Forum Żydów Polskich Forum Żydów Polskich
1995
BLOG

Niemcy zażądali wydania Żydów. Francuski premier dopisał: "I także dzieci".

Forum Żydów Polskich Forum Żydów Polskich Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 48


Pierre Laval, przed wojną między innymi premier rządu francuskiego i przewodniczący francuskiego parlamentu, został mianowany szefem rządu Vichy przez marszałka Pétaina.

image


Gdy Niemcy zamierzali w roku 1942 zaaresztować, wywieźć na Wschód i wymordować Żydów, podpisana została niemiecko-francuska umowa w tej sprawie, znana w angielskojęzycznej literaturze historycznej jako „Bousquet-Knochen agreement„. 

Umowa przewidywała wyłapanie i wywiezienie 22 tysięcy bezpaństwowych Żydów mieszkających we Francji. 

Gdy Pierre Laval miał zatwierdzić tę umowę, własną ręką dopisał do niej słowa „i także dzieci„, bo zauważył, że umowa przewidywała wywiezienie jedynie osób od 16 do 45 lat. 


image

Historycy wspominają także, że Laval uniemożliwił żydowskim dzieciom otrzymanie wiz amerykańskich, które załatwiała dla nich organizacja American Friends Service Committee. 

Niemcy nie zabiegali o to (wówczas), ale Laval – nieproszony, z własnej inicjatywy – umożliwił im wywiezienie w samym lipcu 1942 roku i zamordowanie w komorach gazowych Auschwitz 4051 dzieci. 

16 i 17 lipca 1942 roku policja paryska wyłapała 13 tysięcy Żydów, w tym 4 tysiące dzieci. Francuzi zabierali ich z mieszkań i z ulic, ładowali do autobusów i przewozili na stadion Velodrome d’Hiver. A był to dopiero początek.

Po wojnie, jesienią roku 1945, Laval został za całokształt swojej działalności okupacyjnej skazany na karę śmierci. 

W dzień egzekucji próbował oszukać pluton egzekucyjny, zażywając truciznę z fiolki zaszytej w podszewce marynarki. Trucizna była jednak zwietrzała i okazała się nieskuteczna, ponadto zastosowano wobec niego wielokrotne płukanie żołądka. Kule trafiły go, gdy wznosił okrzyk „Vive la France!” 

Egzekucja odbyła się 15 października 1945 roku na dziedzińcu więzienia we Fresnes. 

……. 

Między 17 lipca a końcem września 1942 roku, 33057 Żydów w 34 transportach kolejowych zostało wywiezionych do Auschwitz. Z późniejszymi transportami – w sumie 75700 Żydów. 

W roku 2012 prezydent Francji Hollande powiedział: „Było to zbrodnią popełnioną we Francji przez Francję„. „Trudną i okrutną prawdą jest fakt, że żaden niemiecki żołnierz, ani nawet jeden, nie był konieczny do przeprowadzenia wszystkich tych operacji”.

 

(opracował Paweł Jędrzejewski)

https://forumzydowpolskichonline.org/2020/01/10/gdy-niemcy-zazadali-wydania-zydow-premier-francuskiego-rzadu-vichy-wlasna-reka-dopisal-i-takze-dzieci/

Nasz portal: https://forumzydowpolskichonline.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura