Prezydent Andrzej Duda, premier Fidżi, Frank Bainimarama, szef COP24 Michał Kurtyka, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Prezydent Andrzej Duda, premier Fidżi, Frank Bainimarama, szef COP24 Michał Kurtyka, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach otwarty. Czy odniesie sukces?

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 69

Podczas szczytu klimatycznego COP24 ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

Otwarcie COP24

Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

"Bez Katowic nie ma Paryża". COP24 najważniejszym szczytem od porozumienia paryskiego

- Polska jest dziś gotowa do wzięcia swojej części odpowiedzialności za międzynarodowe bezpieczeństwo, także w wymiarze polityki klimatycznej - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.


Katowice rule book

- Świat stoi przed kolejnym historycznym testem. Tu w Katowicach my, światowi liderzy musimy udowodnić, że jesteśmy gotowi, aby w pełni wdrożyć plan, który zaprojektowaliśmy w roku 2015. Porozumienie Paryskie było dokumentem politycznym, który definiował podstawowe założenia światowej polityki klimatycznej - mówił prezydent. - W Katowicach czeka nas o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie. Musimy stworzyć swoistą instrukcję obsługi - "Katowice rule book" - która mówić będzie, w jaki sposób założenia Porozumienia Paryskiego wprowadzić w życie. Bez sukcesu w Kotowicach Porozumienie z Paryża nie spełni pokładanych w nim nadziej i oczekiwań - podkreślił Duda.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że COP24 odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Organizacja szczytu klimatycznego to dowód, że tak jak odrodzona Polska 100 lat temu, tak dziś nasz kraj aktywnie działa na rzecz pokojowej współpracy pomiędzy państwami, opartej na zasadach: przestrzegania prawa międzynarodowego, równości, solidarności i wzajemnego szacunku - podkreślił prezydent.


Sprawiedliwa transformacja

Zapewnił też, że nasz kraj jest gotowy wspomóc zaplanowano na najbliższe dwa tygodnie - podczas szczytu - negocjacje "o kluczowym znaczeniu" dla przyszłości naszej i przyszłych pokoleń". Prezydent zaznaczył rolę zrównoważonego rozwoju. Jego zdaniem zwalczanie negatywnych zmian klimatycznych przyczyni się do zmniejszenia ubóstwa oraz likwidacji głodu na świecie.

- Promowana przez Polskę koncepcja mówi, że odpowiedzialna polityka klimatyczna jest budowana na solidnym fundamencie, który stanowią zrównoważone relacje pomiędzy naturą i technologią, przy jednoczesnym uznaniu godności ludzkiej jako wartości nadrzędnej - oświadczył Duda. Jak podkreślił, gospodarowanie zasobami naturalnymi nie może stać w sprzeczności z ochroną przyrody i powodować szkody dla społeczeństwa.


Zatrzymać zmiany klimatyczne

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas oficjalnego otwarcia szczytu klimatycznego w Katowicach przekonywał, że COP24 jest najważniejszym tego typu spotkaniem, odkąd podpisano Porozumienie Paryskie. Wskazał, że dla wielu regionów i krajów zmiany klimatyczne już teraz są "kwestią życia i śmierci". - Patrząc na obecne zmiany klimatyczne, które czasami przyczyniają się do dramatów ludzkich na świecie, nadal nie robimy wystarczająco dużo, ani nie działamy wystarczająco szybko, aby zatrzymać zmiany klimatyczne, które niestety nie będą już do odwrócenia.

Zdaniem Guterresa państwa nie są w stanie wykorzystać swojego potencjału gospodarczego i finansowego, aby działać przeciwko zmianom klimatu. Przekonywał, że obecna sytuacja klimatyczna wymaga m.in. o wiele "silniejszej odpowiedzi", realizacji Porozumienia Paryskiego, wspólnej odpowiedzialności i skonsolidowanych wysiłków oraz "przejścia na właściwą drogę", która pozwoli "zmienić nasz świat na lepsze".


Czas ucieka

Negocjacje klimatyczne do pierwszego dnia szczytu w Katowicach prowadził premier Fidżi Frank Bainimarama. - Teraz odpowiedzialność spada na barki Polski, aby w oparciu o to, co osiągnęło Fidżi i wszystkie inne kraje i narody przed nami, które były na przedzie tego wyścigu i były w tej samej łodzi, aby teraz Polska kontynuowała tę drogę - powiedział były prezydent COP23.

- Oczekujemy, że teraz Polska będzie w pełni zdeterminowana i będzie realizowała agendę COP, tak jak dotychczas i będzie przyczyniała się do tego sukcesu. Więcej ambicji, więcej konieczności, więcej pracy, ponieważ tak jak powiedzieli nam naukowcy, nasza możliwość, jeśli chodzi o działanie jest coraz mniejsza - zaznaczył.

Dodał, że czas ucieka i trzeba działać niezmiernie szybko, aby zwalczyć problem ocieplania klimatu. Podkreślił, że aby osiągnąć sukces potrzebne jest "pięciokrotne zwiększenie ambicji".

Świat się zmienił

Prezydent COP24, wiceszef MŚ Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że „obecnie ten świat, który znaliśmy w 2015 r. wydaje się oddalony, już jesteśmy w 2018 r.”. „ Minęły ledwie trzy lata, a nasze warunki społeczno-klimatyczne, ekologiczne są już zupełnie inne. Ta fala optymizmu i współpracy globalnej, która niosła nas przez te lata do Paryża i przez Paryż, załamała się" - mówił.

Według Kurtyki społeczeństwa na całym świecie nie są już tak zjednoczone i nie myślą w ten sam sposób, jeżeli chodzi o zmiany klimatyczne, jak kiedyś. - Pytanie, czy rzeczywiście zależy nam na naszym rezultacie, czy rzeczywiście zależy nam na Porozumieniu paryskim - mówił prezydent COP24.

Ustalenia grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach mogą mieć istotne znaczenie dla globalnej polityki klimatycznej na dekady - uważa Kurtyka. Jedną z ważniejszych kwestii będzie finansowanie inwestycji klimatycznych - dodaje (PAP wideo).


Andrzej Duda zaskoczył strojem

Media zwróciły uwagę, że Andrzej Duda podczas niedzielnego, nieoficjalnego spotkania z sekretarzem generalnym ONZ miał na sobie nietypową marynarkę, z motywem góralskich parzenic.


Jeszcze w poniedziałek na szczycie przedstawiona ma zostać deklaracja ws. sprawiedliwej transformacji. Odnosi się ona do zapewnienia sprawiedliwej i solidarnej transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy.

Szczyt klimatyczny w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie (do 14 grudnia). Udział w nim zapowiedziało ponad 25 tys. uczestników, w tym kilkadziesiąt głów państw i szefów rządów z całego świata - 29 prezydentów i monarchów, 7 ministrów spraw zagranicznych i 82 ministrów środowiska.  Łącznie zarejestrowano 28 tysięcy uczestników COP24, jednak organizatorzy spodziewają się, że w szczycie klimatycznym w stolicy Górnego Śląska weźmie udział około 30 000 osób.

Ponad 65 tysięcy osób wyszło na ulice Brukseli w związku z rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Manifestanci domagali się natychmiastowych działań w sprawie zmiany klimatu (wideo RUPTLY/x-news).


źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka