19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
1118 odsłon

Firmy z USA rozpoczną dostawy LNG do Niemiec. "To przełamie dominację Gazpromu"

Amerykańskie firmy chcą rozpocząć dostawy skroplonego gazu ziemnego do Niemiec.
Amerykańskie firmy chcą rozpocząć dostawy skroplonego gazu ziemnego do Niemiec.
Wykop Skomentuj60

W ciągu czterech lat firmy z USA chcą rozpocząć dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Niemiec. Amerykański wiceminister energii zapewnił, że dostawy z USA przełamią dominację Gazpromu. 

Amerykański surowiec będzie droższy niż ten dostarczany przez rosyjski koncern – przyznał Dan Brouillette, przedstawiciel resortu energii USA. Wejście amerykańskich firm na rynek niemiecki ma jednak doprowadzić do wyznaczenia pułapu cen za gaz od Gazpromu i innych dostawców. 

Polecamy: Trump ostro: Niemcy to zakładnik Rosji; Polska nie chce nim być

– Amerykański skroplony gaz przybędzie do Niemiec. W tym przypadku pytanie nie brzmi „czy”, lecz „kiedy” kl – powiedział „Bildowi” Dan Brouillette. – Ze względu na obecność amerykańskiego LNG Gazprom nie będzie mógł żądać wszystkiego co mu się żywnie podoba – zaznaczył. 

W rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem niemiecka kanclerz Angela Merkel osobiście zapewniła, że „Niemcy chcą amerykańskiego LNG” – stwierdziła ambasador USA w Niemczech Richard Grenell. 

image
Kanclerz Merkel miała zapewnić Donalda Trumpa, że Niemcy chcą amerykańskiego skroplonego gazu. Fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER

W lipcu Trump ocenił, że rurociąg Nord Stream 2, który ma transportować gaz po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, jeszcze mocniej uzależni Niemcy od rosyjskich nośników energii. Zarzucił też Niemcom, że są „całkowicie kontrolowane” przez Rosję i są jej „zakładnikiem”. Gazprom odpowiada za 60 proc. niemieckiego importu gazu. 

Berlin odpiera te zarzuty i deklaruje gotowość do dywersyfikowania źródeł dostaw. Zastrzega przy tym, że ostatecznie decyzje w tej kwestii będą podejmowane w oparciu o względy ekonomiczne. 

Zobacz: Trump atakuje Niemcy i Unię Europejską. "Zasypują nasz kraj Mercedesami i BMW"

Debata o imporcie skroplonego gazu rozgorzała w Niemczech w ostatnich tygodniach, gdy firmy gazowe i rząd RFN okazały zainteresowanie ewentualnym zróżnicowaniem źródeł dostaw. Chęć dostarczania LNG do Niemiec wyraził m.in. Katar. 

Niemieckie firmy rozważają budowę w kraju terminala LNG w czasie, gdy w Europie wzrasta zapotrzebowanie na gaz, a Holandia, jeden z głównych dostawców surowca do Niemiec, ogranicza wydobycie z ważnego złoża Groningen i planuje koniec jego eksploatacji na 2030 rok – przypomina Reuters.  


źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka