Joasia Weraksa jest z Zielonej Góry, gdzie pracuje jako trener personalny. Interesuje się także fitnessem. Prowadzi treningi i układa diety (również online). Ponadto wycisza bóle kręgosłup i naprawia wady postawy. W swojej pracy, jak i życiu codziennym stosuje podejście holistyczne. Doskonale wie jak równoważyć zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i zarządzanie emocjami. Po prostu holistycznie rozbudza apetyt na życie. Jest zadowolona ze swojej pracy i z kontaktu z innymi ludźmi - dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Jak sama podkreśla praca nad zmianami odbywa się u podopiecznego w domu. W miejscu, w którym czuje się on najbardziej komfortowo. Zgodziła się na rozmowę i wywiad.
1. Asiu, jak zaczęłaś się interesować holistycznym podejściem do siebie i fitnessem?
Aktywność fizyczna zawsze była bliska memu sercu. Oczywiście nie towarzyszyła mi ona permanentnie. Byłoby naruszeniem mówienie, że nie miałam przerw od ruszania się i zdrowego jedzenia.
W fitnessie zakochałam się, będąc na studiach. Miłość była odwzajemniona, dlatego zostałam instruktorem fitness i później trenerem personalnym. Wtedy bardziej zaczęłam zagłębiać wiedzę z zakresu dietetyki, oddechu oraz pracy ciała.
Związek z osobą, która bardzo ceniła sobie harmonię, dał mi dodatkowe metody i narzędzia zadbania o siebie kompleksowo.
2. Jakie są najważniejsze elementy Twojego holistycznego stylu życia?
Najważniejszym elementem jest wyrabianie w sobie nawyków, które regulują emocje, sprawiając, że serotonina, która odpowiedzialna jest za uczucie szczęścia, utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Kluczowe jest tutaj odżywianie, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna do aktualnego samopoczucia oraz znalezienie chwili, by wyciszyć myśli. Wszystko to sprowadza się do wykonywania kroków, czyli działania, a za tym idzie sprawczość.
3. Jakie korzyści przynosi Ci dbanie o siebie w sposób holistyczny?
Darzę swoje ciało, swój czas, relacje z bliskimi i otoczeniem dużą estymą. Mój dobrostan psychiczny, fizyczny i materialny ulega polepszeniu, gdy dbam o siebie holistycznie.
4. W jaki sposób równoważysz zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i zarządzanie emocjami?
Te wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają i nie istnieją bez siebie w kontekście holistycznego podejścia do własnej osoby. Jeżeli zdarzy mi się mocno zaniedbać któreś z wyżej wspomnianych rzeczy, to dostaję mocny sygnał od ciała, albo wszechświata.
5. Jakie metody stosujesz, aby utrzymać motywację w dążeniu do swoich celów fitnessowych?
Moim celem jest osiąganie zdrowia fizycznego i psychicznego. Jedyna metoda, by je uzyskać to wprowadzanie nawyków w postaci działań.
Szkolenia są dla mnie bardzo motywujące. Powodują, że chcę wiedzieć więcej i czerpię z tego ogromną radość. Powtórzę jednak to, że istotą w uzyskaniu lepszego życia jest wprowadzenie zmian.
6. Jakie są Twoje ulubione aktywności fizyczne i dlaczego?
Na to pytanie nie ma jednej, trafnej odpowiedzi. Bez wątpienia uwielbiam energię zajęć grupowych. Jeżeli jest ktoś, kto ma obawy przed pójściem na zajęcia fitness z powodu swojej wagi to gwarantuję, że na sali wszelkie lęki mijają. Wracając do Twojego pytania powiem, że dziś mocno słucham swojego organizmu. Jeżeli nie mam mocy na trening siłowy to wybieram spacer, który rozwija myślenie dywergencyjne. Czasem jest też to rower albo rozciąganie połączone z automasażem.
7. Jakie są największe wyzwania, z jakimi się borykasz w utrzymaniu holistycznego stylu życia?
Zdarza mi się zaniechać zdrowe nawyki. W stosunku do samej siebie jestem zero jedynkowa. Staram się ostatnio temu całkowicie nie poddawać.
8. Jakie rady i wskazówki masz dla osób, które chcą rozpocząć holistyczne podejście do siebie i fitnessu?
Przez naszą rozmowę przetacza się mocno słowo „nawyk”. To jaką ono ma ekspresję i dokąd Ciebie zaprowadza, jest głównie zależne od Twojej postawy. Jeżeli jesz przetworzoną żywność, przejadasz się, nie ruszasz się, nie próbujesz się wyciszyć to zapewne niezadowolenie odgrywa kluczową rolę w Twoim życiu. Jak to zmienić? No właśnie zastępując złe, destrukcyjne nawyki nowymi.
Zacznij dzień od wypowiedzenia miłych słów do samego siebie, uśmiechnij się, patrząc w lustro. Twój mózg nie odróżnia prawdziwego uśmiechu, od tego wymuszonego. Efekt jest taki, że uśmiechanie może wywołać poczucie szczęścia.
Przygotuj sobie wcześniej posiłki, żeby w atakach głodu nie rzucać się na słodycze, czy produkty przetworzone.
Połóż w widocznym miejscu strój sportowy. To spowoduje, że chętniej sięgniesz po aktywność fizyczną.
Postaraj się znaleźć chwilę w przeciągu dnia, tygodnia na przeczytanie, choć kilku stron książki. Usiądź nawet na 3 minuty i głęboko oddychaj – to naprawdę wycisza emocje, uspokaja.
9. Jakie są Twoje najważniejsze zasady odżywiania?
Jem bardzo intuicyjnie i jestem wielką fanką diety śródziemnomorskiej i jej odnóg. Jest ona najkorzystniejszym modelem w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, co już uważam za powód do jej wdrożenia. Stosowanie jej mogę przyrównać do uczucia lekkości. Unikam nabiału, jajek oraz alkoholu. Próbuję teraz wdrożyć do swojego jadołospisu więcej roślin strączkowych, ponieważ wykazują działanie przeciwzapalne. Wiem, że to wszystko brzmi jak wyrzeczenia, ale proszę mi wierzyć, że korzyści w postaci lepszego samopoczucia są namacalne.
10. Jakie są Twoje ulubione sposoby na radzenie sobie ze stresem i zarządzanie emocjami?
Ulubiony sposób to branie odpowiedzialności za samą siebie. Czyli niezapominanie o dobrej relacji z jedzeniem, aktywnością fizyczną, ale i z bliskimi. Bardzo ważne jest zadbanie o sferę społeczną. Jestem hedonistką, więc dążenie do radości podczas spotkań z ludźmi jest dla mnie istotne.
11. Jakie typowe cele Twoi klienci mają, gdy przychodzą do Ciebie jako trenera personalnego?
Najczęstszym powodem, dla którego pojawiają się klienci u mnie, jest chęć utraty tkanki tłuszczowej oraz praca nad poprawą kondycji. Priorytetem też jest pragnienie pozbycia się bólu, który towarzyszy im przy wadach postawy i kręgosłupa oraz skorygowanie tych schorzeń. Z chęcią przeprowadzam ich przez ten proces.
12. Jakie jest Twoje podejście do poszukiwania równowagi między skutecznym treningiem a zapobieganiem kontuzjom?
Regeneracja jest konieczna, by nie nabawić się kontuzji. Trzymanie ciała w rynsztunku, w musztrze nie jest niczym dobrym. Apeluję o odpoczynek, który jest ważnym procesem dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Skuteczny trening nie musi być wcale ciężki.
13. Jak byś opisała swoje podejście do motywowania swoich klientów?
Zawsze biorę pod uwagę indywidualne potrzeby osoby z którą pracuję, jej możliwości i ewentualne ograniczenia. Pracuję nie tylko z dorosłymi. Pod swoją opieką mam dzieci i młodzież. Każdego staram się obdarzyć pozytywną energią, która we mnie mocno drzemie. Przede wszystkim słucham klienta i myślę, że w tym tkwi sukces.
14. Jakie wyzwania spotykasz w pracy jako trener personalny, szczególnie w kontekście holistycznego podejścia?
Wyzwania mnie nie demobilizują, wręcz przeciwnie. Uważam, że jedyne ograniczenia są w naszej głowie, a im staram się mówić „do widzenia”. Kiedyś się porównywałam do pięknie wyrzeźbionych sylwetek. Dziś już tego nie robię. Kompetencje nie mogą być oceniane tylko poprzez pryzmat wyglądu.
15. Czy masz jakieś przykłady sukcesów klientów, którzy zastosowali holistyczne podejście do fitnessu i odżywiania?
Oczywiście, że tak. Co ważne, wciąż pojawiają się tacy, co chcą wdrażać takie podejście i co już je stosują. Do tego grona można zaliczyć również dzieci i młodzież. Potrafią mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Ostatnio miałam cudowną rozmowę z dziewczynką, która jest pod moją opieką. Pięknie opowiadała o tym jak się zatrzymuje teraz i tu. W tej pracy nie tylko daję, ale i dużo dostaję.
16. Jesteś aktywna w internecie. Jak konta w mediach społecznościowych wpływają na Twoją działalność?
Sięgam głównie do kont, które prowadzą osoby posiadające wiedzę. To od nich też się uczę. Treści przekazywane przez nich są merytoryczne, budujące świadome, zdrowsze, pełne sprawczości życie. Uwielbiam ich słuchać, inspirują mnie. Oczywiście są dni, gdzie potrafię scrollować mniej ważne informacje. Jednak staram się, by było tego jak najmniej.
Strona na Instagramie Asia Weraksa - Twój Trener Personalny (sprawczosc_z_charakterem):
https://www.instagram.com/sprawczosc_z_charakterem/
Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów
Dariusz Paweł Trybuła,
Głos Dziennikarski
DARIUSZ PAWEŁ TRYBUŁA: Urodzony 29.12.1986 r. w Jaworze. Mieszka w miejscowości Wiadrów (woj. dolnośląskie). Z wykształcenia pedagog, pedagog - specjalny, terapeuta, terapeuta zajęciowy. Pracuje jako Wychowawca w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Jaworowy Start” w Jaworze. Radny Rady Gminy Paszowice.
Ogólnie spokojny facet. Lubi spacery, jazdę na rowerze (bardzo lubi), muzykę, film, książki, aktorstwo, w wolnym czasie lubi upiec ciasto. Interesuje się też dziennikarstwem. Autor materiałów szkoleniowych do szkoleń z zakresu pedagogiki, pedagogiki specjalnej, animacji i psychologii. Moje artykuły i wywiady z osobami z pasją były publikowane w serwisach internetowych: Interia360.pl, Wiadomości24.pl, naszemiasto.pl. od niedawna prowadzi bloga pn. Głos Dziennikarski w serwisie Salon24.pl - zamieszczał będzie artykuły i wywiady z ludźmi z pasjami.
Pisze wiersze, baśnie, opowiadania, wierszowane bajki. Lubi przyrodę, krajobrazy, wschody i zachody słońca itp. zjawiska. Trochę amatorsko fotografować, także śpiewać. Społecznik, animator kultury, od 2015 r. występuje w amatorskim Kabarecie "od 0 do 99" i od lipca 2018 r. w duecie z kolegą Sebastianem Majkutem tworzy Projekt Niechce Misie (mini serial na YouTube - nowatorska wersja humoru, absurdu, farsy i parodii). Wspólnie z Katarzyną Sitek i Danielem Brylewskim tworzą Klub Szalonych Pisarzy - planują działania poetyckie, kulturalne i literackie, a także związane z bajkoterapią i teatrem. Uczestnik wielu Antologii z poezją autorów z całej Polski. Ponadto autor i współautor kilku tomików poezji. Od niedawna współpracuje także z Fundacją KAMENA Łódź oraz Fundacją POETARIAT. Jest autorem scenariuszy do wszystkich odcinków I i II sezonu videobloga pt. "Na blogerskim ekranie" Patryka Szudobaj z Lubina. Prowadzi na Facebooku stronę fan page pn. Dariusz Paweł Trybuła - Myśli duszą słów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo