Blog
głos emerytki, ADMINISTRACJO, PRZEGINASZ !!!
elig
elig jestem na emeryturze
73 obserwujących 2855 notek 1519515 odsłon
elig, 24 stycznia 2018 r.

Kurdowie zdradzeni przez wszystkich

1006 32 0 A A A

   W dniu 11 listopada 2017 napisałam:

  " W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mogliśmy się przekonać, że istnieją narody, którym uparcie odmawia się prawa do posiadania własnego państwa.
  Jednym z nich są Kurdowie.  W dniu 25 września 2017 zorganizowali oni oni referendum niepodległościowe.  Ponad 93% głosujących opowiedziało się za ogłoszeniem niepodległości Kurdystanu.  Władze Iraku odpowiedziało na to ofensywą wojskową w dniach 14-17 października.  Kurdyjscy peszmergowie nie byli w stanie stawić czoła armii irackiej.  W ciągu kilku dni Kurdystan stracił wszystkie zdobycze terytorialne uzyskane podczas walk z Państwem Islamskim.  Kurdowie zostali wyparci z Kirkuku i tamtejszych pól naftowych.  Zmuszeni zostali do prośby o rozejm.  W tej chwili rokowania dotyczą kontroli przez Irak przejść granicznych Kurdystanu z innymi krajami.  Prezydent Autonomii Kurdystanu, Masud Barzani podał się do dymisji.  Marzenia o niepodległości rozwiały się"" {TUTAJ}.

  Dziś [24.01.2018] w nocy w portalu Blogmedia24.pl ukazała się notka blogera Tymczasowego "Sku..wysyństwo Amerykanów" {TUTAJ(link is external)}.  Autor stwierdził:

  "Najniebezpieczniej jest być przyjacielem Amerykanów- mówią ludzie w świecie. Po raz kolejny przekonali się o tym Kurdowie.
W dniu 20 I 2018 r. lotnictwo i artyleria turecka zaatakowały kanton Afrin położony w północnej Syrii. Rząd syryjski Baszara el Asada utracił go w 2012 r. na rzecz rebeliantów, a w styczniu 2014 r. Kurdowie ogłosili powstanie Kurdyjskiego Kantonu Afrin. Powierzchnie ma małą i populację niewielką. W 2005 r. teren ten zamieszkiwało 172 tys. ludzi, w tym w miasteczku Afrin (nazwa pochodzi od nazwy rzeki)- 36 tys. Większość - 75% stanowią Kurdowie.
Cztery dni temu, w ramach tej samej operacji ,noszącej nazwę  "Gałązka Oliwna", zaatakowała turecka piechota i wojska pancerne oraz rebelianci z Wolnej Armii Syryjskiej (Islamiści). Początkowo napaść dokonywała się od strony granicy północnej z Turcja oraz zachodniej (Iskenderun). Dwa dni temu otworzony został nowy front od strony wschodniej. Atak poszedł na południową granicę Afrin. Biorąc pod uwagę, że cały kanton stanowi występ, jakby zatokę na terytorium tureckim, to uderzenie  z obu stron na znajdująca się na południu podstawę występu, oznacza zamiar wzięcia całego terytorium w worek.
Turcy głoszą, że idzie o stworzenie pasa bezpieczeństwa o szerokości 30 km. wzdłuż całej granicy. Biorąc pod uwagę szczupłość terenu Afrin oznaczałoby to zajęcie większości terytorium. [Turcy] zdobywane pozycje kurdyjskie nazywają "bezpiecznymi strefami".
Świat na czele z Amerykanami opuścił Kurdów - oczywistych bohaterów wojny z Daesh. Szef amerykańskiej dyplomacji R.Tillerson wyraził zaniepokojenie i tylko tyle. Wiadomo było, że o ofensywie tureckiej władze tego kraju wcześniej poinformowały Stany Zjednoczone i Rosję. Najwyraźniej nie spotkały się z protestem. Amerykanie już wcześniej mimo entuzjazmu wobec swego kurdyjskiego sojusznika traktowali go z rezerwą.".

  Na temat roli Rosji w tej sprawie wypowiedział się dzisiaj w portalu TVP.info  {TUTAJ(link is external)} Antoni Rybczyński w tekście "Gałązka Oliwna ociekająca krwią. Jak Rosja sprzedała sojusznika".  Czytamy:

  "Turecka ofensywa na kurdyjską enklawę Afrin otworzyła nowy front w syryjskiej wojnie domowej. Operacja nie byłaby możliwa bez przyzwolenia Rosji. Moskwa do ostatniej chwili negocjowała równocześnie z obiema stronami konfliktu, w końcu to Ankara zaoferowała więcej. Rosjanie sprzedali Afrin za wysoką cenę, ale w dłuższej perspektywie może ich to sporo kosztować. Tej zdrady Kurdowie Moskwie nie zapomną. (...) Kolejne dwa dni później rosyjska prasa podała, że Turcja zgadza się na budowę drugiej nitki gazociągu Turecki Potok. Żadnym już zaskoczeniem nie mogły być więc słowa Erdogana o zawarciu turecko-rosyjskiej umowy ws. ofensywy w Afrin. Moskwa i Ankara dokonały transakcji, której ofiarą są z jednej strony Kurdowie zdradzeni przez Rosję, a z drugiej – syryjscy rebelianci opuszczeni przez Turcję. Trzecim przegranym mogą być Amerykanie – choć tu dużo jeszcze zależy od dalszych losów Operacji Gałązka Oliwna.".

  No cóż - po upadku Państwa Islamskiego - Kurdowie przestali być potrzebni.  Nikt więc nie broni ich interesów.  Sytuacja jest dokładnie taka jak w znanej bajce Ignacego Krasickiego:

  "Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły {TUTAJ(link is external)}.

Opublikowano: 24.01.2018 21:00.
Autor: elig
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206) (http://obiektywnie.com.pl )

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Warto przeczytać wywiad z E.Mistewiczem:...
  • Komentarz z Ekspedyt.org:   Proca22 listopada 2018 godz. 17:02Priscillia Ludosky (33 lat)...
  • @ogrodniczka   Czasami - bardzo rzadko.

Tematy w dziale Polityka