60 obserwujących
1097 notek
1073k odsłony
418 odsłon

Grając Grundolem PiS robi miejsce Konfederacji

Wykop Skomentuj12

W popularnej komedii "Piłkarski poker" jest scena, w której M. Opania przekupuje Grundola - podstawowego gracza Czarnych Zabrze. Grundol ma grać jak nigdy: ofiarnie, walecznie, z poświęceniem i cała drużyna ma grać na niego, jest jeden warunek: Grundol nie może strzelić gola.


Moim zdaniem taką właśnie taktykę stosuje Prawo i Sprawiedliwość wobec swojego twardego elektoratu: największego z wiernych. Dlatego nie ma i nie będzie rozliczeń komunizmu, nawet tych w dziedzinie symboli. Dlatego nie ma nawet promocji polskich bohaterów i w Polsce i za granicą, ale jest sute finansowanie powstania i promocji za granicą np. antypolskiej "Dalej jest noc" Engelking i Grabowskiego (de facto PAN-u), ale żadnych poważnych państwowych programów badających, upamiętniających i promujących pomoc Polaków Żydom. Dlatego nie ma widocznej trwałej promocji Witolda Pileckiego i żołnierzy niezłomnych. Nie ma nawet strony internetowej przystępnie pokazującej kto w danym powiecie w okresie II wojny i potem był bohaterem, kto bestią. Nie ma i nie będzie. Dopóki to PiS będzie trzymał monopol na prawicy. (Najbardziej paradna jest wiadomość z ostatnich chwil: PiS popiera wielką komisję badającą pedofilię m.in. w Kościele, a w kwestii zbrodni komunistycznych, żadnej komisji, nawet symbolicznie wskazującej z imienia i nazwiska winnych zdrady, morderstw, tortur i zbrodni ni widu, ni słychu)

Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem wynika to z faktu, że PiS traktuje swój twardy elektorat - najwierniejszy z wiernych - po kupiecku: oni zawsze będą na nas głosować, nieważne co zrobimy, najwyżej sprzeda im się jakąś bajkę i ją kupią bo i tak nie mają wyboru. Co innego elektorat nie-twardy, ten trzeba po prostu kupować za twardą walutę. Czynami, bo nie-twardzi są zobojętniali na słowa. To oczywiście wersja postrzegająca w sposób optymistyczny postępowanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, ale nie jedyna. (Tak dla przypomnienia, może niektórzy z Państwa pamiętają jeszcze, że póki środowiska Radia Maryja nie zawarły sojuszu z PiS były one pomawiane przez środowiska PiS jako kto? Jako sojusznicy Rosji - świadomi bądź nie, jeden z argumentów: nadajnik RM na Uralu).

To co obserwujemy obecnie to spadanie łusek z oczu części twardego elektoratu PiS. Po prostu ludzie zaczynają dostrzegać obłudną politykę tej partii odnośnie szeroko pojętych zagadnień niepodległościowo -antykomunistycznych. Stąd robi się miejsce, w które wchodzi Konfederacja, głosząca, w dużym skrócie, że zrobi ona to o czym PiS tylko mówi. I najważniejszy proces na dzisiejszej prawicy, to ten, czy jakaś siła niepodległościowa, niezależna od PiS, zdoła się zahaczyć i uzyskać tlen w postaci strumieni państwowej gotówki i puli etatów, czy też monopol PiS zostanie utrzymany.

Nadchodzące wybory są tutaj bardzo ważne. Są to bowiem wybory, których stawką jest pietruszka (dziś bardzo droga, ale zupę spokojnie można zrobić i bez pietruszki). I albo twardy elektorat PiS pokaże, że stać go na emancypację od monopolu tej partii, albo pokaże, że nie ma już zębów, a PiS jest dla niego ważniejszy niż Polska. Bardzo możliwe, że jest to ostatnia z takich szans. Wyraźnie bowiem widać proces przeformatowywania Prawa i Sprawiedliwości. Partia ta stopniowo traci na wschodzie - w starej Polsce, dawnym Generalnym Gubernatorstwie - a zyskuje w nowej Polsce - na ziemiach zachodnich + wcielonych do Rzeszy, gdzie dotąd monopol miało SLD, a potem przekazało go PO (wystarczy przeanalizować np. wyniki kolejnych wyborów w miastach tych regionów). Widać to też zresztą w polityce kadrowej PiS, stawiającej na ludzi z Warszawy i zachodu zostawiając Generalnej Guberni głównie funkcje reprezentacyjne, ale z małą władzą. Jak bardzo jest to proces zaawansowany? Nie wiem. Możliwe jednak, że jeśli tzw. twardy elektorat PiS chce ugrać coś realnego ze swoich postulatów niepodległościowo - antykomunistycznych to teraz ma ku temu jedną z ostatnich szans. Musi po prostu pokazać Nowogrodzkiej, że i do niego trzeba przychodzić z twardą walutą w kieszeni, a nie tylko z ustami pełnymi słów.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka