2 obserwujących
148 notek
144k odsłony
  479   0

IPN umarza śledztwo ws. zbrodni w Koniuchach !

Czy to element transakcji wiązanej z Izraelem ws. nowelizacji ustawy o IPN ? Jeśli tak to wielki skandal który wpisuje się w tuszowanie prawdy o wydarzeniach w Jedwabnem.

Kilka dni po 74 rocznicy zbrodni w Koniuchach IPN podjął decyzję o umorzeniu śledztwa !

Masakra w Koniuchach została dokonana 29 stycznia 1944 przez partyzantów radzieckich i żydowskich. Zamordowano co najmniej 38 polskich mieszkańców wsi Koniuchy położonej przed wojną w województwie nowogródzkim w powiecie lidzkim.

W czasie pogromu we wsi spalono większość domów, oprócz zamordowanych, co najmniej kilkunastu mieszkańców zostało rannych, a przynajmniej jedna osoba z nich zmarła następnie wskutek otrzymanych ran. Przed atakiem wieś zamieszkana była przez około 300 polskich mieszkańców, istniało w niej około 60 zabudowań. Partyzanci wcześniej rekwirowali mieszkańcom wsi żywność, ubrania i bydło, dlatego też tutejsi mieszkańcy powołali niewielki ochotniczy oddział samoobrony.

Większość oddziału „Śmierć okupantowi” tworzyli Żydzi i żołnierze Armii Czerwonej zbiegli z obozów jenieckich. Oddział żydowski liczył 50 ludzi, a oddziały rosyjsko-litewskie około 70 osób. Dowódcami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky. Według jednego z napastników Chaima Lazara celem operacji była całkowita eksterminacja polskiej wsi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Według ustaleń Kongresu Polonii Kanadyjskiej, będących podstawą wszczęcia śledztwa przez IPN, liczba zabitych była większa (ok. 130).

Atak na Koniuchy i wymordowanie tutejszej ludności cywilnej był jedną z szeregu podobnych akcji prowadzonych w 1943 i 1944 przez oddziały partyzantki radzieckiej i żydowskiej w Puszczy Rudnickiej i Nalibockiej (np. masakra ludności w miasteczku Naliboki gdzie odział radzieckich partyzantów wraz z bandą Tewie Bielskiego zamordowały ok 150 polskich mieszkańców).

Szacunki liczby ofiar zbrodni są różne i wahają się od 38 do nawet 300 osób. Wg relacji żydowskich uczestników ataku na wieś wymordowano wszystkich jej mieszkańców.

https://dorzeczy.pl/kraj/56267/IPN-umarza-sledztwo-w-sprawie-masakry-w-Koniuchach.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_KoniuchachLubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka