20 obserwujących
913 notek
1280k odsłon
507 odsłon

Amazon chce być eko. Ogranicza swój ślad węglowy

Centrum Logistyki Amazon w Kołbaskowie pod Szczecinem. Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Centrum Logistyki Amazon w Kołbaskowie pod Szczecinem. Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj10

Ponad 200 naukowców i ekspertów pracuje w Amazonie nad metodami redukcji śladu węglowego w przesyłkach i dostawach.

Amerykański koncern zajmujący się e-handlem - największy na świecie sklep internetowy - chce być coraz bardziej przyjazny środowisku. Grupa składająca się z ponad 200 osob - ekspertów, naukowców i specjalistów - pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą ograniczyć tzw. ślad węglowy w przesyłkach i dostawach. W Polsce Amazon istnieje od 2014 r. Ma pięć centrów logistycznych, z których towary są rozsyłane po całej Europie (dwa we Wrocławiu oraz po jednym w Sosnowcu, Kołbaskowei i Poznaniu). W budowie jest szóste centrum w Omianach koło Bolesławca.

O działaniach mających na celu ograniczenie śladu węglowego podejmowanych przez koncern opowiadał na 29. Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceprezes Amazon Operations Europe Steven Harman. Jak mówił, jego firma stara się, aby przesyłki zawierały mniej plastiku, a w opakowaniach mieściło się więcej produktów. W ciągu 10 lat, od kiedy wdrożono w firmie program proekologiczny, zmniejszono ilość materiałów wykorzystywanych do opakowań i zmodernizowano łańcuch dostaw. Na początku tego roku Amazon ogłosił program „Shipment zero”, którego celem jest, aby do 2030 r. co najmniej 50 proc. dostaw było realizowanych przy zachowaniu pełnej neutralności w kwesti emisji dwutlenku węgla.

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to inaczej ślad ekologiczny, jaki pozostawia po sobie osoba, organizacja, wydarzenie lub produkt; jest to suma emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu) wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną jednostkę.

Ślad węglowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. 

Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu.

Przy obliczaniu śladu węglowego poszczególnych państw należy brać pod uwagę nie tylko emisje na ich własnym terytorium, lecz także emisje towarzyszące produkcji dóbr importowanych. Państwa europejskie "eksportują" ok. 1/3 swoich emisji. W przypadku Szwajcarii emisje, za które odpowiada gospodarka szwajcarska za granicą, są większe niż emisje krajowe.


BG

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości