61 obserwujących
1153 notki
1135k odsłon
181 odsłon

Co jest ważniejsze dla Warszawy: psy czy dzieci?

Wykop Skomentuj2

Pisałem ostatnio notkę, w której porównywałem kwoty wydawane przez władze Warszawy na 1 psa/kota w schronisku na Paluchu z minimum socjalnym i minimalną emeryturą. Wyszło na psa/kota władze Warszawy wydają więcej niż minimum socjalne dla człowieka i niż najniższa emerytura. Ale jakoś to, przynajmniej część Czytelników niespecjalnie ruszyło. Może wyliczenia nie takie, a może cóż tam emeryt żyjący na najniżej emeryturze, albo człowiek żyjący na socjalu. Niedawno jednak premier Morawiecki z wielką mocą powiedział, że najważniejsze są dzieci. Wcześniej mówił to samo premier Miller i to dosłownie. 

Sprawdźmy więc ile Warszawa wydaje na dzieci a ile na psy/koty.


Najpierw wyliczenia z poprzedniej notki, ile Warszawa wydaje na psa/kota:

Budżet schroniska na ten rok to  9 876 000 zł, liczba psów i kotów ogółem w październiku br. w tym schronisku to 653 sztuki. Wychodzi więc, że utrzymanie 1 zwierzęcia w ciągu miesiąca to 1260 zł.

 

A teraz wyliczenia - w podobny sposób ile Warszawa wydaje na ucznia:

W roku 2019 budżet oświatowy W-wy wyniósł rekordowe 4 mld 421 mln przy liczbie 433 968 uczniów przeliczeniowych. Wynika z tego, że na jednego ucznia miesięcznie miasto stołeczne wydaje 836 zł. 

Co to jest uczeń przeliczeniowy? Nie wiem. Jeśli jednak dodamy uczniów z placówek prowadzonych przez miasto i nie prowadzonych przez miasto to wyjdzie liczba 323 847 i kwota 1 138 zł

I budżet losowo wybranej szkoły: Szkoła Podstawowa nr 25 im. KEN, 430 dzieci, 19 oddziałów, 43 nauczycieli, wydatki ogółem na 2019r.: 4 855 428 zł.  Wychodzi 941 zł/ucznia/miesiąc. Jak sądzę brutto. I tutaj widać kto jest ważniejszy dla władz Warszawy: pies czy uczeń.

 

Ale to tylko liczby. Jakieś tam cyferki, statystyki, a statystyka wiadomo, kłamie. Jestem głęboko przekonany, że zapytany przez dziennikarza prezydent Rafał Trzaskowski z właściwą sobie mocą i elegancją odpowiedziałby, że dla niego uczeń jest zdecydowanie ważniejszy od psa czy kota. Bo dzieci są najważniejsze.

 

file:///C:/Users/admin/Downloads/sp25.pdf

https://edukacja.warszawa.pl/edukacja-warszawska/budzet-oswiaty/20090-liczba-uczniow-do-projektu-budzetu-na-2019-r 

https://niezalezna.pl/299114-stoleczne-schronisko-na-paluchu-z-dotacja-obcieta-o-15-mln-zl-jest-reakcja-premiera-morawieckiego

https://www.napaluchu.waw.pl/dane_statystyczne/

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka