MSZ przekazało ważną wiadomość w sprawie kryzysu wokół Ukrainy. Przywraca nadzieję

PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT HANDOUT
PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT HANDOUT
Choć brak jest oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, to nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy - zgodzili się w czwartek podczas rozmowy telefonicznej szefowie dyplomacji: Polski Zbigniew Rau i USA Antony Blinken.

Rau i Blinken rozmawiali w czwartek telefonicznie. Z komunikatu polskiego MSZ wynika, że tematem rozmowy był rozwój sytuacji na i wokół Ukrainy. "Szef polskiej dyplomacji podsumował swoją niedawną wizytę w Moskwie, w roli Przewodniczącego OBWE, i zrelacjonował przebieg rozmów z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem" - podały służby prasowe resortu spraw zagranicznych.

Zbigniew Rau i Anthony Blinken: nadal istnieje szansa na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu

Obaj szefowie dyplomacji zwrócili uwagę "na brak oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, pomimo publicznych zapewnień Moskwy o wycofywaniu jednostek znad granicy z Ukrainą". "Rozmówcy zgodzili się, że nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania obecnego kryzysu, a kluczem do tego powinien być dialog prowadzony w oparciu o trzy ścieżki: dwustronną amerykańsko-rosyjską, Radę NATO-Rosja oraz forum OBWE" - napisano w komunikacie MSZ.

Minister Rau podziękował także sekretarzowi Blinkenowi za decyzję administracji amerykańskiej dotyczącą wysłania dodatkowych żołnierzy do Polski i podkreślił konieczność dalszego wzmacniania całej wschodniej flanki NATO. Wskazał również na działania, jakie ma zamiar podjąć zarówno jako szef polskiej dyplomacji, jak i przewodniczący OBWE, w najbliższym czasie.

Zobacz: 

Czy istnieje wypalenie zawodowe wśród polityków? - ujawnia Zbigniew Girzyński

Renata Gabryjelska: "Dużo robiłam dla innych, a mało dbałam o siebie"

Antony Blinken wystąpił w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oświadczył, że informacje USA jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni. Stwierdził, że Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny, próbując stworzyć pretekst do inwazji, oskarżając Kijów m.in. o możliwy atak bronią chemiczną, zamach terrorystyczny na terytorium Rosji czy o "ludobójstwo". Zaznaczył, że rosyjskie media już zaczęły intensyfikację podobnych oskarżeń, w tym podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Minister Rau w Moskwie przebywał we wtorek, gdzie spotkał się ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Po rozmowie z szefem MSZ Rosji ocenił, że bezpieczeństwo europejskie znajduje się obecnie "w głębokim kryzysie". "Sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją" - mówił polski minister.

Podkreślił, że "polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie". W tym duchu - jak mówił - Polska zaproponowała "inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego". Celem tej propozycji - tłumaczył Rau - "jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE". "Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami" - wskazał Rau.


SW


Czytaj też:

Największy bank w Polsce padł ofiarą ataku. Wydano oświadczenie dla klientów

Agrounia ma ogromny kłopot. "Podpisy były nieczytelne, może ktoś się pomylił..."

Rząd zablokował Grodzkiemu wylot na Ukrainę? Polityk znalazł inny sposóbLubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka