Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 2 marca 2017 r.

Droga do utworzenia górniczego giganta została otwarta

545 2 0 A A A
Kopalnia odkrywkowa
Kopalnia odkrywkowa

Zarządy Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcy uzgodnili warunki połączenia obu firm. Kolejnym etapem będą rozmowy z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną grupę, a także wierzycielami KHW.


Uczestniczący w rozmowach i podpisaniu porozumienia ws. połączenia firm wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że powiększona Polska Grupa Górnicza (PGG) zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą 1 mld zł. Nie wykluczył, że obok Węglokoksu, Enei oraz Towarzystwa Finansowego Silesia, w podwyższeniu kapitału mogliby też wziąć udział obecni udziałowcy PGG – spółki z grup PGE, PGNiG oraz Energa. Wykluczył natomiast bezpośrednie zaangażowanie spółek paliwowych – jak PKN

Orlen - w sferę surowcową.


Katowickiemu Holdingowi Węglowemu groziła upadłość. Firma jest bliska utraty płynności finansowej. Zagrożone były nawet najbliższe wypłaty wynagrodzeń zatrudnionych w nim górników. Wiceminister Tobiszowski poinformował, że już w środę rozpoczęły się rozmowy z inwestorami. Dziś biznesplan powiększonej PGG ma być zaprezentowany bankom posiadającym obligacje KHW. Ministerstwo i zarządy spółek chcą wynegocjować z nimi odroczenie terminów spłaty zadłużenia oraz zamianę części długu na akcje PGG. W przyszłym tygodniu informacja na temat zasad łączenia górniczych firm ma być przedstawiona Komisji Europejskiej. W kwietniu ubiegłego roku, gdy z aktywów Kompanii Węglowej była tworzona PGG, również zostało zawarte porozumienie z bankami posiadającymi obligacje Kompanii. Teraz potrzebne będzie nowe porozumienie, obejmujące zarówno długi PGG, jak i zobowiązania KHW. Holding winny jest bankom z tytułu obligacji ponad 1,2 mld zł.


Zgodnie z zawartym porozumieniem, 1 kwietnia aktywa KHW, w tym wszystkie kopalnie, zostaną przeniesione do PGG.

Obowiązujący w holdingu układ zbiorowy pracy, którego długo broniła część związkowców, zostanie rozwiązany, a pracownicy będą wynagradzani według zasad obowiązujących w PGG. Grupa gwarantuje, że zasady te nie zmienią się co najmniej przez rok, a średnia pensja górników z KHW po połączeniu firm ma osiągnąć poziom przeciętnej miesięcznej płacy w PGG i wynosić 6225 zł. W porozumieniu zawarto też gwarancje dla dotychczasowej załogi Polskiej Grupy Górniczej. Zarząd spółki oświadczył, że transakcja nie wpłynie na warunki pracy i płacy w jej kopalniach.

Zadłużenie zatrudniającego ok. 13 tys. osób holdingu sięga obecnie 2,5 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł to dług z tytułu obligacji. Przejmująca holding PGG, zatrudniająca ok. 31 tys. osób, jest zadłużona na ok. 5 mld zł. Przedstawiciele Grupy wskazują jednak, że jej restrukturyzacja przynosi efekty – od jesieni ubiegłego roku spółka nie traci już na sprzedaży węgla, osiąga wyższe ceny surowca i zwiększyła wydobycie do optymalnego poziomu. Dzięki planowanemu dokapitalizowaniu mają być zrealizowane inwestycje w KHW o wartości co najmniej za 700 mln zł. W ciągu najbliższych dwóch lat powiększona PGG ma wydać na inwestycje ok. 3 mld zł. Ministerstwo energii zakłada, że po restrukturyzacji, w ciągu pięciu lat, silna PGG miałaby trafić na warszawską giełdę.

źródło: PAP

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka