eri eri
168
BLOG

Kogo obdarzysz wiekszym zaufaniem? Jaroslawa, czy Donalda?

eri eri Rozmaitości Obserwuj notkę 16

    Donald Tusk chce wrócić do polskiej polityki – rzekł był Schetyna Grzegorz. Czeka nas kolejna batalia Jarosław vs Donald?
Pierwsza część artykułu ukazała się na Salonie24 kilka lat temu. Nie spotkała się z większym  zainteresowaniem (mało chwytliwy tytuł). Niniejsza wersja, pod zmienionym już tytułem została uzupełniona i poprawiona.

1. Leptosomatyk – człowiek o smukłej budowie ciała, słabym rozwoju kośćca, umięśnienia, bardzo słabym – tkanki tłuszczowej. Płaska klatka piersiowa, kończyny długie, cienkie. Dłonie o delikatnych kostkach. Długość ciała w znacznym stopniu ma przewagę nad jego szerokością. Wzrost średni lub wysoki.

Według Emsta Kretschmera, leptosomatyk charakteryzuje zwykle schizotymiczne usposobienie.

Schizotymik – według typologii to człowiek oschły uczuciowo, zamknięty w sobie, drażliwy, wyniosły, niechętny wobec otoczenia, nietowarzyski, nieufny w stosunku do ludzi, nieśmiały, nerwowy, nadmiernie kontrolujący reakcje emocjonalne, skoncentrowany na sobie.

2. Pyknik – człowiek o rozwiniętej głowie, klatce piersiowej i brzuchu. Ciało ma tendencje do rozkładania tłuszczu wokół tułowia. Niski wzrost, zaokrąglona figura, szeroka twarz na masywnej szyi, okazały brzuch. Przewaga wymiarów szerokościowych nad długościowymi.

Według Emsta Kretschmera, pyknik charakteryzuje zwykle cyklotymiczne usposobienie.

Cyklotymik – według typologii to człowiek, który odznacza się łatwością nawiązywania kontaktów z otoczeniem, żywymi reakcjami emocjonalnymi i skłonnością do okresowych zmian nastroju.

Metoda Kretschmera (intuicyjna) próbuje klasyfikować ludzi wedle kilku kategorii czy typów, nie uwzględniając tego, że zarówno różnice fizyczne, jak i psychiczne występują w postaci ciągłych zmian ilościowych.
Niemniej jednak, kto zna Donalda Tuska czy Jarosława Kaczyńskiego wie, że w powyższych charakterystykach jest wiele prawdy. Doskonale uzupełniają je dwie opinie o tych postaciach. Pierwsza – prezydenta Kwaśniewskiego, który swego czasu wyraził się o Donaldzie, iż jest on „rudy i mściwy”. Druga – obiegowa mówiąca, że Kaczyński nie ma szczęśliwej ręki do ludzi i wiele jego decyzji personalnych było chybionych.

Kilka lat temu w sejmie, byliśmy świadkami emocjonalnego wybuchu Jarosława Kaczyńskiego, kiedy to z mównicy sejmowej wykrzyczał pamiętne słowa o „mordach zdradzieckich” i „kanaliach”. Później jednak, kiedy za te słowa został ukarany przez sejmową komisję etyki, nie odwołał się od tej decyzji, co można potraktować za uznanie swej winy, a jeśli tak, świadczy to o jego klasie.

Z kolei 23 kwietnia 2019 roku, w związku z przesłuchaniem przez sąd okręgowy w Warszawie w sprawie przeciwko Arabskiemu, mogliśmy oglądać ówczesny wizerunek Donalda  Tuska. Przypomnę: rzucała się w oczy jego koścista, zdumiewająco niezdrowa, zdaniem wielu zła - twarz i nomen omen wilcze oczy. Zdziczał w tej Brukseli. Dzisiaj te tendencje, znacznie się pogłębiły.

Aby umiędzynarodowić  sylwetki obu tych polityków i przybliżyć je całemu światu, posłużmy się językiem angielskim –  językiem najpopularniejszym. I tak,

Jarosław Kaczyński to: statesman, the most famous Polish single, cat lover, early film debut, one of those who stole the moon, rodeo enthusiast.

 Donald Tusk to:   President of the European Council. European, Pole, Kashubian, husband, father, grandfather, runner, still football player and fan of Lechia Gdańsk (jak napisał niegdyś, jeden z  blogerów Salonu. Bloger o niezwykle urokliwym ale i zwodniczym avatarze).

Chyba dla złagodzenia wrażenia, jakie robi swoją facjatą, Donald Tusk opracował jakiś czas temu, nowy uśmiech, który wraz ze składanymi jak do modlitwy dłońmi prezentował w przeszłości i tym uśmiechem właśnie starał się oczarować otoczenie. Ów „niewinny uśmiech psotnego chłopaczka”, jak mawiała wtedy moja znajoma – początkujący reżyser – pasowała,  jej zdaniem jak ulał, do drugiej części,  gdyby ją kręcono,  komediowego tym razem horroru: „Rosemary’s Baby 2”. Ale to tak na marginesie.   
 


eri
O mnie eri

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości