64 obserwujących
474 notki
903k odsłony
4614 odsłon

Majdan III: Rewolucje

Wykop Skomentuj98

- kijowski gubernator obwodu ługańskiego olewa mieszkańców "przygranicznych" - większe dostawy chleba i wody butelkowanej raz na kilka miesięcy po kosmicznych (na ich warunki) cenach 

- w porównaniu z okolicami Mariupola dramat 

- weterani skontaktowali się z wolontariuszami m.in. z Charkowa i zaczynają tworzyć łańcuchy dostaw 

- Biłeckij odżegnuje się od "polityzacji" akcji, deklarując że jego ludzie - w odróżnieniu od np. "Swobody" - na demonstracjach przeciwko "formule Steinmejera" nie będą eksponować symboliki partyjnej (w tym kontekście krytycznie ocenił deklarację Poroszenki uczestnictwa w tych protestach) 

- na dziś zgłosiło się do niego ok. 500 weteranów gotowych robić za pospolite ruszenie (co ciekawe, obok ludzi z Prawego Sektora, dominują desantnicy z regularnych brygad, a nie "azowcy") 

- na pytanie wprost o stanowisko pułku "Azow" powtórzył, że to jednostka wojskowa podległa władzom konstytucyjnym i jako taka znajduje się poza polityką

- wszyscy mają zalegalizowaną broń i, jak to ujął B., mogą strzelać do terrorystów w obwodzie ługańskim na takich samych zasadach, jak w Kijowie - jako reagujący obywatele 

- ogólnie to przyjechali, by rozruszać ruch turystyczny w Ługańsku i okolicach 

Materiału jest 2h i nie chce mi się wszystkiego streszczać. Główna myśl - wzmacniać państwo od środka (gospodarka, armia, antykorupcja) - i nie ruszać się z zajmowanych pozycji do momentu ewidentnej słabości przeciwnika. 

Wcześniej utworzyli sztab złożony z przedstawicieli organizacji politycznych i weteranów. Dla tej notki pewne znaczenie ma informacja, że wśród inicjatorów jest oddział partii Poroszenki, Europejska Solidarność z obwodu donieckiego (źródło)

09.10. - partia Zełenskiego, Sługa Narodu, złożyła w Radze Najwyższej projekt ustawy, by zabrać "niezatapialnemu" szefowi MSW Awakowowi zwierzchnictwo nad Gwardią Narodową oraz pogranicznikami i przekazać je bezpośrednio prezydentowi (tak jest z SBU). Dzisiaj do Zołotego jechali weterani m.in. z Charkowa, Czerkas, Kijowa i mniejszych miejscowości z obwodu donieckiego. W sumie ok. 150 os. mających dołączyć do urzędującej 70. Policja na blokpostach próbowała zatrzymać poszczególne kolumny, ostatecznie chcąc nawet przeprowadzać rewizje osobiste doprowadzili do eskalacji napięcia. Na jednym z punktów kontrolnych jeden policjant zaczął strzelać weteranom jadącym z Charkowa pod nogi i nad głowami, a inni - po pojawieniu się Biłeckiego (który po 3,5 godzinnej interwencji doprowadził do przepuszczenia kolumny) - deklarowali, że jeżeli dalej sprawy będą szły w kierunku kreślonym zygzakiem przez Zełenskiego, dołączą do weteranów.

(jeżeli ktoś chce zweryfikować tę relację - notka na ten temat z kresy.pl)

Przed tą całą sytuacją, B. skierował do grupy mieszkańców Zołotego kilka słów tłumacząć, czym jest "szara strefa" na przykładzie Szirokino (Poroszenko kazał się wycować z umocnionych wzgórz na drodze ze wschodu na Mariupol, następnie z tamtych okolic wschodnia dzielnica miasta została ostrzelana Gradami, po czym B. odbił kurorcik, w którym nie przetrwał ani jeden budynek, a wszystkich mieszkańców trzeba było ewakuować do Mariupola). "Mińsk-1" przyznawał jurysdykcję nad Szirokino Kijowowi.

Mocno spóźnieni, weterani wyglądali tak

image

(chętni mogą policzyć czerwono-czarne flagi)

Ciekawe echa w mediach główwnego nurtu. Na kanale 5. zostali zaproszeni dwaj eksperci, powiedzmy "tożsamościowy" i "liberalny". Na pytanie wzmożonej prowadzącej, jak to możliwe, że w Zołotym znalazły się "nielegalne uzbrojone grupy" padły zgodne odpowiedzi, że Rosja twierdzi, że nie ma kontroli nad siłami "separatystów" i nawet dzisiaj niczego nie gwarantuje. Tymczasem, zgodnie z "Mińskiem-1" Debalcewe i Dokuczajewsk powinny się znajdować pod kontrolą Kijowa, więc niezrozumiałe są kolejne ustępstwa, skoro nikt nie dotrzymuje poprzednich uzgodnień. Babka w lekkim szoku.

Filmik z ukraińskich pozycji pod Zołotem


Zełenski zachowuje się, jakby był gotów oddać wszystko za spotkanie "formatu normandzkiego" z udziałem Putina. Berlin i przedstawiciel NATO na Ukrainie informacje o wdrażaniu "formuły Steinmeiera" przyjęli z radością. Ukraińscy eksperci podnoszą, że nawet gdyby Moskwa, czy "separatyści" chcieli dotrzymać tych ustaleń, m.in. wycofując się na kilometr w głąb kontrolowanych terytoriów, opuściliby ważną część Doniecka, o Ługańsku nie wspominając. Fikcja. Ale nie dla aktualnie moderujących centralną politykę nad Dnieprem.

14.10.2019 odbędzie się coroczny Marsz Pokrowy, w tym roku pod hasłem sprzeciwu dla kapitulacji. Organizatorami są... deputowana z ramienia Europejskiej Solidarności, wcześniej medyczka Prawego Sektora i założycielka batlionu "Szpitalników", Biłeckij oraz szefowie dwóch największych organizacji skupiających weteranów wojny z Rosją - jeden z "Azowa", drugi z Prawego Sektora.* Formuła Steinmeiera - omówienie na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wykop Skomentuj98
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka