Głos Azerbejdżanu
Oficjalne motto Azerbejdżanu - "Ziemia Ognia"
1 obserwujący
4 notki
991 odsłon
  157   0

W Armenii otwarto patriotyczną szkołę wojskową

W Armenii otwarto niedawno wojskową szkołę patriotyczną o nazwie “POGA”. Szkoła, która rozpoczęła zajęcia 29 marca 2021 r. skupia wokół siebie ludzi w różnym wieku. Główny nacisk kładziony jest na młodzież. W szkoleniach oprócz mężczyzn uczestniczą również kobiety. Zajęcia są prowadzone m.in. w kierunku pracy ze sprzętem wojskowym, strzelectwa, wspinaczki górskiej, pierwszej pomocy, taktyki wojskowej. Osoby, które dołączają do zespołu, biorą również udział w szkoleniach psychologicznych.

Działalność szkoły “POGA” opiera się na radykalnym nacjonalizmie i antytureckiej propagandzie. Na facebookowym profilu organizacji regularnie cytowani są „bohaterowie”, tacy jak Garegin Nyżdeh i Monte Melkonyan. Niemal w każdym poście użytkownicy wzywają do wojny. Hasła takie jak: „Wróg jest wrogiem”, „Nie mamy prawa słabnąć”, „Bądźmy wielką siłą i udowodnijmy całemu światu, że nie upadniemy”, „Musimy się wzmocnić i tworzyć armię ludową”, „Kraj potrzebuje ciebie bardziej niż kiedykolwiek” trzymają młodych ludzi z dala od zdrowego rozsądku.

Bezpłatna organizacja szkoleń rodzi pewne pytania. Wiadomo, że szkolenia wojskowe wymagają dużych nakładów finansowych. Zapewnienie dostawy broni i innego sprzętu dla zespołu, koszty podróży, żywności itp. wymagają funduszy. Chociaż nie ma wystarczających informacji o źródłach finansowych POGA, wiadomo, że organizacja otrzymuje wsparcie od diaspory. W jednej z informacji zamieszczonych na Facebooku organizatorzy dziękują amerykańsko-ormiańskiemu Vrejowi Grigorianowi za wsparcie.

Chociaż ćwiczenia są organizowane głównie w Erewaniu, zajęcia wojskowe odbywają się również w innych regionach. Oczekiwano, że w majowych szkoleniach w prowincjach Tavusz i Lori weźmie udział około 300 osób. Kolejne szkolenie planowane jest w Parku Narodowym Dilidżan.

„Poga” stanowi niebezpieczeństwo dla samej Armenii

Zaangażowanie młodych ludzi w szkolenia wojskowe prowadzone przez organizacje takie jak “POGA” jest niebezpieczne przede wszystkim dla Armenii. W czasach, gdy w kraju trwa kryzys polityczny, a wśród obywateli panuje niezgoda, edukowanie młodych ludzi w kierunku radykalnej mentalności nacjonalistycznej, uczenie ich posługiwania się bronią może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do problemów w społeczeństwie ormiańskim. Młodzi ludzie, którzy dorastali z ideologią “POGA”, zmierzą się z Ormianami, którzy myślą inaczej niż oni i chcą pokoju, a nie wojny. Młodzież “POGA” zobaczy w tych Ormianach swoich wrogów.

W historii było wiele podobnych incydentów. Nawet podczas I Wojny Światowej Ormianie, którzy rozpoczęli „walkę o wolność” w Imperium Osmańskim, na zlecenie Kościoła dokonywali masakry nie tylko przeciwko muzułmanom, ale także przeciwko Ormianom, którzy nie przyłączyli się do nich. Wiadomo również o ostatnich działaniach radykalnych ruchów, takich jak “Sasna Tsrer”: w 2016 r. członkowie grupy, którzy zaatakowali pułk policji w Erewaniu, zabili funkcjonariuszy organów ścigania. To świadczy o tym, że Ormianie, wychowani i zorganizowani w mentalności radykalnej, stanowią zagrożenie dla Armenii.

Zaangażowanie kobiet w szkolenia jest bardziej niebezpieczne. Kobiety znajdujące się pod wpływem ideologii nacjonalistycznej później wychowują swoje dzieci w tym kierunku. Uniemożliwia to społeczeństwu rozwój zdrowego sposobu myślenia.

Wojna czy pokój?

Rząd Armenii musi dokładnie rozważyć obecną sytuację. Wojna czy pokój? Która opcja obiecuje lepszą przyszłość Armenii? Jaki wkład młodzi ludzie, wychowani w radykalnej mentalności nacjonalistycznej i przygotowujący się do kolejnej wojny, mogą wnieść dla Armenii? Co zyska Armenia w następnej wojnie?


Źródło: Ngo.pl

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka