16 obserwujących
745 notek
983k odsłony
1791 odsłon

USA pomogą Polsce budować program jądrowy. Podpisano memorandum

Andrzej Duda i Donald Trump. PAP/EPA/ZACH GIBSON
Andrzej Duda i Donald Trump. PAP/EPA/ZACH GIBSON
Wykop Skomentuj31

Sekretarz energii USA Rick Perry i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podpisali w środę w Waszyngtonie memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej - poinformowała polska ambasada w USA. 

Memorandum podpisano przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Memorandum of Understanding (MoU) to konkretny krok wprowadzający strategiczny dialog w dziedzinie energii między Polską a USA - poinformowała na Twitterze polska ambasada w Waszyngtonie. 


Polskę i USA łączą strategiczne partnerstwo i przyjaźń, które wzmacnia wspólne zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - stwierdził po podpisaniu memorandum Rick Perry.  


Andrzej Duda: Umowa poprawi bezpieczeństwo Polski

Podpisanie memorandum skomentowali również prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej.  

Andrzej Duda i Melania Trump
Andrzej Duda: Umowa poprawi bezpieczeństwo Polski. Fot. PAP/EPA/ZACH GIBSON

– Umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni nasze więzi handlowe – ocenił Donald Trump. 

– Dziękuję za tę umowę, dotyczącą współpracy w zakresie energii nuklearnej, wykorzystywanej do celów cywilnych. Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie ten program zrealizować z pożytkiem dla ochrony środowiska, z pożytkiem dla ochrony klimatu na świecie i dla bezpieczeństwa mojej ojczyzny – powiedział w czasie konferencji prasowej prezydent Duda. 

Minister Tchórzewski: USA mają wolę współpracy z Polską

– Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w Sejmie, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

– Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od sześciu do dziewięciu bloków jądrowych – poinformował Tchórzewski. – Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych – dodał. Minister podkreślił, że „różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane”.

– Taką deklarację rząd Polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego, w związku z tym, że KE notyfikowała nam pomoc publiczną i zgodziła się na to, żeby energetyka węglowa w Polsce funkcjonowała jeszcze przez dziesiątki lat – powiedział.

Minister podkreślił, że Polska musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. – Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w tej części energetyki konwencjonalnej, nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez energetyki jądrowej – ocenił.

KW

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka