615 obserwujących
1599 notek
9362k odsłony
  7337   0

W oczekiwaniu na Siewiernyj 2013

 

Polscy dziennikarze, którzy po przygodach okęckich szczęśliwie dolecieli do Smoleńska, nie mieli, jak wiemy, ani czasu, ani może ochoty, ani aparatów pod ręką, by zrobić po wylądowaniu parę zdjęć. Tak im się spieszyło, że po prostu chwila i okazja im umknęła, choć przecież obserwowali aż dwa zabójcze podejścia do lądowania iła-76, któremu aż się prosiło by natrzaskać zdjęć. No ale zapewne winna wszystkiemu była smoleńska mgła, które, choćby wedle paru dziennikarskich relacji, uniemożliwiała dostrzeżenie czegokolwiek. Na szczęście ił-76 był na tyle duży, że dał się dostrzec, ale to drobiazg.

 
Znalazłem oryginalnego bloga (http://massmediumblog.com/), oryginalnego nie tylko z nazwy, bo włosko-ruskiego, a zarazem wychodzącego pod szyldem Sankt-Petersburg („San Pietroburgo”),
 
s
 
co może tylko jak najlepiej wróżyć, wszak to genius loci cara Putina, no i tenże blog, jak się możemy domyśleć, poświęcił też kiedyś (przed rokiem, w maju) swoją uwagę Zdarzeniu smoleńskiemu, aczkolwiek głównie po to, by dać odpór „rusofobom”, co twierdzili, iż „KGB” dokonało zamachu na polską delegację: „Questi russofobi dicono che la verità ufficiale dei fatti sia un falso e che il Presidente polacco Lech Kaczynski, sua moglie Maria e tutti coloro che facevano parte della delegazione che si dirigeva a Katyn siano stati assassinati!” (i wersja bardziej swojska, choć lakoniczna: „Эти русофобы на польском и английском языках пытаются убедить доверчивых пользователей в том, что польскую делегацию .. убили! Причем не кто-нибудь, а КГБ.”) (http://massmediumblog.com/2010/05/04/chi-e-colpevole-della-morte-del-presidente-lech-kaczynski/?lang=ru).
 
Widać, że co język, to inna wersja, ale sowieciarze tak już mają. Odsyłam zainteresowanych do dalszej lektury (nawet jest tam filmik Koli z polskimi napisami oraz zapomniana już historia Andrieja Miendierieja), ale szczególnie zachęcam do przejrzenia zdjęć zamieszczonych na tymże portalu. Okazuje się bowiem, jak można przynajmniej sądzić z opisów fotografii,
 
2
 
że ktoś życzliwy, spacerując akurat wczesną porą w okolicy Siewiernego, zrobił polskim dziennikarzom zdjęcie, jak sobie wysiedli z jaka-40. Zdjęcie jest z dość daleka i widać tylko sylwetki, niestety, a nie rozpogodzone twarze (no chyba że to nie dziennikarze, ale któżby inny wokół jaka się kręcił? Jakaś inna delegacja?)
 
j
 
j
 
j
 
j
 
 
– niemniej ta odległość pozwala też ocenić warunki meteorologiczne, jakie panowały wtedy na Siewiernym. Można oczywiście zmrużyć oczy, ale jakby mgły nie widać, chyba że coś źle patrzę.

 
Pytanie oczywiście, kto takie zdjęcia zrobił? Odpowiedź nie jest prosta. Nie wygląda na to, by fotografem był autor w/w bloga (kimkolwiek jest, a zwie się swojsko, jak na mieszkańca dawnego Leningradu przystało, Guido Eugenio), który nie darzy sympatią prezydenta Gruzji, jak widać na załączonym obrazku,
 
g
 
bo musiałby się specjalnie z Sankt-Petersburga fatygować. Może raczej ktoś miejscowy? Może zdjęcia zrobił Andriej Maksimov, skoro udało mu się 10-go złapać jaka na Siewiernym od drugiej strony, a więc pewnie się krzątał w bliskiej okolicy i miał więcej szczęścia niż inni ruscy żurnaliści?
 
j

 
A propos Siewiernego na koniec – same dobre wieści. W sierpniu br. odwiedził nie tylko lotnisko, ale i „bohaterskie miasto” Smoleńsk, car Putin; choć nie ma jego pamiątkowych zdjęć przy słynnym głazie, to są ciekawe zdjęcia u wracza i w lekarskim kitlu.
 
t
d
 
Łza się w oku kręci – także z tego powodu, że, jak donosi smoleński portal, Siewiernyj ma być w 2013 roku międzynarodowym portem lotniczym, zdolnym przyjmować airbusy. No kto by pomyślał, prawda? Jeszcze chwila, a spełni się przepowiednia Starego Wiarusa, który przed rokiem prorokował, że Ruscy jeszcze postawią przy Siewiernym centrum handlowe i wielopoziomowy parking – dla turystów zagranicznych, szczególnie z Polszy.
 
a
 
http://www.kp.ru/radio/guest/45/ czy to ten Andriej Maksimov?
http://russianplanes.net/reginfo/11830 An-12 z Siewiernego; niby już wyeksploatowany, a wciąż miejsca zmienia
http://www.ctv.by/news/video/~videofile__m19=10303 materiał wideo ruskiej tv (niestety nie ma w nim tych zdjęć, które są tu http://www.ctv.by/news/~news=37375), ale za to materiał wideo z Witebska
Lubię to! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Inne tematy w dziale