE nie odnoszą się do systemu powszechnego, ale właśnie do grup, które przy wyliczaniu emerytur korzystają z innych zasad: KE rekomenduje, aby te zasady zaostrzać!

A właśnie mamy przykład, wyjątkowo rażący i niesprawiedliwy społecznie, poluzowania tych zasad, których skutkiem będzie obniżenie rzeczywistego wieku emerytalnego policjantów.Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo