54 obserwujących
472 notki
556k odsłon
  194   0

Dziś przypada rocznica urodzin geniusza muzycznego Aleksandra Tansmana

Lodz
Lodz

Aleksander Tansman urodził się 1897 roku w Łodzi. Tutaj w 1914 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne. Karierę muzyczną rozpoczął grając z Łódzką Orkiestrą Symfoniczną, poprzedniczką Filharmonii Łódzkiej. Do grona jego przyjaciół zaliczali się Julian Tuwim oraz Paweł Klecki.

 W 1915 roku Tansman rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1920 roku opuścił Polskę i udał się do Paryża. We Francji szybko zwrócono uwagę na jego talent i przełożyło się na odbycie przez niego tournée dookoła świata. Koncertował między innymi w Japonii, Chinach, Indiach, Indonezji, USA, Egipcie, Izraelu, Grecji. Trasa koncertowa okazała się wielkim sukcesem.

 Ze względu na żydowskie korzenie po wybuchu II wojny światowej znalazł się w niebezpieczeństwie. Początkowo wraz z rodziną schronił się w Nicei, w 1941 roku dzięki pomocy Charliego Chaplina przeniósł się do USA. Za oceanem zamieszkał w Los Angeles. W Stanach Zjednoczonych komponował przede wszystkim muzykę filmową. Napisał ścieżkę dźwiękową chociażby do filmu "Paris-Underground". Kompozycja ta znalazła uznanie i została nominowana do Oskara.

 W 1946 roku powrócił do Francji, której obywatelstwo przyjął już w 1938 roku. Polskę odwiedził dopiero w 1967 roku. W trakcie wizyty podejmowano go z honorami, w mediach grano kompozycje jego autorstwa. Dla samego artysty, dotychczas chłodno przyjmowanego w Polsce, było to zaskoczenie. Od tej pory twórczość kompozytora stała się bardziej rozpoznawalna w jego ojczyźnie.

 Aleksander Tansman zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu, gdzie jest pochowany.

A już o 16:30 z okazji urodzin Tansmana w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się koncert upamiętniający artystę.

Kilka wypowiedzi: Tak jak Chopin wiek przed nim wprowadził na salony paryskie polską muzykę i stał się muzycznym plenipotentem Polski w świecie Zachodu - pisał o nim w 1928 r. amerykański krytyk Nicolas Slonimsky. Odniósł światowy sukces, a jego muzyką zachwycali się George Gershwin i Charlie Chaplin. W Polsce, zarówno tej przedwojennej, jak i powojennej, miał niewielu admiratorów.

Aleksander Tansman - kompozytor, który wprowadzał polską muzykę na salony Europy

Po kres życia podkreślał, że jest kompozytorem polskim, a najlepiej – zdaniem Wojciecha Wendlanda - świadczy o tym jego muzyka. To Tansman był bowiem odnowicielem formy mazurka, jako pierwszy po Chopinie - pisał mazurki jeszcze wcześniej niż Szymanowski. Jeden z pierwszych utworów Tansmana, który miał premierę w Łodzi, nosił nazwę "Album Polski", a jego ostatni utwór - "Alla Polacca". Kompozycję uświetniającą paryskie obchody 100. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina zamówiono właśnie u Tansmana.

Jeszcze przed wojną w latach 1932-33 Tansman odbył bezprecedensowe artystyczne tournée dookoła świata – nie dokonał tego przed nim żaden muzyk czy współczesny kompozytor. Odwiedził m.in. Hawaje, Japonię, Chiny, Hongkong, Filipiny, Malaje, Jawę, Bali, Cejlon, Singapur, Indie, Egipt, Baleary.

Sporo interesujących uzupełnień:

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/tansman-kompozytor-ktory-wprowadzal-polska-muzyke-na-salony-europy

Intersujaca, jakze inna kompozycja.

Aleksander Tansman, Quatre danses polonaises

https://youtu.be/WERhS1jnVXY


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura