The New York Times
The New York Times
Eternity Eternity
132
BLOG

Porządek światowy między dwiema szkołami: Brzeziński kontra Kissinger

Eternity Eternity Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Pomysły dwóch mężczyzn, Brzezińskiego i Kissingera, wywarły wpływ na świat w wielu aspektach, które trafiły w sedno interesów Stanów Zjednoczonych Ameryki i miały ogromny i długotrwały wpływ na naród żydowski.

Henry Kissinger, ojciec podejścia "krok po kroku", zawsze potrafił stworzyć rozmytą wizję swoich ostatecznych celów. W latach siedemdziesiątych Kissinger pomógł prezydentowi Nixonowi opracować koncepcję "odprężenia" zarówno ze Związkiem Radzieckim, jak i Chinami, zmniejszając napięcia zimnej wojny.

Zbigniew Brzeziński, ojciec podejścia wielkiego skrzyżowania i teorii wieloświatowej, kierował swoją ideologią poprzez koncepcję, że interesy Ameryki mają być najważniejsze. Był demokratycznym odpowiednikiem Kissingera. Pracował jako doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Lyndona Johnsona w latach 60. i pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera w latach 1976-1980. W przeciwieństwie do Kissingera, jego wizja jest jasna, a jego pożądane cele są zazwyczaj łatwiejsze do odczytania.

image
Kissinger sam w sobie jest bardziej tajemnicą, ponieważ jego głęboko penetrujący zasięg zaowocował katalogiem teorii spiskowych na temat "roli" Kissingera w mrocznym tajnym podziemnym świecie, tak tajnym, że nawet kosmici z Marsa mogą nie znać szczegółów, zgodnie ze wspomnianymi teoriami spiskowymi.
Z drugiej strony Brzeziński jest biurokratą, który nigdy nie był wtajemniczony w amerykańską elitę polityczną. Jego filozofia brzmiała: "Dwupartyjność pomaga uniknąć skrajności i nierównowagi. Powoduje kompromisy i dostosowania. Więc współpracujmy".

Nigdy nie miał takiego wpływu jak Kissinger. Jest w zasadzie myślicielem z wizytówką doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Kissinger jest doradcą prezydenta, który często szeptał ostatnie słowa do uszu przywódców.
W ostatniej dekadzie żar Brzezińskiego zaczął przygasać, a głos Kissingera wzrastać. Jego koncepcja, która jest dziś najbardziej aktualna, to przejęcie krajów Bliskiego Wschodu lub kontrolowanie ich w celu konfrontacji z Chinami.

Ta koncepcja mogła wydawać się szalona, ale już nie, wystarczy szybko przeczytać wiadomości i można się domyślić, że Kissinger wygrywa. Na razie wydaje się, że potęga militarna Chin nie jest już tajemnicą, podobnie jak ich gotowość do użycia jej w niektórych regionach świata.

Na razie pozwolę sobie zakończyć stwierdzeniem, że Kuwejt i Bahrajn mogą być przykładami realizacji koncepcji Kissingera.

https://scholarworks.wm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=4901&context=etd
Kissinger and Brzezinski

Apr 4, 2001 12:00 AM EST

https://www.pbs.org/newshour/show/kissinger-and-brzezinski
Wspomnienia, Henry Kissinger nie żyje…

https://www.salon24.pl/u/eternity/1342808,wspomnienia-henry-kissinger-nie-zyje

Zobacz galerię zdjęć:

The New York Times
The New York Times The Times of Israel The Telegraph
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka