19 obserwujących
884 notki
1246k odsłon
1885 odsłon

Ustawa ws. cen prądu. Zamieszanie wokół oświadczeń dla przedsiębiorców

Wiele osób nadal nie jest świadomych podwyżek cen prądu w razie niezłożenia oświadczenia.
Wiele osób nadal nie jest świadomych podwyżek cen prądu w razie niezłożenia oświadczenia.
Wykop Skomentuj39

PO alarmuje, że mali przedsiębiorcy tylko do jutra mają czas na złożenie oświadczenia potwierdzającego uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej. Przed punktami obsługi utworzyły się ogromne kolejki. Ministerstwo Energii uspokaja, że termin składania oświadczeń mija w poniedziałek o północy.

Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Nie dotyczy to tylko gospodarstw domowych.

Przedsiębiorstwo energetyczne jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. Sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup, dlatego złożenie oświadczenia jest konieczne, by uniknąć podwyżki.

Zgodnie z ustawą mającą „zamrozić” ceny energii elektrycznej po ubiegłorocznych (niższych) stawkach rozliczone będzie zużycie prądu tylko do końca czerwca. Od lipca niższe stawki zachowają automatycznie jedynie odbiorcy prywatni.

Problem w tym, że rząd dał firmom i samorządom jedynie 28 dni od wejścia w życie ustawy na złożenie stosownych oświadczeń swoim sprzedawcom energii. Muszą to zrobić na piśmie i de facto osobiście. Data ustawowego terminu wypada 27 lipca, w sobotę.

Zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do "stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r." mają następujące grupy odbiorców końcowych: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także "inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej".

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców podał przed kilkoma dniami, że do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.

Niezłożenie oświadczenia w terminie może spowodować podwyżkę stawek za użytkowanie energii elektrycznej od 30-40 do nawet 70 procent. Wielu przedsiębiorców czy samorządowców nie wiedziało o zmianie przepisów albo dopiero pod koniec terminu zaczęto dowiadywać się o konieczności składania oświadczeń. Przed punktami sprzedaży dostawców energii utworzyły się ogromne kolejki.

Rząd jest krytykowany za krótki okres czasu na złożenie oświadczeń, za brak kampanii informacyjnej oraz za to, że termin wypada w środku okresu urlopowego. Mało prawdopodobne, aby oświadczenia zdążyli złożyć wszyscy zainteresowani. Wiele osób nadal nie jest świadomych podwyżek w razie niezłożenia oświadczenia.

Posłowie i działacze PO w całej Polsce prowadzą kampanię pod hasłem #RabunekZaPrad", podczas której informują przedsiębiorców o konieczności pilnego składania oświadczeń. - Szanowni przedsiębiorcy, jeśli do dzisiaj, a de facto do poniedziałku nie złożycie oświadczenia, w którym udowodnicie państwu naszemu, że nie jesteście wielbłądem, to znaczy, że jesteście przedsiębiorcą i że kolejne sześć miesięcy macie prawo do tej zaniżonej sztucznie ceny energii, to zapłacicie cenę wyższą - przestrzegała posłanka Izabela Leszczyna.

- Mało kto z przedsiębiorców został poinformowany o tym, że taka podwyżka grozi, a to nie jest mała podwyżka, bo mówimy o wzroście od 50 proc. do 70 proc. Odbije się to na nas wszystkich, na społeczeństwie dlatego, że wzrosną ceny żywności (…) czy też usług. (…) W związku z czym apelujemy do wszystkich przedsiębiorców, aby skorzystali z tej możliwości i jeszcze dzisiaj złożyli stosowne oświadczenia - apelował poseł PO Marek Krząkała.


Ministerstwo Energii poinformowało, że punkty obsługi głównych sprzedawców prądu będą przyjmować w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia, potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej. Ustawowy termin mówi o 27 lipca, ale ponieważ to sobota, zgodnie z Kodeksem cywilnym, oświadczenie można więc złożyć jeszcze w pierwszym, przypadającym po terminie dniu roboczym.

„W związku z dużym zainteresowaniem ułatwiamy wszystkim możliwość złożenia oświadczenia. Informujemy, że punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych pracują w sobotę, niedzielę, a w poniedziałek do północy” - poinformowało ME. Resort zaznaczył, że oświadczenie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 29 lipca br., a decyduje data stempla pocztowego.


28 czerwca br. prezydent podpisał poselską nowelizację "ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych" – z 28 grudnia 2018 r.

Nowelizacja zakłada m.in. zamrożenie cen prądu przez cały 2019 r. Dotyczy ona m.in. gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali oraz jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Odbiorcy muszą składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych - za wyjątkiem gospodarstw domowych. Zgodnie z ustawą odbiorca końcowy składa oświadczenie przedsiębiorstwu obrotu w terminie 28 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji, co nastąpiło 29 czerwca b.r.

Jak wcześniej informował minister energii Krzysztof Tchórzewski, nowelizacja oznacza, że przez cały 2019 r. ceny nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych. Natomiast od 1 lipca zamrożenie obejmuje też ok. 1000 szpitali, 61,4 tys. instytucji sektora finansów publicznych - w tym samorządów, 1,937 mln mikrofirm i 57 tys. małych firm. Tchórzewski podał też, że gwarantuje, iż dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 r. 8 mld zł.

Opublikowana ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, do której załącznikiem numer 1 jest wzór oświadczenia, jakie należy złożyć sprzedawcy energii, jest dostępna po tym linkiem.

ja

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka