Głos Orientu
Czytam i pisze o Bliskim Wschodzie. Ciągle badam, poznaje i fascynuję się tym niesamowitym regionem świata.
1 obserwujący
11 notek
5458 odsłon
  108   0

ZEA robią zakupy i dynamizują proces militaryzacji regionu Zatoki Perskiej

Zjednoczone Emiraty Arabskie potwierdziły zawarcie kontraktu zbrojeniowego z USA. W czwartek 21 stycznia ambasada ZEA w Waszyngtonie na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowała informację o sfinalizowaniu umowy o łącznej wartości 23 mld dol. Bliskowschodnie media podają, iż władze Emiratów zakupiły od Stanów Zjednoczonych 50 myśliwców najnowszej generacji F-35 ich wartość wyniosła 10,4 mld dol, 18 dronów bojowych typu MQ-9B Reaper o wartości 2.97 mld dol, a także inne rodzaje uzbrojenia za cenę 10 mld dol. Warto zwrócić uwagę, iż finalizacja kontraktu odbyła się we wtorek 19 stycznia, czyli jeszcze w trakcie trwania kadencji Donalda Trumpa.

Najnowsze zakupy władz w Abu Dhabi stanowią część polityki bezpieczeństwa tego kraju. Sytuacja polityczno- militarna w subregionie Zatoki Perskiej jest od kilku lat niestabilna. Głównymi czynnikami temu sprzyjającymi są narastająca rywalizacja irańsko-saudyjska o wpływy w regionie, spory polityczne pomiędzy poszczególnymi państwami (zwłaszcza wśród czoków Rady współpracy Zatoki Perskiej) oraz trwająca od 6 lat wojna domowa w Jemenie, którą można określić mianem wojny zastępczej między Iranem a Arabią Saudyjska.

Zakup nowego uzbrojenia wpisuję się także w plan modernizacji sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraj ten podobnie, jak jego sąsiedzi przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa militarnego. Według szacunków budżet obronny Emiratów wynosi około 7% PKB tego państwa, natomiast do 2021 r. władze mają wydać około 141 mld dol na politykę obronną. Oczywiście taka kwota nie zostanie przeznaczona jedynie na uzbrojenie, jednak warto zauważyć skale zjawiska militaryzacji w regionie. Wielu ekspertów podkreśla jednak, iż modernizacja sił zbrojnych ZEA jest chaotyczna. Inaczej jest w przypadku programu zbrojeniowego Iranu, którego władze powoli, ale systematycznie i skutecznie modernizują swoje siły zbrojne. Należy jednak pamiętać, że o sile militarnej danego państwa nie stanowi jedynie liczba żołnierzy i rodzaj posiadanego sprzętu. Oczywiście oba te czynniki mają duże znaczenie, ale należy też zwrócić uwagę na takie aspekty jak m.in.: morale wojska, wyszkolenie, stabilność wewnętrzna państwa, bezpieczeństwo społeczne oraz współpraca z zagranicznymi partnerami.

Bez wątpienia subregion zatoki perskiej jest jednym najbardziej zmilitaryzowanych na świecie, a śledząc najnowsze raporty i analizy, możemy spodziewać się dynamizacji tego procesu, co może dwojako wpływać na architekturę bezpieczeństwa w tej części świata.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka