PE przyjął rezolucję na rzecz gazu LNG.
PE przyjął rezolucję na rzecz gazu LNG.

Gaz LNG receptą na rosyjski monopol

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie strategii Unii na rzecz skroplonego gazu ziemnego (LNG). Podczas debaty wyrażono zaniepokojenie planem podwojenia przepustowości Nord Stream 2.

Parlament wezwał Komisję Europejską do przedstawienia planu zmniejszenia zależności Unii od gazu. Unia powinna zwiększyć dywersyfikację źródeł energii i ograniczyć zależność państw członkowskich od importowanej energii pochodzącej od zbyt małej liczby dostawców.

W rezolucji przypomniano, że Unia Europejska jako całość dysponuje wystarczającą liczbą terminali LNG (skroplonego gazu ziemnego), które dotychczas ze względu na wysoką cenę tego surowca nie były w pełni wykorzystane. Problemem jest jednak to, że terminale LNG są skoncentrowane w Europie Zachodniej, a najbardziej zagrożone rosyjskim monopolem państwa Europy Środkowej nie mają do nich dostępu. Dlatego zostały uruchomione terminale LNG w Polsce, na Litwie, a w planach są także nowe terminale w Chorwacji (na wyspie Krk) i terminal pływający w Zatoce Gdańskiej.

Europosłowie zwrócili uwagę, że państwa członkowskie położone w regionie Morza Bałtyckiego oraz w środkowej i południowo-wschodniej części Europy, a także Irlandia są nadal poważnie uzależnione od jednego dostawcy i narażone na zakłócenia dostaw. 

Możliwość kupowania gazu skroplonego - według posłów - mogłaby poprawić bezpieczeństwo państw i zwiększyć konkurencję między dostawcami, czego przykładem jest Litwa, gdzie po uruchomieniu terminala LNG doszło do obniżenia ceny surowca przez Gazprom będący wcześniej monopolistą na tamtejszym rynku.

Posłowie uznali jednocześnie, że należy zwiększyć efektywność istniejącej infrastruktury gazowej, do czego ma się przyczynić budowa połączeń między państwami. Przestrzegli oni jednocześnie przed pochopnymi decyzjami w sprawie budowy nowej infrastruktury, która ostatecznie może się okazać zbędna.

Unia Europejska jako całość jest jednym z największych na świecie importerów gazu skroplonego, a jej udział w globalnym im porcie stanowi ponad 11 proc. Największym importerem LNG z udziałem w globalnym rynku przekraczającym 30 proc. jest Japonia.

Zobacz: Amerykański LNG zdyscyplinuje Rosję?

Nord Stream 2 sprzeczny z ideą Unii Energetycznej

Przy okazji dyskusji na temat importu gazu skroplonego posłowie uznali, że budowa gazociągu Nord Stream 2 przyniesie skutki odwrotne od zamierzonych w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł dostaw, a ponadto podważy solidarność między państwami członkowskimi.

Europarlamentarzyści podkreślili też, że „gdyby – wbrew interesom europejskim – Nord Stream 2 miał powstać, konieczna by była rzetelna ocena dostępności terminali LNG oraz szczegółowe przedstawienie stanu korytarza gazowego Północ–Południe pod kątem możliwości zrekompensowania spadku ciągu dostaw do Europy środkowej i wschodniej.”

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka