17 obserwujących
769 notek
1059k odsłon
1289 odsłon

Koniec silników spalinowych w samochodach Volvo

Nowe modele Volvo będą miały silniki elektryczne lub hybrydowe. Fot. Pixabay
Nowe modele Volvo będą miały silniki elektryczne lub hybrydowe. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj7

Wszystkie nowe modele samochodów firmy Volvo, które trafią na rynek od 2019 roku, będą miały napęd wyłącznie elektryczny lub hybrydowy.

Decyzja dotyczy wyłącznie nowych modeli aut. Dotychczasowe modele z silnikami spalinowymi będą wytwarzane w takiej wersji do końca ich cyklu produkcji. Volvo jest pierwszą z tradycyjnych firm motoryzacyjnych, która zadeklarowała, kiedy przestanie wprowadzać na rynek nowe modele z napędem spalinowym.

W latach 2019-2021 Volvo wprowadzi na rynek pięć nowych modeli samochodów, z czego trzy będą sprzedawane pod marką Volvo, a dwa pozostałe to sportowe modele, które będą sprzedawane pod marką Polestar. Tę nazwę dotąd nosił tylko zespół wyścigowy istniejący od 1996 roku. Kilka tygodni temu Volvo ogłosiło, że Polestar będzie odrębną marką samochodów sportowych. Znaczącą część modeli wytwarzanych pod tym szyldem mają stanowić samochody z napędem elektrycznym, które miałyby konkurować z Teslą.

Volvo inwestuje intensywnie w nowe typy napędów od 2010 roku, kiedy firmę przejął chiński koncern motoryzacyjny Geely. Wcześniej od 1999 roku spółka produkująca samochody pasażerskie Volvo należała do Forda.

Zobacz też: Chiny pomogą Polsce w rozwoju motoryzacji elektrycznej

Volvo obecnie ma w swojej ofercie 11 modeli samochodów osobowych z różnymi typami silników. Najmłodszym dziełem tej pierwotnie szwedzkiej firmy jest druga generacja SUV-a XC60, którego sprzedaż ruszyła w tym roku. Model jest sprzedawany z sześcioma typami silników, w tym jednym hybrydowym. Poprzednia wersja XC 60 była produkowana przez 9 lat. Zakładając, że tak samo długo będzie produkowana obecna wersja, Volvo może definitywnie zakończyć produkcję samochodów z silnikami wyłącznie spalinowymi za około 10 lat. 

Geely, chiński właściciel Volvo istnieje od 1986 roku. Firma uruchomiła produkcję samochodów w 2002 roku. Do tej grupy należy też (od 2012 roku) spółka London Taxi Comapny, produkującą charakterystyczne londyńskie taksówki. W maju tego roku Geely poinformowało o przejęciu większościowego pakietu akcji spółki Lotus Cars produkującej samochody sportowe Lotus.

Zobacz też: Norwegia chce zakazać sprzedaży aut z silnikami spalinowymi

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka