Wichury zmiotły Polskę. Ale jest też jedna pozytywna wiadomość związana z pogodą

Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
W środę wieczorem wiatraki pobiły nowy rekord - prawie 6,72 GWh produkcji energii wiatrowej. Poprzedni, styczniowy, to ponad 6,64 GWh - wynika z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektorenergetyczne.

Już drugi rekord w tym roku

W środę o godzinie 19 wiatraki pobiły kolejny rekord produkcji energii – prawie 6,72 GWh. Wynika z dobowych raportów funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i Rynku Bilansującego, publikowanych przez PSE. Skala produkcji energii wiatrowej była wynikiem silnego wiatru wiejącego nad Polską od środowego wieczoru.

Ostatni rekord padł pod koniec ubiegłego miesiąca. 29 stycznia 2022 r. godz. 18.15 farmy wiatrowe pracowały z mocą 6682,8 MW, a w godz. 17-18 wyprodukowały 6646 MWh energii elektrycznej. W styczniu 2022 roku energetyka wiatrowa ustanawiała rekord za rekordem jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne w styczniu wytworzono szacunkowo ponad 2,5 TWh, co jest historycznym wynikiem. Tak duża produkcja oznacza, iż energetyka wiatrowa pracowała średnio z mocą blisko 3 500 MW, czyli z blisko 50- procentową produktywnością.


Polecamy:

Rośnie moc farm wiatrowych

Z danych Agencji Rynku Energii z 31 grudnia 2021 roku, wynika, że moc zainstalowana farm wiatrowych wyniosła 7116,7 MW, wzrosła więc w porównaniu do grudnia poprzedniego roku o 11 procent. Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii to prawie 17 GW. Farmy produkujące energię z wiatru to 42 procent tej ilości.

Generacja farm wiatrowych zależy od siły wiatru i ma zmienny charakter.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne to jednoosobowa spółka skarbu państwa, która świadczy usługi przesyłania energii elektrycznej, przy zachowaniu wymaganych kryteriów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka