Porozmawiajmy o ważnym
"Jestem Polakiem - więc całą rozległą stroną swojego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami..." Roman Dmowski
2 obserwujących
20 notek
4169 odsłon
  90   0

Zabić komunistę to czyn szlachetny - zabić szowinistę to grzech śmiertelny!

Memoriał
Memoriał
W epoce Putina koncepcja Memoriału coraz bardziej kłóci się z kanonem historyczno-politycznym w Rosji, gdzie panuje kult Stalina. Ta niewygodna organizacja zajmuje się najmroczniejszymi rozdziałami najnowszej historii Rosji, badając w archiwach przypadki represji stalinowskich. Centrum Praw Człowieka Memoriał również często występuje w obronie więźniów politycznych, wśród których opozycjonista Aleksiej Nawalny. Czy zamknięcie tej placówki jest zemstą Zachodowi?

Rosyjski Sąd Najwyższy w środę 28 grudnia zakazał międzynarodowej organizacji pozarządowej Memoriał dalszego działania. Organizacje pozarządowe, które otrzymują wsparcie finansowe z zagranicy, zmuszone są do podawania we wszystkich dokumentach informacji o sobie jako „agentach zagranicznych”. Memoriał odrzucił oskarżenia o braku adnotacji i w oświadczeniu stwierdził, że groźba zamknięcia placówki była „decyzją czysto polityczną”. Podczas trwającej kilka dni rozprawy sądowej przedstawiciele Memoriału podkreślali, że po takich zarzutach zawsze niezwłocznie załączali do odpowiednich publikacji wymagane formalnie informacje. Zapłacono również nałożone grzywny w łącznej wysokości 54 000 euro. Ponadto osiem z dziesięciu wykroczeń administracyjnych wymienionych przez prokuraturę w oskarżeniu uległo przedawnieniu.

image

Memoriał jest dzieckiem pieriestrojki Michaiła Gorbaczowa w drugiej połowie lat 80. W 1987 r. w Moskwie powstała pierwsza grupa, która zajęła się upamiętnieniem ofiar represji politycznych epoki stalinowskiej. Miliony obywateli Związku Radzieckiego zostały zamordowane z pobudek politycznych lub walczyły o przetrwanie w obozach pracy na Wyspach Sołowieckich w Północnej Rosji. Szybko też powstał ogólnokrajowy ruch, który miał swoich przedstawicieli w wielu republikach ówczesnego ZSRR. Jego pierwszym przewodniczącym został laureat Pokojowej Nagrody Nobla Andriej Sacharow.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale